Nescafe ve kahve zararlı mıdır, bağımlılık yapar mı?

Bu konuya öncelikle “kahve zararlı mı, sağlıklı mı?” sorusu ile başlamak daha doğru olacaktır. Çünkü Nescafe bir alt küme olduğundan kahvenin tüm fayda ve zararlarını da barındıracak, yazının sonuna doğru ise Nescafe ve diğer paket kahvelerin (Jacobs, Cafex, VİP, vs.) neden daha sağlıklı veya zararlı olabileceği hakkında yorumlarımıza yer vereceğiz. Ayrıca bu yazıda kahve ve kafeinin bağımlılık yapıp yapmadığı da ele alınacaktır.

Kahve – kafein sağlıklı mıdır? Kahve ABD Diyet Komitesinin yaptırdığı yıllar süren bir araştırmanın sonucuna göre oldukça sağlıklı bir içecektir. Hatta günde 400 mg (3-4 fincan) kahvenin kalori yakıcı özelliğinin yanı sıra kalp-damar hastalıklarını, alzaymır hastalığını, parkinson hastalığı, karaciğer kanseri ve yetmezliği gibi ciddi hastalıkları önemli ölçüde azalttığına dair ciddi kanıtlara ulaşılmıştır. Ancak bu kadar yararı olan bir besinin tabi ki zararları da bulunmakta.

Kahvenin insan sağlığına olan zararları büyük oranda aşırılıktan ve kullanım zamanından kaynaklanmakta. Kahve tüketimi ABD’li Mayo Clinic ve bir çok büyük sağlık otoritesince günde 400 mg kafein ile sınırlandırılmalı. Bu da yaklaşık olarak 3-4 fincan ediyor. Ancak kahveden kahveye kafein oranı değişiyor, Starbucks’taki kafein oranı ile Nescafe’nin paket kahvesinin içeriğindeki kafein oranı aynı değil. Kahvenin aşırı tüketilmesi anksiyete, kas titremesi, sinirlilik ve en önemlisi uyku düzensizliği yaratabilir.

Günde kaç Nescafe içilmeli? En fazla 4 fincan içmelisiniz. Daha fazlasında kafein sınırını geçeceğinizden zararı olabilir.

400 mg kafein nelerde bulunur? 12 kutu Coco-cola’da, 6 bardak siyah çayda, 5 kutu RedBull’da, 4 bardak Burger King kahvesinde ve 1.5 bardak ortalama Starbucks kahvesinde 400 mg kafein bulunmaktadır! Bir fincan filtre kahvede 135 ila 200 mg arası kafein bulunmaktadır.

kafein oranlarını belirten görsel, kola, filtre kahve, ice  tea, çay
İçeceklerde bulunan kafein oranları.

Nescafe ve diğer paket kahveler sağlıklı mı, zararlı mı?

Bir bardak kahvenin aslında çok basit bir hazırlanışı vardır. French press bardağına 18.5 gram orta boy öğütülmüş kahve dökülür ve kaynadıktan sonra 30 saniye bekletilmiş su eklenir, 4 dakika demlenir ve ‘press’lenerek içilir. Yani doğal kahve ve sudan başka bir şey yoktur. Çözünebilir kahveler ise uzun süreler saklanabilmek, ‘french press’ veya kahve makinasına ihtiyaç duymadan hazırlanabilmesi için “Freeze Drying” ve “Spry Drying” denen iki özel teknik ile üretilir. İçeriğine toksik kimyasal maddeler eklendir (Acrylamide gibi). Ayrıca bu iki teknikte yüksek ısınma veya çok düşük sıcaklıkta dondurma işleminden geçirildiği için antioksidan değerlerini büyük oranda kaybeder.

Sağlıklı Bilgi:  Ton Balığı ile Yoğurt Yenir mi?

Granürlü, çözünebilir, hazır, paket, Nescafe, Jacobs, Cafes, VİP artık ne diyorsanız. Bu tip kahveler kimyasal içerir. Zararları tam olarak kanıtlanmasa bile doğal değildir. Süt içmek varken süt tozu kullanmak ile aynı şeydir. Zararlı olup olmadığına kendiniz de karar verebilirsiniz.

Nescafe ve kahve bağımlılık yapar mı?

Soru şu şekilde sorulmalıydı, kafein bağımlılık yapar mı? Net bir cevap olarak “evet!” diyebilirim. Ama Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bunun madde bağımlılığı ile karıştırılmaması gerektiğini belirtiyor. Yapılan araştırmalarda kimi kişilerde gece yarısı kafein tüketilmesine rağmen rahatça uyunabildiği kimilerinde ise bir bardak kahve ile sabaha kadar uykusuzluk çekilebildiğinden bahsediliyor. Kahve tüketimi alışkanlıktan ötürü gelen bir bağımlılık yaratıyor. Yani her sabah kahve içerek güne başlamak, iş yerinde okulda arkadaşlar ile bir kahve daha içmek, iş çıkışı toplanıldığında sohbet ederken bir kahve içmek ve bunu hayatın bir parçası haline getirmek zamanla Pavlov’un koşullu şartlanma dediği bağımlılığa dönüşüyor. Siz bu aktivitelerde içeceği çay ile değiştirseniz, kahve değil çay bağımlısı olursunuz, çaya şartlanırsınız.

Son bir tavsiye, kahve ister hazır olsun ister filtre ister makine, nefis kokan bir içecek. Ancak sigara ile içildiğinde bütün eğlencesi ölüyor. Yazının amacının dışında da olsa, kahve sigara ile birlikte içilmek zorunda değil. Sigarayı unutup nefis kahve kokusunu içinize çekerek harika zaman geçirebilirsiniz.

Nescafe Uykusuzluk Yapar mı?

İçtiğiniz miktara bağlı olarak kafein uykusuzluk yapabilir. Nescafe gibi çözünebilir kahveler de kafein içerdiği için uykusuzluk yaparmı sorusunun cevabı kesinlikle evettir. Ancak her vücut farklı metabolizmaya sahip olduğu için kimi insanlar kahve içip yarım saat sonra da uyuyabilir.

Nescafe Kilo Aldırır mı?

Kafein yağ yakımını hızlandırma özelliğine sahiptir. Spordan önce bir fincan kahve tüketmek kilo vermenizi sağlar. Yani Nescafe kilo aldırmaz ancak şekerli kahve içerseniz veya 3ü1 arada gibi şeker içeren Nescafe türlerinden tüketirseniz şekerden dolayı kilo alabilirsiniz. 2’si 1 arada Nescafe’lerde de süt tozunun içindeki yağ kilo alımına sebep olabilir.

Hamilelikte Nescafe içmek zararlı mı?

Hamilelikte Nescafe’nin zararlı olabileceğine dair bir araştırma bulunmamaktadır. Ancak günlük kafein sınırını aşmadığınızda zararı olacağı düşünülmemektedir. Hamilelikte hazır kahvelerden ziyade filtre kahve daha sağlıklı bir çözüm olacaktır.

Kaynaklar:

ABD Diyet Komitesi ve Dünya Sağlık Örgütü’nden hastalıklar ile ilgili araştırmalar ve Businessinsider sitesinden günlük kafein kullanım oranları ve içeceklerin içerdiği kafein miktarları ile ilgili bilgiler alınmıştır. Ayrıca Dünya Halleri sitesinin BusinessInsider’dan çevirdiği Daha İyi Uyku için 8 Tavsiye yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

“Nescafe ve kahve zararlı mıdır, bağımlılık yapar mı?” üzerine 8 yorum

  1. BEnim anlamadığım ; paketlenmiş çözünebilir kahvelerde (Nescafe üçü birarada , Cafex , Jacobs…) bunlardaki kafein miktarı ne kadar?

    Yanıtla

Yorum yapın