Sakal Çıkaran Bitkisel Yağlar

Birçok kimse sakallarının çıkmamasından veya gür olmamasından yana dertlidir. Özellikle ergenlik dönemi ve sonrası gençlerde bu durum daha sık görülmektedir. Bilimsel olarak köselik teşhisi konulan bireyler dışındaki kimseler sakal çıkaran bitkisel yağlar kullanarak sakallarının çıkmasını ve daha gür olmasını sağlayabiliyor. Sakal gürleştirme ve çıkarma amacıyla piyasada pek çok bitkisel ürünler bulunmaktadır. Bu ürünlerin gerçekten etkili olup olmadığına dair aklınızda yer alan birtakım sorulara şöyle bir cevap verebiliriz: Sakalların kökleri cildin içinde yer alır ve buradan beslenerek çıkar. Bazı bitkisel yağlar sakal köklerinin de içinde bulunduğu cildi besleyerek güçlendirir. Sakalların daha gür ve sık çıkmasına katkı sağlar. Bu tür bitkilere Hindistan cevizi ve badem gibi bitkilerin yağlarını örnek verebiliriz. Ayrıca bakımında yağ kullanan sert sakallar yumuşar. Birazdan bahsedeceğimiz şekliyle kullanıldığı zaman sakalların daha gür ve sık çıkmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Sakal Çıkarır mı?

Hindistan cevizi yağı başta sakal çıkarma ve cildi besleme niyetiyle olmak üzere pek çok amaçla sıkça tercih edilmektedir. Özellikle ciltte tahrişi ve pullanmayı önler, sakalların daha parlak ve gür çıkmasına katkı sağlar. Bu tür amaçlarla üretilen kozmetik ürünlerde de Hindistan cevizi yağının olduğunu görebilirsiniz. Kullanımı oldukça basit ve zahmetsiz olan Hindistan yağını yüzünüze masaj yapar gibi uygulayarak kullanabilirsiniz. Yüzünüze iyice yedirdiğinizden emin olana kadar uygulamayı ihmal etmeyiniz. Kullanacağınız Hindistan cevizi yağının organik olmasına dikkat ediniz. Eğer kokusu ağır geliyorsa katran yağı veya badem yağıyla karıştırarak kullanabilirsiniz. (Hindistan cevizi yağı ile sakal çıkarma ve bakımı)

Sakal Çıkarmak İçin Badem Yağı Kullanımı

Badem yağı kozmetikte ve tıpta uzun yıllardır çeşitli amaçlarla kullanılan mucizevi bir üründür. Son yıllarda özellikle sakal çıkaran bitkisel yağlar kategorisinde ön plana çıkmaya başlamıştır. İçerisinde bulunan omega 3, magnezyum, kalsiyum ve A, D, E vitaminleri sayesinde cildi ve sakal köklerini besler, daha sağlıklı ve gür çıkmasını sağlar. Kullanımı son derece kolay olup ıslatılmış sakallarda kullanılması tavsiye edilir. Çünkü ıslak kıllarda emilimi daha kolay olup, etkisi de daha fazla olmaktadır. Avucunuza aldığınız bir miktar badem yağını sakallarınıza iyice yedirene kadar daireler şeklinde uygulayın. Emilimin iyice olduğundan emin olduktan sonra 1 saat kadar bekledikten sonra güzelce yıkayın ve kurulayın. Bu işlemi haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Sağlıklı Bilgi:  Kantaron yağı nasıl hazırlanır, faydaları nelerdir?

Okaliptüs Yağı Sakal Çıkarır Mı?

Sakal çıkaran bitkisel yağlar arasında okaliptüs yağından da bahsetmekte fayda var. Yarım su bardağı kadar zeytinyağının içerisinde yaklaşık 20 damla civarı okaliptüs yağını damlatın ve karıştırın. Oluşan karışımı sakallarınıza masaj yapar gibi uygulayıp iyice yedirin. Yarım saat bekledikten sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayın ve kurulayın. Bu işlemi yapmak yüzünüzdeki tahrişlere de oldukça iyi gelecektir.

Daha fazla sağlık