Kadınlar karın kası yapabilir mi?

Düz bir karın veya belirgin karın kasları kadınlarda oldukça hoş görünüyor. Peki kadınlar karın kası yapabilir mi? Elbette yapabilir. Erkeklere göre daha zor bir süreç olsa da kadınlarda kas yapmak imkansız değil.

Kadınlarda karın kası yapmak 2 aşamalı bir plandan oluşur: Spor ve beslenme. Biri olmadan diğeri olmaz arkadaşlar. Eğer sadece diyet yaparsanız yağlarınızın yanında kaslarınız da erir. Eğer sadece spor yaparsanız gereksiz kilo alabilir, yorgunluk ve halsizlik hissedebilirsiniz.. Bu sebeple spor ve diyeti birlikte götürmelisiniz.

Karın kası yapmak neden çok zor?

Kadınlarda karın kası yapmak
Kadınlarda karın kası yapmak

Kadınlarda veya erkeklerde karın kası yapmak çok zordur. Çünkü vücudun bacaklar veya kollar gibi aktif kasları değildir. Mekik çekmek gibi fitness hareketleri yapmadığınızda kaslarınızı neredeyse çok az veya hafif kullanırsınız.

Aynı zamanda beslenmeye bağlı olarak viseral yağlar da burada birikir. Viseral yağlar genellikle şeker ve alkol yüzünden olur. Karın boşluğundaki organlar göğüs kafesi gibi korunmadığı için yağ tutmaya meyillidir.

Kadınlarda karın kası ne kadar sürede oluşur?

Bu kadının vücudundaki yağ oranına, kilosuna göre değişir. Bir fitness antranöründen başka kimse size bunu söyleyemez. Ortalama bir rakam vermek gerekirse kalıcı kaslar 1 yılda oluşur. Daha kısa sürede karın kası yapmak da mümkündür, bu kaslar beslenme-spor rutininden çıkıldığı anda kaybolur.

Kadınlar için Karın Kası Yapma Programı

spor yapan kadın
spor yapan kadın

Yazının başında iki aşamadan oluştuğunu söylemiştik. Bunlardan birincisi spor ikincisi beslenme.

Spor

Kısa sürede karın kası yapmanızı sağlayacak egzersizler

Karın kası için spor yapacaksanız ve bir spor salonuna gitmiyorsanız evde karın kası yapmak da mümkündür. Bunun için plates ve mekik gibi hareketler yapabilirsiniz.

Sağlıklı Bilgi:  Spor Sonrası Et kırığı / kesiği nasıl geçer, Ne iyi gelir?

Beslenme

Sporla birlikte en önemli nokta beslenmedir. Karın kası için çok düşük karbonhidrat ve yağ yüksek protein odaklı beslenmelisiniz.

Herhangi bir diyet önermiyorum çünkü diyetler kan tahlillerine göre yazılır. Bir diyetisyene gidebilirsiniz. Sadece bol su içip protein odaklı beslenin.

Yorum yapın