Spor Sonrası Et kırığı / kesiği nasıl geçer, Ne iyi gelir?

Et kırığı veya et kesiği, spor yaptıktan sonra vücudun farklı bölgelerindeki kasların yıpranması sonucu oluşan ağrıların halk arasındaki ismidir. Genellikle spora yeni başlayanlarda veya uzun süre ara veren kişilerde kol, bacak ve sırt bölgesinde görülür. Et kesmesi olarak da bilinir.

Eğer spor yapmaya yeni başladıysanız, ilk antrenmanlardan sonra vücutta et kırığı, et kesiği veya kas ağrısı dediğimiz olay gerçekleşir. Kollarınızı kaldıramasınız, her tarafınız ağrır, hatta vücudunuza dokununamazsınız. Özellikle vücut geliştirme sporuna yeni başladığınızda başınıza gelen şeylerden biridir. Çünkü uzun zamandır hantallaşmış kaslarınıza birden yük bindirir ve çalışmaya zorlarsınız ve sonunda ölürler. Üzülmeyin, bu iyi bi şey, çünkü daha güçlü olarak protein kullanılarak tekrar oluşurlar.

Ben de yaklaşık üç hafta önce okulun spor salonuna yazıldım. İlk iki antrenmandan sonra et kesiği oluştu. Spor hocamın tavsiyesine göre spordan hemen sonra ılık bir duş almak, potasyum içeren besinler yemek (örneğin muz) ve masaj iyi geliyor. Masajı kim kaybetmiş ki biz bulalım diyebilirsiniz, açıkçası benim de masaj yaptıracak kimsem yok A101, Bim gibi yerlerde küçük titreşimli masaj aletlerinden aldım. Vibratör gibi bi şey ancak spor sonrası kasları dinlendirmede çok faydalı.

Kas ağrıları nasıl geçer?

  • Spordan hemen sonra bekletmeden ılık bir duş.
  • Masaj (veya masaj aleti)
  • Meyve ve özellikle muz.

Bacakta ve kalçada et kesmesi

Bacakta ve kalçada oluşan et kesmesi, koşu bandı, bisiklet ve leg push up – leg press hareketi sebebi ile oluşmuş olabilir. Bir gün bacaklarınızı dinlendirip vücudun üst bölümünü çalıştırabilirsiniz.

Kol kası ağrısı

Kol kası ağrısı, sporda dambıl ve barbie curl aletleri ile çalışıldıktan sonra görülen bir durumdur. Her zamankinden daha fazla bir ağırlık kaldırmaya çalıştıysanız veya seti uzun tuttuysanız meydana gelebilir. Süper set yaparak bu ağrıyı en aza indirebilirsiniz.

Sağlıklı Bilgi:  Vücut geliştirme yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Süper set demek, önce büyük ağırlık ile çalışıp ardından daha hafif bir ağırlıkla kollarınızı güçlendirmeye çalışın.

Göğüs ve sırt kası ağrısı

Göğüs ve sırtta kas ağrıları, lat pulldown, pec deck fly ve istasyon aletinden sonra oluşan kas kırığı sebebi ile meydana gelir. Bu ağrıları geçirmek için spora her gidişinizde bir gün sırt bir gün göğüs çalışabilir veya vücudun üst ve altı olmak üzere programınızı bölebilirsiniz.

Bu et kırıkları, ağrılar nasıl geçecek diye kara kara düşünmenize hiç gerek yok, zaten bir haftaya hepsi geçiyor ve vücudunuz spor programınıza alışıyor. Sporu bırakmayın, hedeflerinizden vazgeçmeyin.

“Spor Sonrası Et kırığı / kesiği nasıl geçer, Ne iyi gelir?” üzerine 2 yorum

  1. Geçen hafta macfit’e başladım. Her yerim ağrıyor. Masaj çok iyi geliyor. Et kesiği ve kas ağrıları için sıcak bir duş alıp masaj yaptırın. En güzel çözüm bu arakadaşlar.

    Yanıtla

Yorum yapın