Hasta Doktor – Sağlıklı Yaşamın Bilgileri

Adet Söktürücü Çaylar

Adet Söktürücü Çaylar

Ağır hastalık, ileri yaş, aşırı yorgunluk ve stres gibi durumlar başta olmak üzere birtakım sebepler nedeniyle adet gecikmeleri yaşanabiliyor. Bu tür durumlarda adet gecikmesinin önüne geçmek ve rahim kaslarının kasılmalarını arttırarak, östrojen hormonunu dengelemek amacıyla bazı bitkisel çaylar kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu çaylara adet söktürücü çaylar denilmekte olup belli başlı olanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Maydanoz Çayı

İçeriğinde yer alan apiol ve myristicinden yağları sayesinde maydanoz çayı en etkili adet söktürücülerden birisi olarak uzun yıllardan beri tercih edilmektedir. Rahim ve selvik bölgede oldukça etkin bir işlev gören maydanoz, bu özelliği nedeniyle düşüğe neden olabileceği için hamilelerde kullanılması önerilmemektedir. Yapımı oldukça basit olan maydanoz çayı için 1 litre (5 su bardağı) kaynamış suyun içerisine bir demet iyice temizlenmiş maydanozu atıp yaklaşık yarım saat beklemeniz yeterli olacaktır. Suyunu iyice süzdükten sonra güne yayarak belirli aralıklarla tüketebilirsiniz.

Soğan Çayı

Doğal adet söktüren çaylar arasında en sık başvurulan bitkilerden birisi de soğandır. 1 adet orta büyüklükteki kuru soğan ile yarım litre klorsuz su ya da marketlerde satılan pet şişelerdeki su yeterli olacaktır. Kaynamaya başlayan suya kabukları soyulmuş ve 4’e bölünmüş kuru soğan atılarak 10 dakika kadar kaynatılmaya devam edin. Daha sonra süzülerek suyun ılımasını bekleyin. Ilıyan soğan suyunu sabah ve akşam 1’er bardak olmak üzere günde 2 defa tüketebilirsiniz. (Adet sancısına iyi gelen ilaçlar)

Adaçayı

Doğal olarak adet söktürücü etkisinden faydalanılan bitkilerden birisi de adaçayıdır. Bir tutam kadar adaçayı ile birlikte birer tutam kadar çoban pençesi, aslanpençesi ve civanperçemini 2 su bardağı kadar kaynatılmış suyun içerisine ekleyip 5 dakika daha kaynatın. Ilıdıktan sonra adet döneminin birkaç gün öncesinden başlayarak sabah akşam olmak üzere tüketebilirsiniz.

Kekik Çayı

Adet söktürücü çaylar arasında en etkili olanlarından birisi de kekik çayı ya da suyudur. Kolaylıkla temin edebileceğiniz kekikten 1 yemek kaşığı kadarını 1 bardak kadar kaynamış suyun içine atıp 5 dakika kadar daha kaynatın. İyice demlenen kekik çayınızı günde 2 kez tüketerek etkili sonucunu çok kısa sürede görebilirsiniz.

Zerdeçal Çayı

Zerdeçal, ısıtıcı etkisi ve adet dönemini düzenleyerek hormonları dengelemesi özelliği sayesinde sıkça tercih edilen bir bitkidir. Adet kanamalarını uyarır, ağrısız bir şekilde geçirilmesine yardımcı olur. Bir bardak sütün içerisine çeyrek tatlı kaşığı toz zerdeçal ve biraz da bal katarak günde birkaç kez tüketebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.