Adet kanı neden pis kokar?

Adet kanı atık kandır, vücuttan atılması gereken pis, ölü hücrelerden oluşur bu sebeple kötü kokması çok normaldir. Adetin gecikmesi veya gereğinden uzun sürmesi durumda bu koku daha yoğun bir şekilde hissedilir.

Kadınlarda gelen adet dışındaki akıntıların kötü kokmasının sebebi ise gelen sıvının, bacak arası gibi kapalı bir yerde hava almaması ve zamanla ölü hücrelere dönüşmesidir.

Adet kanının içeriğinde ne var diye merak ediyorsanız şu yazımızı okuyabilirsiniz. https://hastadoktor.com/adet-kaninin-icinde-ne-vardir/

Regl döneminde adet kanının pis kokmaması için ne yapılabilir?

kötü kokular yüzünden burnunu kapatan kadın fotoğrafı (kaynak pixabay)
kötü kokular yüzünden burnunu kapatan kadın fotoğrafı (kaynak pixabay)
  • Adet günlerinde temizliğe daha fazla önem gösterilmelidir. Sabahları mutlaka ılık su ile duş alın. Bu adet ağrınızı da azaltacaktır.
  • Pamuklu iç çamaşırı ve pantalon giymeye çalışın. Pamuk nefes alır, böylece kötü kokular vücuttan uzaklaştırılır. Penye, polyester daha çok terletip kokuyu yoğunlaştırır.
  • Günlük ped kullanın. Adet dışı akıntılarda bile kötü kokuyu gidermek için günlük ped kullanmayı alışkanlık haline getirin. Böylece kilotlarınız daha uzun süre temiz kalır. (adetliyken normal ped kullanmalısınız.)
  • Pedinizi gün içerisinde değiştirin. Adet döneminde kullandığınız pedi gün içerisinde değiştirmelisiniz.
Sağlıklı Bilgi:  Adet Döneminde Şiddetli Baş Ağrısı

Yorum yapın