Adet Kanının Siyah Gelmesi

Regl kanının siyah gelmesi; adet gecikmesi, doğum kontrol hapları, stres, enfeksiyonlar ve kullanılan bazı ilaçların yan etkisi sebeplerinden herhangi biri ya da birkaçının etkisiyle meydana gelebilir. Adet kanının siyah renkte olmasının en yaygın sebebi rahim yolunda uzun süre bekleyen adet kanının oksijen ile temas etmesidir. Vücudumuzda akan kan kırmızı olsa da oksijen ile temasa geçince oksitlenme sebebiyle kararır. Yani adet gecikmesi ve kanın siyah olması arasındaki bağ bu sebepten kaynaklanır. Stres de muayen dönemin daha uzun sürmesine ve gecikmesine neden olabildiğinden biraz önce söylediğim şekilde adet kanının siyah gelmesine yol açar.

Vajinal Enfeksiyonlar ve kullanılan ilaçlarda ise bir yan etki olarak siyah kanama görülebilmektedir. Regl dönemlerinde vücut normalden daha fazla hormon salgıladığından vücut ilaçlara farklı tepkiler verebilir. Adet dönemlerinde sağlıklı beslenmeye özen gösterip günlük yaşantınızda yürüyüş, koşu, bisiklet gibi rutin sporlar da eklerseniz adetleriniz hem düzene girer hem de adet kanının siyah gelmesi gibi bir sorun yaşamazsınız. Spor ve sağlıklı beslenme metabolizmayı hızlandıracağından adet kanının gereğinden uzun beklemesi gibi bir sorunla da karşılaşmazsınız.

Gebelikte Adet Kanının Siyah Gelmesi ve Düşük Yapma

Gebelik zamanında da adet kanı siyah gelebilir. Ancak bu düşük yaptığınız anlamına gelmez. Gebelik döneminde de rahim daralmaları, yumurtalık yolunda kasılmalar olabileceğinden adet kalıntıları görülebilir. Bu kalıntılar zaman zaman vücuttan atılır. Bu da siyah ve kokulu adet sebebi olabilir. Düşük olup olmadığı yalnızca doktor kontrolü ile anlaşılabilir. Eğer hamilelik sırasında siyah adet gelmesi durumu ortaya çıkarsa mutlaka doktorunuza görünmelisiniz. Ayrıca hamileliklerin ilk aylarında adet kanınının siyah gelmesi çok yaygındır. (Adet sancısı için ilaç? (TIKLA))

Siyah adet kanı neden çok pis kokar?

Adet temel olarak kadın yumurtalığından çıkıp rahim yolundan dışarı atılan döllenmemiş yumurtadır. Bu yumurta çoğunlukla proteinden oluşur. Yumurtalıktan rahme giden yolda döllenmeyen yumurta yaşam özelliğini kaybeder. Adet gecikmesi sebebiyle rahimde normalden fazla bekleyeceğinden sanki bozuk et veya yiyecek gibi kokar. O saatten sonra ölü hücrelerden oluşan siyah bir sıvıya dönüşür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR >  Doğum kontrol hapları kilo aldırır mı?

Adet kanının siyah ve katı (yoğun) olması?

Pıhtılaşan kan katılaşır. Geciken adet rahim ağzından atılırken hücrelerin ölmesi ve oksitlenme sebebiyle pıhtılaşarak yoğunlaşır. Katı ve siyah olması aynı sebeptendir.

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir