Spordan önce aspirin, efedrin ve kafein kullanmak yağ yakımını hızlandırır mı?

Kafein, aspirin ve efedrin spordan önce alındığında yağ yakımını hızlandırır. Ancak önemli olan ne ile tüketildiği ve ne dozda alındığıdır. Örneğin kafeini tablet olarak da alabilirsiniz, Nescafe olarak veya filtre kahve olarak da. Hepsinin sağlık açısından farklı etkileri vardır. Bu yazıda yağ yakımını hızlandırıcı kafein, efedrin ve aspirinin kullanımına dair bilgiler veriyoruz.

Kafein termojenik bir ajandır; yani kalorilerinizi daha hızlı yakabilmeniz için metobolizmanızı hızlandırır. Ayrıca enerjinizi arttıran bir uyarıcıdır ve sizi uyanık halde tutar. Efedra geleneksel olarak solunum yolu sorunları için kullanılan bir bitkidir ve aynı zamanda birçok antihistaminin içindede bulunan bir bileşiktir.

Pek çok zayıflatıcı ürün diğer termojenik maddelerin yanı sıra kafein ve efedrin içerir. Benim tavsiyem ise bu ürünleri kullanırken çok dikkatli olmanız yönündedir. Bir fincan kahvenin 120 mg kadar kafein içerdiğini aklınızdan çıkarmayın; diyet formüllerinin çoğunun sadece bir tane kapsülü bile bu miktardan çok daha fazla kafein içerir. Aşırı kafein uykusuzluk, asabiyet ve kalp çarpıntısına yol açar.

Aynı durum efedrin için de geçerlidir, bunun yanı sıra efedrin tansiyonu yükseltebilme özelliğine de sahiptir. Bitkisel efedrin olarak bilinen “efedra”nın ölümlere yol açabileceği konusunda uyarılar mevcuttur.

Ham maddesi (Ma-Huang, Çin’e özgü bir bitkisel ilaç; özellikle bitkisel preparatların içinde bulunan ve kilo kaybı, atletik performans artışı, enerji artışı ve insomni etkisi olan madde) dünya üzerinde bildirilen efedrin kullanımına bağlı 100’ü geçkin ölüm vardır. Özellikle bitkisel kaynaklı diyet haplarının içeriği ve açık ve net olmayan etiketleme biçimleri de tartışmalara konu olmatadır.

Efedrin vücudun ısısını arttırarak yağ yakmayı kolaylaştırır. Kahve ve aspirinle alınmasında etkisi daha da artar. 25 mg efedrin, 300 mg aspirin, 200 mg kafein günde üç kez öğünlerden 30-40 dakika önce alınırsa ciddi yağ yakımı sağlanır.

Sağlıklı Bilgi:  L-Karnitin nedir, nasıl kullanılır ve antrenman sırasında faydaları nelerdir?

Güç artışına sebep olur. Antrenmanlardan önce 25-50 mg efedrin 1 saat önce alınabilir. Ayrıca antikatabolik denilen kas yıkımını engelleyici özelliği vardır. Uykusuzluk iştahsızlık yüksek nabuz en büyük yan etkileridir.

*Sağlığa Adım At / Önder Akgün 2015

Yorum yapın