Adet döneminde hangi ilacı almalıyım?

Kadınlarda adet dönemi en sancılı ve rahatsız edici zamanlardır. Öyle bir acı ki, insanın sinirleri alt üst oluyor, psikolojisi bozuluyor. Adet döneminde en çok merak edilen konulardan biri de hangi ilacın kullanılması gerektiği. Burada bir parantez açmak gerekiyor, ilacı ne amaçla kullanacağınız çok önemli. Normal bir regl sırasında ilaç kullanılmasa da 4-7 gün içerisinde süreç tamamlanmış olacaktır. Ancak bu dönemde adet sancısını azaltmak için ağrı kesiciler veya dönemin daha kısa sürmesi için adet söktürücü bitkisel çaylar tüketilebilir.

Adet Söktürücü İğneler

Adet döneminde hangi ilacı almalıyım? 2
Eğer adet döneminiz çok sıkıntılı geçiyorsa ve adet kanamanızı atmakta zorlanıyorsanız acile veya herhangi bir kadın hastalıkları doktoruna giderek Farlutal veya Progestan gibi adet söktürücü iğneler olabilirsiniz. Farlutal gerçekten işe yarıyor mu? diye sorabilirsiniz.

Farlutal ve Progestan, özel olarak adet kanamasında sorun yaşayan kadınlar için tasarlanmış ilaçlardır. Bu iğneler reçetesiz satılmadığı için kullanırken doğal olarak doktordan onay almak zorundasınız. Yani bu şekilde sağlıklı bir tedavi olduğunu söyleyebilirim.

Adet döneminde kullanılabilecek hap ilaçlar

Tarlusal, Luteynyl, Duphaston, Cyclo-Prognyva diye sıralayabileceğimiz onlarca farklı adet söktürücü ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçların ortalama fiyatı 5-15 tl arasında değişmektedir. Doktor onayı almadan bu ilaçları kullanmamalısınız.

Dicloflam da adet dönemlerinde çok sık tercih edilen bir ağrı kesicidir. Ancak çok fazla tehlikeli yan etkisi olduğundan pek önerilmez.

Yukarıdaki ilaçlar adet dönemlerinde bir kadının üreme metabolizmasının yaşadığı değişimi birebir taklit ederek, yani östrojen ve progesteron hormonlarını düzenleyerek reglin gerçekleşmesini sağlamaktadırlar.

Sağlıklı Bilgi:  Adet Döneminde Şiddetli Baş Ağrısı

Yorum yapın