Ganglion Kisti Ameliyatı Olmalı Mıyım? İz Kalır mı?

Önemli Not: Hikaye kısmını atlayıp direkt soru cevap olarak yazının en altında soru-cevap şeklinde okuyabilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar, ben HastaDoktor. Sitemizde bugüne kadar pek çok yazı yazdık, bazılarında kendi başımdan geçen hastalıkları, deneyimleri de yazdım. Bundan 7 ay kadar önce ganglion kisti ameliyatı oldum ve bu ameliyat sürecinin nasıl gerçekleştiğini, ardından neler yaşadığımı anlatacağım. Umarım beklediğiniz gibi bir yazı olur.

Ağustos ayında liseden beri dönem dönem ortaya çıkan ganglion kistimden kurtulmak için doktora gittim. Sağlık ocağındaki doktor bunun iki tedavisi olduğunu söyledi. Bunlar ya ameliyat ya da kendi kendine geçmesini bekleyeceksin. Ben sürekli tekrarladığından artık sıkıldım ve ameliyat olmak istediğimi söyledim. O da beni devlet hastanesinde ortopedi servisine yönlendirdi.

Ortopedi doktoruna gittiğimde doktor ilk bakışta ganglion kisti olduğunu gördü ve ameliyat olmak istemiyorsan para bantlayıp bir süre bekleyebilir kendi kendine geçecektir demesine rağmen o kadar bıkmıştım ki ameliyat olmak istiyorum dedim. Benden kan tahlili istedi ve ertesi gün gelip ameliyat olmamı söyledi. Kan tahlilini verdikten sonra ertesi gün ameliyata geldim.

Ameliyathaneye girdiğimde bana lokal anestezi yapacaklarını ancak korkmam gereken bir şey olmayacağını söylediler. Bileğimi uyuşturduktan sonra kolumun o kısmını görmemem için omzum ile bileğim arasına dikey bir perde yerleştirdiler. Ameliyat sırasında neşterin o bölgeyi kestiğini hissediyorsunuz ancak bir acı duymuyorsunuz. Diştiden çıktıktan sonra dili hissetmemek gibi bir şeydi. Yaklaşık 30 dakika içinde ganglion kistimi çıkardılar ve o bölgeyi dikiş izi kalmayacak şekilde diktiler.

Ganglion Kisti Ameliyatı Olmalı Mıyım? İz Kalır mı? 2

Ameliyat sonrasında bir hafta boyunca iki günde bir pansumana gitmemi, mutlaka o bölgeyi kuru tutmamı söylediler ve ameliyat sonrası standart yazılan ağrı kesicilerden verip gönderdiler. Ameliyat kesiği çok küçük ancak fark edilir bir şekilde. Size ameliyattan yedi ay sonrasını göstericem şimdi.

Sağlıklı Bilgi:  Baş Ağrısı İçin Ağrı Kesici

Herkes uzun uzun yazıyı okumak istemeyebilir diye soru-cevap şeklinde aşağıya kısa bir bölüm ekliyorum. Sizin de sorularınız varsa yorum olarak yazabilirsiniz.

Ganglion Kisti ameliyatsız geçer mi? Ganglion kisti kendiliğinden geçer mi?

Ganglion kisti zararsızdır ve ameliyatsız kendi kendine geçebilir. Şu yazıda her şeyi açıkladım: Ganlion Kisti nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir?

Ganglion kisti ameliyatı için hangi doktora gitmeliyim, hastanenin hangi bölümü bakıyor?

Sağlık ocağındaki doktorum beni ortopedi servisine yönlendirdi. Devlet hastanesinde direkt genel cerrahi, ortopedi bölümüne gidebilirsiniz. Cildiyeye gitmeniz durumunda yine bu bölüme yönlendiriyor.

Ganglion kisti ameliyatı ne kadar sürer, acı çeker miyim?

Yaklaşık 30-45 dakika arası sürüyor ve buna dikiş atım bölümü de dahil. Hiç bir şey hissetmiyorsunuz hatta ameliyattan yarım saat yürüyerek sonra evinize gidebilirsiniz.

Yine de gece oluşacak acı durumunda ağrı kesici kullanabiliriniz.

Ganglion kisti ameliyatına tek başıma gidebilir miyim?

Elbette, çok küçük bir operasyon olduğundan ve lokal anestezi uygulandığından toplam 1 saatte biten bir işlem. Ve evinize dönmenize engel bir durum yok. Bu öneri yazılırken 18 yaşından büyük olduğunuz varsayılmıştır.

Ganglion kisti ile tendon kisti aynı şey midir, tedavilerinde ne gibi farklılık vardır?

Tendon kisti ganglion kistinden biraz farklı olarak parmaklarda daha çok görülür ve tendonlarda çıkar. Tedavileri neredeyse aynıdır. Bu yüzden ararken ikisi sıkça aynı bilgiler ile ortaya çıkar. Farkı vücutta kistin çıktığı yerdir.

Ganglion kisti ameliyatı iyileşme süresi ne kadardır?

Ameliyat 30-45 dakika ve dikişlerin alınmasıda 1 hafta sürüyor. Yani ganglion kisi alındıktan sonra iyileşme süreci 1 haftada atlatılabiliyor. Dikişler eklemli yerlerin kenarlarında olduğu için ekstra dikkat ederek kolunuzu zorlamamalısınız.

Ameliyat sonrasında 1 günlük rapor verilebilir. Ayrıca sonrasında her dikişleri aldırmaya gittiğinizde de lise veya ilköğretim öğrencisi iseniz birer günlük rapor alabilirsiniz.

Ganglion kisti ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Kalıyor, yukarıdaki fotoğraf ameliyattan 7 ay sonra çekildi.

Güncelleme: Şu an ganglion kisti ameliyatı üzerinden 2 yıldan fazla geçti ve izi hala duruyor. Eğer siz de bu operasyonu geçirmek istiyorsanız bunu göze almalısınız.

Ganglion kisti ameliyat videosu

Video telif ihlali nedeniyle kaldırılmıştır. Youtube üzerinde “ganglion kisti ameliyatı videosu” yazdığınızda bulabilirsiniz.

“Ganglion Kisti Ameliyatı Olmalı Mıyım? İz Kalır mı?” üzerine 55 yorum

  • Ameliyat 45 dakikadan daha kısa sürdü, eğer okuyorsanız maksimum 1 gün rapor verirler, ben yaz tatilinde yaptırdığımdan ihtiyaç duymamıştım. Ancak çalışıyorsanız daha uzun süreli rapor alabilirsiniz çünkü dikişler hareketli bölgede ve zorlanması durumunda kanama yapabiliyor.

   Yanıtla
   • b
    1 günlük rapormu şaka gibisiniz benim Bi ay geçti hala orjinal haline gelmedi ve elimi kolumu aşırı derecede yoran bir iş yapıyordum ki şöyle bir durum var bunun tek çaresi eli yormamakmis cerrahi olsan dahi yorulmayackmis çok aşırı ağrım olduğu için olmak zorunda kaldım nolacak bilmiyorum.

    Yanıtla
  • çok basit, bu kist bilekte çıkıyor. Dolayısıyla doktor da bileğe morfin basıyor. Her yere lokal anestezi yapılabiliyor, başka bir hastalık ile karıştırıyor olmayasınız?

   Yanıtla
   • Hayır bende olucam bileğin üst kısmında benim doktor gün verdi ama benim iğneye karşı biraz takıntım var o yüzden sordum nereden yapıyorlar diye.

    Yanıtla
  • Merhaba 10 Mart 2020 tarihinde ameliyat oldum dikişlerimi ne zaman aldırmam gerekiyor ve halen kist gibi şişlik var. Korona virüsü muhabbetlerinden dolayı hastaneye gidemiyorum. İşaret parmağımı yumruk yaptığımda ağrıyor Ameliyat olan arkadaşlar bilgilendirebilir mi?

   Yanıtla
   • Ceylan Hanım merhaba, Koronavirüs sebebi ile hastaneye gitmemeniz doğru bir tercih olmuş ancak dikişler 1 hafta ile 2 hafta arasında alınması gerek diyebiliyorum. Ben ganglion ameliyatı olduktan sonra öyle almışlardı. Bunun için sağlık bakanlığının 184 nolu sabim hattını arayarak veya kendinizi dış etmenlerden koruyup en yakın sağlık ocağına başvurarak öğrenebilirsiniz. Bilek ve eklem yerlerindeki dikişler çok hassastır. Ganglion kistinin olduğu bilek üstü kısmı da çok zorlamamalısınız. Lütfen en kısa sürede bir tıp doktorundan yardım almaya çalışın.

    Sağlıklı günler dilerim

    Yanıtla
  • Eğer sigortanız varsa ganglion kisti ameliyatı için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Ancak sağlık sigortasız fiyatını bilemiyorum.

   Yanıtla
  • Evet 2 ay sonra tekrar çıkar gibi oldu ama kendiliğinden geçti. Doktor ile konuştuğumda bunun çok normal olduğunu, umursamamam gerektiğini söyledi. Çünkü vücudunuz kist üretmeye yatkın olabiliyor, eğer ganglion kisti gibi zararsız ise kendiliğinden geçmesini beklemek daha mantıklı olacaktır. Yaklaşık 1 yıldır bileğimde herhangi bir kist çıkmadığını da belirtmek istiyorum.

   Sağlıklı beslenmeye ve stresten uzak durmaya çalışın.

   Yanıtla
 1. Bende ganglion kist ameliyatı oldum. Normalde 6 ay sonra normal şekilde kullanmam gereken elimi 2 yıldır hala verimli kullanamıyorum. Çünkü ameliyat sırasında doktorum baş ve işaret parmağıma giden siniri kopardığı için 2 parmağımda hala uyuşukluk var ve kist yeniden oluştu.

  Yanıtla
 2. Merhabalar 15 gun once gonglion kisti ameliyatı oldum 1 hafta oldu dikişlerim alindi ancak yara kapanmamis elim hala sarılı 10 gun daha kapali kalacakmış sizce bu normalmi?

  Yanıtla
  • Genelde yarayı kapatırken plastik bant benzeri yapıştırıcı koyuyorlar öyle kapatıyorlar. Bilek bölgesi olduğu için çok fazla hareket ettirmemeniz gerekiyor. O bölgedeki dikişlerde açılma çok sık görülen bi durum endişe etmeyin.

   Yanıtla
 3. Benim 2yaşındaki kızım da el bileginden 28 ağustosta ameliyat oldu PaToleji çok şükür iyicikti ama şimdi tekrardan çıktı sizde budurum tekrar oldumu yada neyapmak gerek ?

  Yanıtla
  • Ganglion kist gibi kistler %90 oranda zararsız oluyor. Tekrar çıkarsa kendiliğinden geçmesini bekleyebilir veya doktorunuza danışabilirsiniz. Benim de bileğimde tekrar çıkmıştı ama kendiliğinden geçti ve bir daha da tekrarlamadı. Tavsiyem başka bir cildiye uzmanına danışın.

   Yanıtla
 4. Ben yaklaşık 2 ay önce ganglion kisti ameliyatı oldum. Herhangi bi sıkıntım yoktu normal kullanıyordum kolumu ama birkaç gündür bi sızı hissediyorum. Acaba usuttugum için olabilir mi yoksa estetik dikiş açılabilir mi bi bilginiz var mı?

  Yanıtla
  • Dikişler bilek kısmında olduğu için sıkıntı olmuş olabilir. Belkide sadece yoğun kullanımdan ötürü deri gerilmiştir. Doktora gitmenizi tavsiye ediyorum.

   Yanıtla
 5. Bilegimin ic tarafinda karpal tünelde ganglion kisti var 2 tane doktora gittim ikiside cok riskli bi amaliyatin olucak diyor önermiyorlar ama agri varsa mutlaka olamn gerekir diyorlar bütun damarlarin gectigi bölgedeymis aklım durdu artik ortapedimi ilgileniyo el bilek cerrahimi ikj tane ortapediye gittim ikiside ayni seyi soyluyir sizce napmam gerekir bilgisi olan varmi

  Yanıtla
  • çok riskli bölgede, elinizi eskisi gibi kullanamayabilirsiniz. Doktorların dediği gibi bileğin iç kısmında olan kistler alınması zor, alınsa da tekrarlama ihtimalleri yüksek. Aldırmayın, kendiliğinden geçmesini bekleyin. Ganglion kistleri zararsızdır. Ancak eğer ağrı yapıyorsa, üniversite hastanelerinde genel cerrahiye gidebilirsiniz.

   Yanıtla
 6. Mrb bnmde yıllardır bilegimin iç tarafında ganglion kisti var ve 2 aydr genişleme ve agrının dozu arttı atardamar bölgesinde oldugu için rikli oldugun ögrendm amaaliyatn hatta dün igneli bir operasyon ile aldı sonra sargıda kalcıgını söyledi bnde bugun açtm ama halen şişlk oldugunu ve hafif morlk oldugunu fark ettim sanırım tampon sargıda die düşünüyorum o şişlik gidermi yada amaliyat olmm gerekirmi

  Yanıtla
  • İğne ile alındıysa kistin içindeki yapı sıvıdır. Şiş kalması zamanla geçebilir, bu metabolizmanızın tepkisine bağlı. 5 gün içinde geçmezse doktorunuza tekrar görünün, sıvı olduğu için işlem kolayca tekrarlanabilir. En iyisine doktorunuz karar verir.

   Yanıtla
 7. Merhaba benim 8 ay oldu şişlik yok bileğimin üst iç kısmında aşırı ağrı yapıyor ilaç, krem vb. tedavi sonrası el cerrahisine yönlendirildim ameliyat dediler ancak kalçadan parça alınıp yapılacakmış çok basit dedi Dr. iyileşme sürecine 3-4 hafta dedi sonrası için endişeleniyorum acaba elimi eskisi gibi kullanabilecek miyim? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • Tabiki, doktorlara bu konuda güvenebilirsiniz. Bu ameliyat aslında oldukça basit, sadece oradaki kitleyi temizleyecekler. Sizin bileğinizdeki iç kısımda olduğu için sinirlere daha yakın olmasından risk ufak bir miktar artsa da doktorların buna göre çözümleri mutlaka vardır. Bu siteden çok doktorunuza güvenebilirsiniz.

   Yanıtla
   • 2 ortopedi ve bir el cerrahisine göründüm ilk gittiği fıp fakultesi idi agrı varsa ameliyat ile alırız dedi özel muayene gibi birşey söyledi sanırım ameliyata uzman doktor girerse ücret alıyorlarmış neyse orada olmadım sonra devlet hastanesine ortopediye gittim agrım oldugunu gece uyuşma ile uyandığımı çalılırken özellikle agrının çok oldugunu söyledim emr incelede çok derinde eklemden başlıyor dedi el cerrahisi görsün dedi neyse dediği bölüme gittim emg elektirik verdiler el cerrahisi sorun yok normal dedi agrım uyuşma ve kuvvet kaybım var diye eklediğimde benim yapabileceğim birşey yok ameliyat vs bi durum görmüyorum dedi ki ben ameliyat et demedim agrımı dindirecek günlük hayatımda agrı hissetmeden devm edeceğim bir şey yapar yatdımcı olur diye düşünürken sagolsun hiç ilğilenmedi bile şişlik var hareket kısıklığı var agrı var ama çözüm yok

    Yanıtla
 8. Önceden şişiyordu ama aylardır fark edilmiyecek kadar küçük doktor riskli felan demedi zararsız dedi ama sporda bileği zorliyamiyorm istersen kalsın şişerse gel alırız dedi ama bileği zorliyamadığımdan almak istiyorum kisti yorumları okuyunca biraz korktum 6 8 aydır zorliyamiyorm diyenler var eğer öyleyse aldırmiyacam bi öneriniz varmı alırsam ne kadar zaman sonra spora gidebilirim

  Yanıtla
 9. Zararsızmış zorlamamam lazımmış ama kist belirgin değil şişerse gel alırız dedi doktor ama zorlayınca ağrısı oluyor sporda zorliyamiyorm almal istiyorm ama ne kadar zaman sonra spora gidebilirim yorumlarda 6 8 aydır zorliyamiyorm bileğimi diyenler olmuş

  Yanıtla
 10. Bende el küçük parmagimda tendon kisti var ameliyat için gün aldım sağ elim olduğu için korkuyorum sinirlere zarar gelmez değil mi öğretmenim ve bu durum beni çok etkileyecektir.riski var mıdır ?

  Yanıtla
  • Bu tamamen doktor ile ilgilidir. Türk doktorları işinde gayet iyidirler, bu basit bir ameliyat umarım kötü bir sonuç ile karşılaşmaz ve ganglion kisti ameliyatınız iyi geçer.

   Yanıtla
   • Ben yaklaşık 12 13 gün önce ganglion kisti ameliyatı oldum 2 gün sonra dikişlerim alınacak merak ettiğim bu elimi verimli bir halde ne zaman kullanabileceğim. Spor ile Çok iç içe yaşıyorum dikişler alındıktan beş altı gün sonra tekrar spora başlasam bir sorun teşkil eder mi

    Yanıtla
 11. 37 yaşıma geldim çocukluğumdan beri sol bileğimde üstte var. Artık ağrısın dan rahatsız olmaya başladım, büyük halde iken ağrı vermiyor küçükken ağrıyor. Yazılımcıyım spor da yapıyorum en önemlisi gündelik işlerde bile rahatsız ediyor. Gerek yok diyordum ama ben de uygun bir vakit de gideyim, buradan cesaret aldım, teşekkürler.

  Yanıtla
  • Ganglion kistleri zararlı değildir. Ancak bazen ağrı yapar. Kurtulmak istiyorsanız aldırmalısınız aksi takdirde bu şekilde yaşamaya devam edeceksiniz.

   Yanıtla
 12. Merhaba ganglion kisti ameliyatı olacam. Benim kist sol işaret parmağın avuç içi tarafında, yaklaşık bir zeytin çekirdeği büyüklüğün de ve ağır iş te çalışıyorum. Sizce ne kadar istirahat raporu verirler ve ameliyattan sonra ki süreçler nelerdir. Rica etsem bilgi verebilir misiniz.
  Şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Normalde 1 günde biten bir iş ancak dikişlerin alınması 1 hafta sürdüğünden bu süreçte istirahat raporu vermeliler. Bu yine de doktorun isiyatifinde olan bir karardır.

   Yanıtla
 13. Benim sağ işaret parmağımda çıkmış ve yanlış değilsem 2 yıldır öyle geçmesni bekledm ama geçmıyo hastaneye gitmesem olur mu

  Yanıtla
 14. Iyi günler doktor bey böyle herşeye cevap verdiniz için allahrazı olsun benim dizimin yaninda kist farkettim 3 ay ciidiye almadim sonra agrilar baslayinca mr cekildim garnizon kisti tanısı konuldu önce ameliyat dediler doktoru degistirdim ameliyat son aşama olcak dedi önce sıvıyı aldı bantladı buz tedavisi verdi sabah kalktimda büyüme gordum morluk gordum normal mi kalcama kadar vuran tatlı bir sancıca var 2 gündür Ameliyat kaçınılmazdı acaba

  Yanıtla
  • Merhaba, kistler ağrı, kızarıklık veya sizinki gibi morarıklık yaptığı takdirde tehlikeli bir durum oluşmuş olabilir. Mutlaka tedaviyi uygulayan doktora tekrar görünmelisiniz.

   Korona günlerinde doktor randevuları uzak tarihlere alınabiliyor ancak tavsiyem çok beklemeden biran önce doktorunuza ilgili kisti göstermenizdir.

   Yanıtla
 15. Merhaba,
  Kız arkadaşımın bileğinde gangglion kist’i bulunmakta, son 2 Yıl’dır mevcut, önceki gittiği doktor bir enjektör yardımıyla kan almış, kendi kendine geçeceğini söylemiş yalnız halen bir geçmedi, aksine daha da acı vermeye, ağrısı da avuç’a etki etmeye başladı, geçen günlerde kız arkadaşım acı’yı omuzuna kadar hissettiğini ve 2 Gündür ağrıdığını söyledi, ameliyat sonrasında geçmeyeceğini ve Tekrardan nüks edeceğini düşünüyor, sizce böyle bir durumda ameliyat olması gerekiyor mu, sizlerin de düşüncenizi paylaşırsanız çok mutlu olur, sizlere Güzel ve Hayırlı günler dilerim.

  Yanıtla
  • Selamlar ben ilk ameliyat ile aldırdım 5 ay sonra tekrarladı ve sonra hemen geçti. 3 yıldır tekrar çıkmadı. Ameliyat ile aldırmak kesin gibi gözükse de strese ve bileği kullanım biçimine göre tekrarlanabiliyor. Ameliyat iz bırakıyor bu sorun değilse iyi bir doktora gitmenizi tavsiye ederim.

   Yanıtla
 16. Mr raporuma göre 8mm çapında kist var. Henüz sonucu göstermek için doktora gitmedim. Ameliyat yaparlar mı? Ameliyat olanların ki kaç mm idi?

  Yanıtla
 17. Merhaba benimde sağ el bileğimin üstünde var şırınga ile sıvı çekildi ama yine çıktı çok şükür ağrı sancı yok ama bitkisel şeyler geçirir mi aloe vera,siyah poşet çay gibi ılık tedavi yöntemleri varmış denesem mi sizce? Ameliyat olursam tekrar çıkma riski var diyolar o beni geriyo boşu boşuna bıcak değecek gibi sanki diye öneriniz nedir görüntü olarak rahatsız ediyor

  Yanıtla

Yorum yapın