Ganglion Kisti Ameliyatı Olmalı Mıyım? İz Kalır mı?

Önemli Not: Hikaye kısmını atlayıp direkt soru cevap olarak yazının en altında soru-cevap şeklinde okuyabilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar, ben HastaDoktor. Sitemizde bugüne kadar pek çok yazı yazdık, bazılarında kendi başımdan geçen hastalıkları, deneyimleri de yazdım. Bundan 7 ay kadar önce ganglion kisti ameliyatı oldum ve bu ameliyat sürecinin nasıl gerçekleştiğini, ardından neler yaşadığımı anlatacağım. Umarım beklediğiniz gibi bir yazı olur.

Ağustos ayında liseden beri dönem dönem ortaya çıkan ganglion kistimden kurtulmak için doktora gittim. Sağlık ocağındaki doktor bunun iki tedavisi olduğunu söyledi. Bunlar ya ameliyat ya da kendi kendine geçmesini bekleyeceksin. Ben sürekli tekrarladığından artık sıkıldım ve ameliyat olmak istediğimi söyledim. O da beni devlet hastanesinde ortopedi servisine yönlendirdi.

Ortopedi doktoruna gittiğimde doktor ilk bakışta ganglion kisti olduğunu gördü ve ameliyat olmak istemiyorsan para bantlayıp bir süre bekleyebilir kendi kendine geçecektir demesine rağmen o kadar bıkmıştım ki ameliyat olmak istiyorum dedim. Benden kan tahlili istedi ve ertesi gün gelip ameliyat olmamı söyledi. Kan tahlilini verdikten sonra ertesi gün ameliyata geldim.

Ameliyathaneye girdiğimde bana lokal anestezi yapacaklarını ancak korkmam gereken bir şey olmayacağını söylediler. Bileğimi uyuşturduktan sonra kolumun o kısmını görmemem için omzum ile bileğim arasına dikey bir perde yerleştirdiler. Ameliyat sırasında neşterin o bölgeyi kestiğini hissediyorsunuz ancak bir acı duymuyorsunuz. Diştiden çıktıktan sonra dili hissetmemek gibi bir şeydi. Yaklaşık 30 dakika içinde ganglion kistimi çıkardılar ve o bölgeyi dikiş izi kalmayacak şekilde diktiler.

Ameliyat sonrasında bir hafta boyunca iki günde bir pansumana gitmemi, mutlaka o bölgeyi kuru tutmamı söylediler ve ameliyat sonrası standart yazılan ağrı kesicilerden verip gönderdiler. Ameliyat kesiği çok küçük ancak fark edilir bir şekilde. Size ameliyattan yedi ay sonrasını göstericem şimdi.

Sağlıklı Bilgi:  Ganlion Kisti nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir?

Herkes uzun uzun yazıyı okumak istemeyebilir diye soru-cevap şeklinde aşağıya kısa bir bölüm ekliyorum. Sizin de sorularınız varsa yorum olarak yazabilirsiniz.

Ganglion Kisti ameliyatsız geçer mi? Ganglion kisti kendiliğinden geçer mi?

Ganglion kisti zararsızdır ve ameliyatsız kendi kendine geçebilir. Şu yazıda her şeyi açıkladım: Ganlion Kisti nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir?

Ganglion kisti ameliyatı için hangi doktora gitmeliyim, hastanenin hangi bölümü bakıyor?

Sağlık ocağındaki doktorum beni ortopedi servisine yönlendirdi.

Ganglion kisti ameliyatı ne kadar sürer, acı çeker miyim?

Yaklaşık 30-45 dakika arası sürüyor ve buna dikiş atım bölümü de dahil. Hiç bir şey hissetmiyorsunuz hatta ameliyattan yarım saat yürüyerek sonra evinize gidebilirsiniz.

Ganglion kisti ameliyatına tek başıma gidebilir miyim?

Elbette, çok küçük bir operasyon olduğundan ve lokal anestezi uygulandığından toplam 1 saatte biten bir işlem. Ve evinize dönmenize engel bir durum yok.

Ganglion kisti ile tendon kisti aynı şey midir, tedavilerinde ne gibi farklılık vardır?

Tendon kisti ganglion kistinden biraz farklı olarak parmaklarda daha çok görülür ve tendonlarda çıkar. Tedavileri neredeyse aynıdır. Bu yüzden ararken ikisi sıkça aynı bilgiler ile ortaya çıkar. Farkı vücutta kistin çıktığı yerdir.

Ganglion kisti ameliyatı iyileşme süresi ne kadardır?

Ameliyat 30-45 dakika ve dikişlerin alınmasıda 1 hafta sürüyor. Yani ganglion kisi alındıktan sonra iyileşme süreci 1 haftada atlatılabiliyor. Dikişler eklemli yerlerin kenarlarında olduğu için ekstra dikkat ederek kolunuzu zorlamamalısınız.

Ganglion kisti ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Kalıyor, yukarıdaki fotoğraf ameliyattan 7 ay sonra çekildi.

Ganglion kisti ameliyat videosu

Video telif ihlali nedeniyle kaldırılmıştır. Youtube üzerinde “ganglion kisti ameliyatı videosu” yazdığınızda bulabilirsiniz.

Daha fazla sağlık