Hamilelikte Majezik kullanılır mı?

Hamileyken ağrı kesici Majezik ilacı kullanmak çocuğunuza zarar verebilir. Doktorunuz önermediği takdirde kesinlikle kullanmamalısınız. Özellikle gebeliğin 6. ayından sonra hamilelikte majezik kesinlikle kullanılmamalıdır.

Eğer hamileyseniz ve bilmeden Majezik kullandıysanız mutlaka en yakın sağlık ocağına gidip doktorunuz ile konuşmalısınız.

Bebeği doğurduktan sonra Majezik kullanmak sakıncalı mıdır?

Majezik ilacının prospektüsünde “flurbiprofen” içerdiği için emziren annelerin bu ilacı kullanmaları sakıncalı bulunmuştur. Flurbiprofen maddesi anne sütü ile çocuğa geçtiğinde kalıcı hasarlara yol açabilir.

hamile bir kadın fotoğrafı
Hamile bir kadın fotoğrafı – Kaynak: Pixabay

Hamilelikte migren, şiddetli baş veya diş ağrısı durumlarında Majezik alternatifi ne yapılır?

Eğer gebelik döneminde şiddetli baş veya diş ağrısı çekiyorsanız doğal yollara başvurmanız önerilir. Bu doğal yolları madde madde şöyle anlatabiliriz:

  • Bol bol su içmek. Susuz kalmak baş ağrısı yapabilir. Yorgun ve bitkin düşmüş anneler çoğu zaman su içmeyi bile unutup dehidre olabilir.
  • Kantoran, yasemin gibi bitkilerin çayları vücudu dinlendirir ve içlerinde doğal ağrı kesici bulunur.
  • Diş ağrısı için karanfil yağı kullanabilirsiniz. Biraz pamuğa sürüp dişinize uygulayacağınız karanfil yağı diş ağrınızı hafifletebilir. Ayrıca karanfil yağından bir damla kadar bitki çayınıza damlatabilirsiniz.
hamile kadın ve doğduktan sonra çocuğu ile fotoğrafı
hamile kadın ve doğduktan sonra çocuğu ile fotoğrafı
Hamilelikte Majezik kullanılır mı? 1
hamilelikte majezik kullanımı
Sağlıklı Bilgi:  Adet olmadan hamile olduğumu nasıl anlarım?

“Hamilelikte Majezik kullanılır mı?” üzerine 4 yorum

    • Adaçayı sadece çok çok sık tüketildiğinde düşük riski doğurduğuna dair bir inanış vardır. Ayrıca adaçayının düşük yaptırdığı konusunda ispatlanmış bir çalışma olmasa da doktorunuza danışmanızı öneririz..

      Yanıtla

Yorum yapın