Adet Kanının Siyah Gelmesi

Regl kanının siyah gelmesi; adet gecikmesi, doğum kontrol hapları, stres, enfeksiyonlar ve kullanılan bazı ilaçların yan etkisi sebeplerinden herhangi biri ya da birkaçının etkisiyle meydana gelebilir. Adet kanının siyah renkte olmasının en yaygın sebebi rahim yolunda uzun süre bekleyen adet kanının oksijen ile temas etmesidir.

Vücudumuzda akan kan kırmızı olsa da oksijen ile temasa geçince oksitlenme sebebiyle kararır. Yani adet gecikmesi ve kanın siyah olması arasındaki bağ bu sebepten kaynaklanır. Stres de muayen dönemin daha uzun sürmesine ve gecikmesine neden olabildiğinden biraz önce söylediğim şekilde adet kanının siyah gelmesine yol açar. Adet kanı siyah gelirse ne olur? Bu durum direkt olarak herhangi bir sağlık sorunu demek değildir.

Vajinal Enfeksiyonlar ve kullanılan ilaçlarda ise bir yan etki olarak siyah adet kanaması görülebilmektedir. Regl dönemlerinde vücut normalden daha fazla hormon salgıladığından vücut ilaçlara farklı tepkiler verebilir. Adet dönemlerinde sağlıklı beslenmeye özen gösterip günlük yaşantınızda yürüyüş, koşu, bisiklet gibi rutin sporlar da eklerseniz adetleriniz hem düzene girer hem de adet kanının siyah gelmesi gibi bir sorun yaşamazsınız. Spor ve sağlıklı beslenme metabolizmayı hızlandıracağından adet kanının gereğinden uzun beklemesi gibi bir sorunla da karşılaşmazsınız.

Adet kanının siyah gelmesi hangi sebeplerden olur?

  • Reglin gecikmesi
  • Çeşitli hastalıklar
  • Vajinal Enfeksiyonlar
  • Düşük
  • Anksiyete
  • Gebelik
  • Hormon değişimleri
  • Zararlı içecekler ve besinler
  • Rahim ağzı kanseri
  • Rahimde hapsolmuş geciken akıntı

Gebelikte Adet Kanının Siyah Gelmesi ve Düşük Yapma

Gebelik zamanında da adet kanı siyah gelebilir. Ancak bu düşük yaptığınız anlamına gelmez. Gebelik döneminde de rahim daralmaları, yumurtalık yolunda kasılmalar olabileceğinden adet kalıntıları görülebilir. Bu kalıntılar zaman zaman vücuttan atılır. Bu da siyah ve kokulu adet sebebi olabilir. Düşük olup olmadığı yalnızca doktor kontrolü ile anlaşılabilir. Eğer hamilelik sırasında siyah adet gelmesi durumu ortaya çıkarsa mutlaka doktorunuza görünmelisiniz. Ayrıca hamileliklerin ilk aylarında adet kanınının siyah gelmesi çok yaygındır. (Adet sancısı için ilaç? (TIKLA))

Sağlıklı Bilgi:  Ella hamileliği kesin olarak engeller mi?

Siyah adet kanı neden çok pis kokar?

Adet temel olarak kadın yumurtalığından çıkıp rahim yolundan dışarı atılan döllenmemiş yumurtadır. Bu yumurta çoğunlukla proteinden oluşur. Yumurtalıktan rahme giden yolda döllenmeyen yumurta yaşam özelliğini kaybeder. Adet gecikmesi sebebiyle rahimde normalden fazla bekleyeceğinden sanki bozuk et veya yiyecek gibi kokar. O saatten sonra ölü hücrelerden oluşan siyah bir sıvıya dönüşür.

Adet kanının simsiyah (kara kara) ve katı (yoğun) olması?

Pıhtılaşan kan katılaşır. Geciken adet rahim ağzından atılırken hücrelerin ölmesi ve oksitlenme sebebiyle pıhtılaşarak yoğunlaşır. Katı ve siyah olması aynı sebeptendir. Adetin son günü siyah kan gelmesi de içeride kalan kanın bozulmasından dolayıdır.

Daha fazla sağlık