Yüzdeki sivilce nasıl geçer?

Yüzde çıkan sivilceler hangi bölgede çıktıklarına ve ne sıklıkla tekrarladıklarına bağlı olarak tedavi edilebilir. Yüzdeki sivilce nasıl geçer, bu soruyu bölgesine göre cevaplamak en doğrusu.

Alın bölgesinde çıkanlar stres, çenedekiler hormonal, yüzün sağ ve sol kenarlarında çıkanlar gözenek tıkanıklıkları, yanaklarda çıkanlar şeker tüketimi ve karaciğer sorunları, kaşların arasındakiler yine karaciğer ile alakalı nedenlerden dolayı oluşmaktadır.

Özellikle beslenme düzenindeki ani değişimler veya kadınlarda doğum kontrol hapını bırakmak yüzünüzde aniden çıkan sivilcelerin sebebi olabilir.

Yüzdeki Sivilceleri 3 Adımda Doğal Karışım ile Kurutun!

  1. Bir yemek kaşığı karbonat, iki damla limon, bir çay kaşığı bal ve yarım çay bardağı içme suyunu karıştırın.
  2. Krem kıvamını geldiğinde, ılık su ile temizlediğiniz yüzünüze temiz bir çubuk ile uygulayın.
  3. Bir saat sonra temizleyin ve üzerine kuru pamuk yapıştırıp uyuyun. Uyandığınızda kurumuş olacaktır.

Bu yöntemde karbonat ve limonun kurutucu etkisini balın besleyiciliği ile birleştirip yüzde çıkan sivilceleri geçiriyoruz. Böylece hem sivilcelerin çabuk iyileşmesini hem de iz bırakmadan kaybolmasını sağlıyoruz.

Yüzdeki sivilce nasıl geçer? 1
Yüzde sivilce ve kızarıklık

Karaciğere Bağlı Olarak Çıkan Sivilcelerin Geçirilmesi

Yüzdeki sivilcelerin yanak, burun ve kaşların arasındaki bölümü karaciğere bağlı olarak oluşmaktadır. Bu sivilcelerin geçirilmesi için karaciğerinizi rahatlatmalısınız.

Şeker tüketimi azaltılmalıdır. Karaciğer fazla şekeri yağa dönüştürür ve yorulur, hasar aldığını göstermek için de yüzde sivilcelenme oluşturabilir. Şeker tüketimi azaltıldığında karaciğer rahatlayacak kötü etkileri ortadan kalkacaktır.

Şeker gibi alkol de karaciğere bağlı sivilcelenmenin kaynağıdır. Alkol tüketimi haftada bir veya düşük dozlarda alarak zararı minimuma indirebilirsiniz.

Yüzde Çıkan Sivilceler için İbrahim Saraçoğlu Kürü

İbrahim Saraçoğlu’nun yüzde çıkan sivilceler için hazırladığı sirkeli maden suyu kürünün tarifi şu şekildedir:

  1. Bir kahve fincanı maden suyu ile aynı oranda doğal elma sirkesini karıştırın.
  2. Haftada 3-4 kez bu karışımı geceleri sadece sivilcenin üzerine hafifçe uygulayın.
  3. En fazla 20 dakika bekletip sonrasında ılık su ile keselemeden yüzünüzü durulayın.

Bu kürde maden suyuna katılan sirkenin antiseptik özelliği kullanılmaktadır. Sirke binlerce yıldır her türlü temizlikte kullanılan doğal bir üründür. Ciltte fazla bekletmemek gerekir çünkü asitli yapısı cildi eriterek inceltir. İltihaplı sivilceyi iyileştirir ancak pamukla uygularken sivilceye çok bastırmamak gerekir çünkü sivilce patlar veya dağılırsa başka gözeneklere yerleşip çoğalabilir.

Sağlıklı Bilgi:  Ucu olmayan geçmeyen sivilceler kist olabilir!
Yüzdeki sivilce nasıl geçer? 2

Bıttım Sabunu ile Sivilce Tedavisi

Bıttım sabunu Siirt kökenli daha çok saç sağlığı için kullanılan doğal bir üründür. İnternet üzerinden temin edebilirsiniz. Sivilceleri geçirme özelliği olan bıttım sabunu, içeriğinde bıttım fıstığı yağı ile cildi besleyerek bunu gerçekleştirmektedir.

Bıttım sabunu ile sivilceleri geçirmek herkeste işe yaramayabilir. Yüz bölgesinde oluşan sivilceler genelde stres, hormon ve karaciğere bağlı oldukları için bu sorunları çözmeden bıttım sabunu gibi temizleyici ve besleyici tedaviler sadece yayılmasını yavaşlatabilir.

Bıttım sabunu ile ilgili detaylı bilgi: https://hastadoktor.com/bittim-sabunu-faydalari-kullanimi-ve-tuketici-eksisozluk-yorumlari/

Stresim geçtikten sonra sivilcelerim ne kadar sürede iyileşir?

Yüzün alın bölgesindeki sivilcelerin temel sebebi stres ve uykusuzluktur. Uyku düzeni sağlandıktan ve stres yaratan sebepler giderildikten kısa süre sonra iyileşmeler görülmeye başlanır. Bu süreç 1 hafta ile 1 ay arasında değişebilir.

Örneğin yoğun sınav dönemine hazırlanan öğrencilerin alın bölgesinde stres ve uyksusuzluğa bağlı sivilcelenmeler görülmesi çok yaygındır. Sınavdan kısa bir süre sonra bu sivilcelerin geçtiği görülebilir. Ancak sınavdan kötü not alacağım kaygısına düşen bir öğrenci için iyileşme süreci sonuçlar açıklandıktan sonra başlayabilir.

Sınava hazırlık, sınav sonucunun beklenmesi, kuruma yerleşme, yer-yurt sıkıntısı, maddi durum derken stres ögeleri hiçbir zaman son bulmaz. Böyle durumlarda stres ögeleri üstünüze çok gelebilir ve hiç bitmeyecek hissine kapılabilirsiniz.

Yoğun stres ögelerini azaltmak için profesyonel psikolojik destek alabilirsiniz. Ancak ilaç kullanılması aniden bırakmak önerilmediğinden başlanması önerilmez.

Suna Dumankaya Sivilce Kurutan Aspirinli Maya Maskesi

Doğal tedavilerde kendini marka yapmış Suna Dumankaya’nın bir yazısından alınmış yüzdeki sivilceleri kurutan maya maskesi malzemeleri şu şekildedir:

  1. Kuru maya (bir çay kaşığı)
  2. Aspirin
  3. Limon
  4. Su

Hazırlanışı: Kuru maya toz haline getirilmiş Aspirin ile karıştırılır ve limonlu su ile karıştırılır. Hazırlanan kür iltihaplı veya normal sivilcelerin tam üzerine taşırmadan sürülür. En fazla 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. Sivilce kuruyana kadar tekrarlayın.

Yüzdeki sivilcelere iyi gelen kremler

Yüzdeki sivilceler vücuttaki sorunlar tedavi edilse de bazı durumlarda geçmeyebilir. Bu durumda antibiyotik tedavisi veya krem ile tedavi uygulanmaya çalışılır. Sivilcelere iyi gelen kremleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Kadınlarda hormonlar sebebi ile çıkan sivilceler

Hormonal dengesizlik sebebi ile yüzde çıkan sivilceler genellikle adet dönemlerinde yoğunlaşır. Bu sivilcelere regl sivilcesi de denmektedir. Kadınlarda bu sivilceleri azaltmanın en kolay yolu doğum kontrol hapı kullanmaktır. Ancak pek çok sebepten ötürü bunu kullanmak istemeyebilirsiniz.

Hormonal tedaviler için mutlaka kadın doğum veya iç hastalıkları bölümünde uzman bir doktora muayene olmalısınız.

Tiroid sebebi ile geçmeyen sivilceler: https://hastadoktor.com/neden-sivilcelerim-gecmiyor/#Hormonlara_ve_troide_bagli_sivilcelenme_nasil_onlenir

Yorum yapın