Adet Kanının Siyah Gelmesi

Regl kanının siyah gelmesi; adet gecikmesi, doğum kontrol hapları, stres, enfeksiyonlar ve kullanılan bazı ilaçların yan etkisi sebeplerinden herhangi biri ya da birkaçının etkisiyle meydana gelebilir. Adet kanının siyah renkte olmasının en yaygın sebebi rahim yolunda uzun süre bekleyen adet kanının oksijen ile temas etmesidir.

Vücudumuzda akan kan kırmızı olsa da oksijen ile temasa geçince oksitlenme sebebiyle kararır. Yani adet gecikmesi ve kanın siyah olması arasındaki bağ bu sebepten kaynaklanır. Stres de muayen dönemin daha uzun sürmesine ve gecikmesine neden olabildiğinden biraz önce söylediğim şekilde adet kanının siyah gelmesine yol açar. Adet kanı siyah gelirse ne olur? Bu durum direkt olarak herhangi bir sağlık sorunu demek değildir.

Regl döneminde siyah akıntı gelmesi veya reglden sonra pıhtılaşmış siyah kan gelmesi gayet normal bir durumdur. Vücudunuz pis kanı doğal yollar ile atmaya çalışmaktadır. Endişelenmenize gerek yoktur.

Vajinal Enfeksiyonlar ve kullanılan ilaçlarda ise bir yan etki olarak siyah adet kanaması görülebilmektedir. Regl dönemlerinde vücut normalden daha fazla hormon salgıladığından vücut ilaçlara farklı tepkiler verebilir. Adet dönemlerinde sağlıklı beslenmeye özen gösterip günlük yaşantınızda yürüyüş, koşu, bisiklet gibi rutin sporlar da eklerseniz adetleriniz hem düzene girer hem de adet kanının siyah gelmesi gibi bir sorun yaşamazsınız. Spor ve sağlıklı beslenme metabolizmayı hızlandıracağından adet kanının gereğinden uzun beklemesi gibi bir sorunla da karşılaşmazsınız.

Adet kanının siyah gelmesi hangi sebeplerden olur?

 • Reglin gecikmesi
 • Çeşitli hastalıklar
 • Vajinal Enfeksiyonlar
 • Düşük
 • Anksiyete
 • Gebelik
 • Hormon değişimleri
 • Zararlı içecekler ve besinler
 • Rahim ağzı kanseri
 • Rahimde hapsolmuş geciken akıntı
Sağlıklı Bilgi:  Az gelen adet kanaması nasıl çoğaltılır?

Gebelikte Adet Kanının Siyah Gelmesi ve Düşük Yapma

Gebelik zamanında da adet kanı siyah gelebilir. Ancak bu düşük yaptığınız anlamına gelmez. Gebelik döneminde de rahim daralmaları, yumurtalık yolunda kasılmalar olabileceğinden adet kalıntıları görülebilir. Bu kalıntılar zaman zaman vücuttan atılır. Bu da siyah ve kokulu adet sebebi olabilir. Düşük olup olmadığı yalnızca doktor kontrolü ile anlaşılabilir. Eğer hamilelik sırasında siyah adet gelmesi durumu ortaya çıkarsa mutlaka doktorunuza görünmelisiniz. Ayrıca hamileliklerin ilk aylarında adet kanınının siyah gelmesi çok yaygındır. (Adet sancısı için ilaç? (TIKLA))

Siyah adet kanı neden çok pis kokar?

Adet temel olarak kadın yumurtalığından çıkıp rahim yolundan dışarı atılan döllenmemiş yumurtadır. Bu yumurta çoğunlukla proteinden oluşur. Yumurtalıktan rahme giden yolda döllenmeyen yumurta yaşam özelliğini kaybeder. Adet gecikmesi sebebiyle rahimde normalden fazla bekleyeceğinden sanki bozuk et veya yiyecek gibi kokar. O saatten sonra ölü hücrelerden oluşan siyah bir sıvıya dönüşür. https://hastadoktor.com/adet-kani-neden-pis-kokar/

Adetin ilk günü siyah kan gelmesi

Adet kanaması ilk gün siyah olduysa endişelenecek bir durum yoktur. Bu regli kanamanızın kısa bir süre de olsa oksijenle tepkimeye girmiş olduğundan veya her zamankinden daha erken oluşup beklediğinin işaretidir.

Adet kanının simsiyah (kara kara) ve katı (yoğun) olması?

Pıhtılaşan kan katılaşır. Geciken adet rahim ağzından atılırken hücrelerin ölmesi ve oksitlenme sebebiyle pıhtılaşarak yoğunlaşır. Katı ve siyah olması aynı sebeptendir. Adetin son günü siyah kan gelmesi de içeride kalan kanın bozulmasından dolayıdır.

“Adet Kanının Siyah Gelmesi” üzerine 7 yorum

 1. Geçtiğimiz gün adetimin gecikmesi sonrasında adet kanımın siyah gelmesi sonucunda gerçekten bu durumu ilk defa yaşadığım için çok korkmuştum. Hemen internette konuyla ilgili araştırma yapmış ve sitenize denk gelmiştim. Sitenizde yazan nedenlerden birkaç tanesini sağladığımı fark ettim ve içim bir nebze rahatladı yinede emin olmak için doktoruma danıştım ve bazı testler sonucunda tahminlerimin doğru olduğunu söyledi ve içimi rahatlattı. Doğru bilgi vererek beni doktorumdan önce rahatlattınız çok teşekkürler.

  Yanıtla
 2. Eşimin adet kanı bu sabah siyah geldi ve evde çok büyük bir panik yaşandı. Bunu daha önce yaşamamıştık ve gerçekten çok önemli bir sorun olduğunu düşündük ve hemen araştırmaya başladık, siteniz sayesinde bunun neden yaşanmış olabileceğine dair tahminler yürüttük ve içimiz biraz da olsa rahatladı diyebilirim. Teşekkürler.

  Yanıtla
 3. Sitenizi severek takip ediyorum adet kanının siyah gelmesi hakkında bir bilgim bulunmuyordu neyseki artık öğrendim başıma gelirse aşırı panik yapmama gerek yok, yalnızca bilimsel bir durumdan ibaret anladığım kadarıyla bazı durumlar sonucunda meydana gelebiliyor.

  Yanıtla
 4. Eşim hamile geçtiğimiz gün adet kanının siyah olduğunu belirtmişti ve düşük yaptığını düşünmüş çok korkmuştuk. Hemen bir taksi çağırdık ve doktorumuzla görüşmek için hastaneye gittik bu sırada telefonumdan sitenize ulaştım ve eşimle kendimi biraz olsun sakinleştirmeyi başardım. Korktuğumuz başımıza gelmedi neyse ki doktor kontrolü sonucunda bir sorun olmadığını çocuğumuzun gayet sağlıklı olduğunu belirtti.

  Yanıtla
 5. Kız arkadaşım bu konuda sıkıntı çekiyor. Bazı aylar regl başlangıcı gecikiyor ve genelde o aylarda siyah kan geliyor. Bununla ilgili doktora başvurduk ve sizin anlattıklarınızı beyan etti. Dikkat edilmesi gereken bir husus.

  Yanıtla
 6. Benim adetim 2 aydır siyah geliyor, sonra kahverengi ve pembe olarak azalıp bitiyor. Doktora gittiğimde burda yazdığı gibi atık kan dedi ancak hamile mi kaldım diye çok endişelendim. Eğer böyle bir sorununuz varsa sağlık ocağında test yapıyorlar arkadaşlar.

  Yanıtla

Yorum yapın