Hayıt Tohumu ile Göğüs Büyütme ve Gebelik

Hayıt ülkemizde Ege ve Akdeniz dolaylarında kolayca yetişen mineçiçeği familyasından çiçekli bir bitkidir. Hayıt tohumu kısırlık şifası olarak kullanımı yaygındır. İlyada Destanı’na kadar uzanan geçmişiyle hayıt bitkisi aslında hormon düzenleyici görevi görür. Hormon dengesizliğine bağlı kısırlığı tedavi etme ihtimali vardır ve kimi kadınlarda göğüs büyütme etkisi göstermiştir. Halk arasında hayıt bitkisinin meyveleri idrar ve gaz söktürücü ayrıca yatıştırıcı olarak da kullanılır.

Hayıt bitkisinden yapılan Agnucaston isimli bir ilaç da mevcuttur. Bu ilaç adet görürken ritim bozuklukları, meme şişmesi veya ağrısı ve adet öncesi şikayetlerin tedavisinde kullanılmaktadır.

Hayıt tohumu göğüs büyütür mü?

Hayıt tohumu kapsülü şişesi
Hayıt tohumu kapsülü şişesi

Hayıt tohumu çayı içildikten sonra pek çok kadında göğüs büyümesi görülmüştür. Hayıt tohumu nasıl hormonları düzenliyorsa, östrojen hormonunu da düzenliyor. Böylece daha fazla östrojen hormonu salgılayan kadınların göğüsleri de büyüyor. Ancak bu bitki direkt olarak troid bezini etkilediği için tüketilmeden önce en yakın sağlık otoritesine örneğin sağlık ocağındaki aile hekiminize danışmalısınız.

Hayıt Tohumu Çayı nasıl hazırlanır? (Hayıt Tohumu Çayı Tarifi)

Bir tatlı kaşığı hayıt tohumunu kaşıkla hafifçe ezin.
Kaynar suya atın ve bir iki dakika kaynattıktan sonra altını kısın.
Kısık ateşte de üç dakika ısıttıktan sonra dinlenmeye bırakın.
10 dakika demlenmiş hayıt tohumu çayı afiyetle içilebilir.

Hayıt tohumu çayı kısırlığı tedavi eder mi?

Hormonal bozukluklar, üreme sistemlerinde kistler, testis hastalıkları, enfeksiyonlar ve hatta tümörler kısırlık sebebi olabilir. Bambaşka bir sebep yüzünden de kısır olmuş olabilirsiniz. Hayıt tohumu kısırlığın sadece hormonal sebeplerine iyi gelir yani enfeksiyon sebebiyle veya farklı bir hatalık sebebi ile kısır kaldığınızda hayıt tohumu çayı tedavi edemeyecektir.

Sağlıklı Bilgi:  Bamya Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Öncelikli olarak doktora gitmeli ve sebebi öğrenmelisiniz. Eğer hormonal bir sebebse doktorunuza danışarak hayıt tohumu tedavisine başlayabilirsiniz.

Hayıt tohumunun erkeklere etkisi

Hayıt tohumu çayı tüketimi erkeklerde cinsel isteksizliğe sebep olmaktadır. Bu yüzden erkeklerde kullanımı önerilmez.

Kaynak: Vitex Agnus Castus

Yorum yapın