Spor Sonrası Et kırığı / kesiği nasıl geçer, Ne iyi gelir?

Eğer spor yapmaya yeni başladıysanız, ilk antrenmanlardan sonra vücutta et kırığı, et kesiği veya kas ağrısı dediğimiz olay gerçekleşir. Kollarınızı kaldıramasınız, her tarafınız ağrır, hatta vücudunuza dokununamazsınız. Özellikle vücut geliştirme sporuna yeni başladığınızda başınıza gelen şeylerden biridir. Çünkü uzun zamandır hantallaşmış kaslarınıza birden yük bindirir ve çalışmaya zorlarsınız ve sonunda ölürler. Üzülmeyin, bu iyi bi şey, çünkü daha güçlü olarak protein kullanılarak tekrar oluşurlar.

Ben de yaklaşık üç hafta önce okulun spor salonuna yazıldım. İlk iki antrenmandan sonra et kesiği oluştu. Spor hocamın tavsiyesine göre spordan hemen sonra ılık bir duş almak, potasyum içeren besinler yemek (örneğin muz) ve masaj iyi geliyor. Masajı kim kaybetmiş ki biz bulalım diyebilirsiniz, açıkçası benim de masaj yaptıracak kimsem yok A101, Bim gibi yerlerde küçük titreşimli masaj aletlerinden aldım. Vibratör gibi bi şey ancak spor sonrası kasları dinlendirmede çok faydalı.

  • Spordan hemen sonra bekletmeden ılık bir duş.
  • Masaj (veya masaj aleti)
  • Meyve ve özellikle muz.

Bu et kırıkları, ağrılar nasıl geçecek diye kara kara düşünmenize hiç gerek yok, zaten bir haftaya hepsi geçiyor ve vücudunuz spor programınıza alışıyor. Sporu bırakmayın, hedeflerinizden vazgeçmeyin.

Daha fazla sağlık

Sağlıklı Bilgi:  Kalıcı kaslar nasıl yapılır?