Ella içtikten sonra tuvalete çıkmak ve istifra etmek

Ella, gebelik şüphesi duyan kişilerin bu gebeliği sonlandırmak için cinsel birleşmeden sonra tükettikleri bir ertesi gün hapıdır. Ella gerekli durumlarda ivedilikle kullanılmalıdır çünkü geç kalınması durumunda bir etkisi olmayacaktır. Ella cinsel birleşmeden sonra kullanıldığında rahim ruvarlarını sertleştirerek yumurtanın tutunmasını engeller ve hamileliği bu şekilde önler. Ella içildikten sonra kusma ve ishal gibi durumlar etkisini kaybetmesine yol açabilir.

Ella kullanan her 10 hastanın 1 tanesinde kusma meydana geldiği gözlenmiştir. Her 100 hastada bir de ishal meydana gelebilmektedir. Bunlar Ella’nın yaygın yan etkileridir.

Ella içildikten hemen sonra, sindirilmeden kusulduğu takdirde etki göstermeyebilir, bu sebeple Ella içtikten sonra kusma durumunda eczacınıza ve doktorunuza danışmalısınız. Tedavinin tekrarlanması gerekebilir.

Ella içtikten sonra büyük tuvalet yapmak Ella’nın etkisini kaybetmesine yol açmaz. Ella sindirildikten sonra hemen etki göstermeye başlar. Yani Ella içip tuvalete çıkmak zararlı değildir.

Ella aç karnına içilir mi?

Ella ile ilgili diğer bir soru ise aç ya da tok tüketilmesi gerektiği, Ella, ertesi gün hapı, aç karnına veya tok karnına içilebilir herhangi bir sakınca yoktur. Bir de merak ediyorsanız: Ella hamileliği kesin olarak önler mi?

Sağlıklı Bilgi:  Adet Sancısına ne iyi gelir? Regl Ağrısı nasıl geçer?

Yorum yapın