Regl Sancısına İyi Gelen Ağrı Kesiciler

Pek çok kadın adet için ağrı kesiciler kullanıyor. Adet sancısı çekerken ilaç kullanmanın adeti kestiğine yönelik görüşler olsa da doktorlar bu tarz ilaçların adet kanamasını azaltabileceğini söylese de bunun zararlı bi şey olmadığı görüşünde. Yani adet için ağrı kesici kullanmak sağlıksız değil, önemli olan sizin için alerjik etkisi olmayan daha önce işe yaramış doğru adet ağrısı kesiciyi bulmak.

Regl sancısı “prostaglandinler” kimyasalının rahimde kasılmalar yaratması ile meydana geliyor. Bu ağrı bazı kadınlar için dayanılmaz olabiliyor. Şu an bu yazıyı okuduğunuza göre siz de o acı çeken kadınlardan olmalısınız. Yine sözlük sitelerinden diğer kadınların kullandığı ağrı kesicilerini aşağıya fiyatları ile birlikte sıraladım. Eczanelerden temin edebileceğiniz bu ağrı kesiciler adet dönemini daha hafif atlatmanıza yardımcı olabilir.

Adet ağrı kesici ilaç isimleri aşağıda listelenmiştir. Bu ilaçların çoğu reçetesizdir. Reçetesiz olsalar bile yoğun kullanım yani 8 saatte bir kullanımı aşılmamalıdır.

Adet sancısına hangi ilaç iyi gelir? Regl Sancısına iyi gelen ağrı kesicileri şöyle sıralayabiliriz:

 • Majezik
 • Apranax (ve türevleri)
 • Buscopan (Adet sancılarında en çok işe yarayan ilaç Buscopan’dır.)
 • Muskazon
 • Aseket
 • Dolorex
 • Arveles
 • Aleve
 • Dicloflam (doktora danışılmadan kullanılmamalı)

Not: Regl sancısına iyi gelen ağrı kesiciler kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir, en işe yarar ağrı kesici için teker teker denemelisiniz.
Önemli uyarı: Burada yazılan ilaçlar kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Majezik adet ağrısına iyi gelir mi?

Adet ağrısı için hap önerilerinden ilki Majezik. Bu ilaç dismenore yani adet sancılarında kullanılan güçlü bir ağrı kesicidir. Adet sancısı dışında iltihap ağrıları, eklem hastalıkları romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılan bu ilaç kadınlar arasında en çok bilinen ağrı kesicidir. Genelde 100 miligramlık 15 li tablet kutularda satılır. 12 Temmuz 2019 tarihli son güncellemeye göre majezik fiyatı 12.27 TL olmuştur.

Apranax türevleri adet ağrısına iyi gelir mi?

Apranax Forte ve Apranax Plus ilaçları genel olarak migren ağrıları, diş ağrıları, cerrahi operasyon sonrası ağrılar için kullanılan yine çok güçlü ilaçlardır. 29 Temmuz 2019 itibari ile 20 lira (Apranax Plus 25 tl) olan bu ilaç size adet ağrılarınızda çok yardımcı olacaktır. Tabiki doktor gözetiminde kullanınız.

Sağlıklı Bilgi:  Adet kanının içinde ne vardır?

Apranax Plus’ı bir dönem şiddetli baş ağrılarım için kullanmıştım. Bu baş ağrıları inanılmaz derecede çekilmez geliyordu. Doktorum bu ilacı yazdı. Gerçekten güçlü bir ağrı kesici ve sizi mayıştırıyor. Ancak internette okuduklarıma göre alkolle veya aşırı dozda kullanıldığında beyin kanamasına varan etkileri de mevcut. Hap, ilaç, ağrı kesiciler çok güçlü olabiliyor lütfen kullanırken dikkat edelim ve mutlaka doktorumuza danışalım.

Buscopan adet sancısına iyi gelir mi?

Bazı organlarda oluşan ani kasılmalar için kullanılan bu ilaç aslında tam olarak regl dönemi kasılmalarını tedavi etmek için kullanılıyor. Üreme organları, idrar yolları, safra kanalları, barsaklar, mide spazmları gibi pek çok konuda etkili bir ilaç. Ve etkilerine göre inanılmaz ucuz sadece 2019 fiyatı 8 tl olmuştur.

Dolorex adet sancısını geçirir mi?

Bu yuvarlak ve kırmızı drajeler adet sancılarına en iyi gelen ilaçlardan. Asıl amacı ameliyat sonrası ağrıların tedavisi ve sırt, omuz ağrıları olan bu amacın ana kullanım alanlarından biri de kadınların adet dönemlerindeki ağrıyı tedavi etmek. Ayrıca iltihap ağrılarında da kullanılıyor. Fiyatı son derece ideal bir ilaç olan Dolorex sadece Temmuz 2019 fiyatı 9.78TL’dir. Westworld’deki Dolores’e selam olsun…

Parol adet sancısını keser mi?

Parol 500 mg ağrı kesici tabletin kutusu
Parol 500 mg ağrı kesici tabletin kutusu

Parestamol etken mattesi içeren Parol 500 mg ağrı kesiciler hafif ve orta şiddetteki ağrılar ve yüksek ateşin tedavisinde kullanılır. Ancak Parol, her ağrı kesici gibi tedavi etmez sadece semptomatik olarak etki gösterir. Parol ağrı kesici tableti ağrılarınızın yanında ateşiniz de varsa kullanmanız tavsiye edilir. Onun dışında adet ağrısını kesme etkisi diğer ağrı kesicilerden çok da farklı değildir.

Bunların dışında eczacınızın ve doktorunuzun önerdiği regl sancısına iyi gelen ilaçlar için muadilleri de deneyebilirsiniz. Dicloflam, Ponstan Forte, maxljin, ansaid, maximus gibi piyasada akla gelmeyecek bir dünya adet ağrısı için ağrı kesici bulunmaktadır. Ayrıca doğum kontrol ilaçlarının da adet dönemlerinde çekilen sancılara yararlı olduğu düşünülüyor bunu başka bir yazıda daha detaylı olarak yazmayı düşünüyorum.

Adet ağrısı ilaç kesici ilaç isimleri listemiz burada bitmiştir. Burada yazılan tüm ilaçlar kullanıcı yorumlarından yola çıkılarak önerilmiştir ve kesinlikle doktor tavsiyesi alınmadan kullanılmamalıdır. Sitemiz olarak biz sadece öneriler sunmaya elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz.

“Regl Sancısına İyi Gelen Ağrı Kesiciler” üzerine 14 yorum

 1. Majezik ve apranax plusı adet ağrılarım için kullandım ancak fayda etmedi. Bu defa ayaklarıma sıcak su torbası koyup, Buscopan denedim eczacımın tavsiyesi ile hemen ağrılarım dindi. Herkese öneririm.

  Yanıtla
 2. Ağrılarım için doktorum Majezik önermişti fakat çok şiddetli mide ağrısı yaşadım. Doktoruma bu durumu belirtince bu sefer Dicloflam önerdi. İki aydır kullanıyorum, ağrıyı tam olarak kesmiyor fakat büyük oranda azaltıyor. Şimdilik çok memnunum.

  Yanıtla
 3. Majezik gayet iyi ama ağrı kesici olduğundan dolayı ben pek tavsiye etmiyorum. Çünkü vücut buna göre dirençlenecek ve Allah korusun ameliyat durumunda verilen ağrı kesiciler görevini tam olarak yerine getirmeyebilir.

  Yanıtla
 4. Apranax kullanmayan diye sürekli söyleniyordu sizin verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar dilerim.

  Yanıtla
 5. Kız arkadaşım için sürekli olarak apranax ve dolorex kullanıyorduk, fakat son birkaç aydır etki etmemeye başladı. Bu konuda önerebileceğiniz daha sert bir ağrı kesici var mı acaba ?

  Yanıtla
  • En etkilisi buscopan, eğer o da fayda etmiyorsa acilde adet sancısını kesmek için iğne yaptırabilirsiniz.

   Yanıtla
 6. kuvvetli adet sancısına buscopan plus bile işe yaramıyor hala bu ağrıyı geçiren ilaç bulamadım. apranax denemeye calıscam

  Yanıtla
  • Ezgi hanım merhaba,

   Malesef her metabolizmada her ilaç işe yaramayabiliyor, doktor kontrolünde başka ilaçlar da deneyebilirsiniz. Hangisi iyi gelirse onu kullanınız. Sağlıklı günler dilerim.

   Yanıtla
   • Allah Kadınlara yardim etsin eşimden biliyorum adet sancısı tuttu mu yerden kalkamıyor ama rayanıymaz herhalde

    Yanıtla

Yorum yapın