Ganglion Kisti Ameliyatı Olmalı Mıyım? İz Kalır mı?

Önemli Not: Hikaye kısmını atlayıp direkt soru cevap olarak yazının en altında soru-cevap şeklinde okuyabilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar, ben HastaDoktor. Sitemizde bugüne kadar pek çok yazı yazdık, bazılarında kendi başımdan geçen hastalıkları, deneyimleri de yazdım. Bundan 7 ay kadar önce ganglion kisti ameliyatı oldum ve bu ameliyat sürecinin nasıl gerçekleştiğini, ardından neler yaşadığımı anlatacağım. Umarım beklediğiniz gibi bir yazı olur.

Ağustos ayında liseden beri dönem dönem ortaya çıkan ganglion kistimden kurtulmak için doktora gittim. Sağlık ocağındaki doktor bunun iki tedavisi olduğunu söyledi. Bunlar ya ameliyat ya da kendi kendine geçmesini bekleyeceksin. Ben sürekli tekrarladığından artık sıkıldım ve ameliyat olmak istediğimi söyledim. O da beni devlet hastanesinde ortopedi servisine yönlendirdi.

Ortopedi doktoruna gittiğimde doktor ilk bakışta ganglion kisti olduğunu gördü ve ameliyat olmak istemiyorsan para bantlayıp bir süre bekleyebilir kendi kendine geçecektir demesine rağmen o kadar bıkmıştım ki ameliyat olmak istiyorum dedim. Benden kan tahlili istedi ve ertesi gün gelip ameliyat olmamı söyledi. Kan tahlilini verdikten sonra ertesi gün ameliyata geldim.

Ameliyathaneye girdiğimde bana lokal anestezi yapacaklarını ancak korkmam gereken bir şey olmayacağını söylediler. Bileğimi uyuşturduktan sonra kolumun o kısmını görmemem için omzum ile bileğim arasına dikey bir perde yerleştirdiler. Ameliyat sırasında neşterin o bölgeyi kestiğini hissediyorsunuz ancak bir acı duymuyorsunuz. Diştiden çıktıktan sonra dili hissetmemek gibi bir şeydi. Yaklaşık 30 dakika içinde ganglion kistimi çıkardılar ve o bölgeyi dikiş izi kalmayacak şekilde diktiler.

Ameliyat sonrasında bir hafta boyunca iki günde bir pansumana gitmemi, mutlaka o bölgeyi kuru tutmamı söylediler ve ameliyat sonrası standart yazılan ağrı kesicilerden verip gönderdiler. Ameliyat kesiği çok küçük ancak fark edilir bir şekilde. Size ameliyattan yedi ay sonrasını göstericem şimdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR >  Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Herkes uzun uzun yazıyı okumak istemeyebilir diye soru-cevap şeklinde aşağıya kısa bir bölüm ekliyorum. Sizin de sorularınız varsa yorum olarak yazabilirsiniz.

Ganglion Kisti ameliyatsız geçer mi?

Ganglion kisti zararsızdır ve ameliyatsız kendi kendine geçebilir. Şu yazıda her şeyi açıkladım: Ganlion Kisti nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir?

Ganglion kisti ameliyatı için hangi doktora gitmeliyim, hastanenin hangi bölümü bakıyor?

Sağlık ocağındaki doktorum beni ortopedi servisine yönlendirdi.

Ganglion kisti ameliyatı ne kadar sürer, acı çeker miyim?

Yaklaşık 30-45 dakika arası sürüyor ve buna dikiş atım bölümü de dahil. Hiç bir şey hissetmiyorsunuz hatta ameliyattan yarım saat yürüyerek sonra evinize gidebilirsiniz.

Ganglion kisti ameliyatına tek başıma gidebilir miyim?

Elbette, çok küçük bir operasyon olduğundan ve lokal anestezi uygulandığından toplam 1 saatte biten bir işlem. Ve evinize dönmenize engel bir durum yok.

Ganglion kisti ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Kalıyor, yukarıdaki fotoğraf ameliyattan 7 ay sonra çekildi.

Ganglion kisti ameliyat videosu

You May Also Like

13 Comments

  1. Ameliyat 45 dakikadan daha kısa sürdü, eğer okuyorsanız maksimum 1 gün rapor verirler, ben yaz tatilinde yaptırdığımdan ihtiyaç duymamıştım. Ancak çalışıyorsanız daha uzun süreli rapor alabilirsiniz çünkü dikişler hareketli bölgede ve zorlanması durumunda kanama yapabiliyor.

  1. çok basit, bu kist bilekte çıkıyor. Dolayısıyla doktor da bileğe morfin basıyor. Her yere lokal anestezi yapılabiliyor, başka bir hastalık ile karıştırıyor olmayasınız?

   1. Hayır bende olucam bileğin üst kısmında benim doktor gün verdi ama benim iğneye karşı biraz takıntım var o yüzden sordum nereden yapıyorlar diye.

 1. Ameliyat için devlet hastanesinde ücret istiyorlarmı? İstiyorlarsa ne kadar istiyolar?

  1. Eğer sigortanız varsa ganglion kisti ameliyatı için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Ancak sağlık sigortasız fiyatını bilemiyorum.

  1. Evet 2 ay sonra tekrar çıkar gibi oldu ama kendiliğinden geçti. Doktor ile konuştuğumda bunun çok normal olduğunu, umursamamam gerektiğini söyledi. Çünkü vücudunuz kist üretmeye yatkın olabiliyor, eğer ganglion kisti gibi zararsız ise kendiliğinden geçmesini beklemek daha mantıklı olacaktır. Yaklaşık 1 yıldır bileğimde herhangi bir kist çıkmadığını da belirtmek istiyorum.

   Sağlıklı beslenmeye ve stresten uzak durmaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: