Kas Ağrısı Neden Olur?

Bir kişi ilk defa spora başlıyorsa veya uzun bir aradan sonra geri döndüyse ilk antrenmandan sonra kas ağrıları oluşur. Bu ağrının temel sebebi halk arasındaki ismiyle hamlamadır. Bu kas ağrıları bir iki gün içinde geçmektedir. Et kesiği, et kırığı, kas kırığı veya kesiği olarak da bilinen bu ağrıların neden olduğuna gelince bu tamamen kas yapınızın değişmek zorunda olması ile alakalıdır. Eğer rutin yaşantınızın dışına çıkıp sürekli ağırlık kaldırmaya başlarsanız kaslarınız bu duruma dayanamaz ve çok çabuk ölürler. Sürecin devamında kas ağrıları, yani ölen kasın yeniden oluşma aşaması görülür.

Kas ağrısı nedir ve nasıl oluşur?

Girişte açıkladığımız gibi kas ağrısının temel sebebi hamlamadır. Bilimsel açıdan bakıldığında kaslar liflerden ve proteinden oluşur. İnsan metabolizması günlük yaşantıda harcanan enerjinin boşa gitmemesi üzerine kuruludur. Bu cep telefonlarımızı sürekli güç modunda tutmaya benzer. Yani aslında siz vücudun daha önce öngörmediği bir şeyi yaptığınız için o an var olan kas kütleniz yeni duruma ayak uyduramayarak değişime gider. Eğer spor yapmayı düzenli hale getirirseniz ve aşamalı olarak ağırlıkları arttırırsanız kaslarınız uyum sağlayarak sürekli şişecek ve güçlenecektir. Bu aşamadan sonra kalıcı kaslar oluşacaktır. Çünkü siz kaslarınızı düzenli olarak kullanıyor ve onlara ihtiyaç duyuyor olacaksınız.

Spora başlayacağım kas ağrısından korkuyorum!

İlk birkaç gün oluşacak kas ağrısının tabiki hiç korkunç acılar çekmeden de atlatabileceğiniz yöntemler var. Öncelikle kas ağrılarınız korkunç düzeyde olursa zaten o salonun antrenörleri işlerini iyi bilmiyor veya sizi iyi analiz edememişlerdir. Spora uzun süre ara verdiyseniz veya ilk defa başlayacaksanız ilk 3 gün üst üste gidip vücudunuzun farklı bölgelerindeki kasları hafifçe çalıştırmalısınız. Örneğin

Sağlıklı Bilgi:  Vücut geliştirmenin yaşı var mı?

sporda ilk gün

 • 10 dakikalık bir koşu ile başlayın,
 • Kilonuza göre en hafif ağırlıklar ile göğüs ve ön kol hareketleri yapın.
 • Kendinizi zorlamadan, gaza gelmeden mekik çekin.
 • 5 dakikalık bir koşu ile bitirin.

sporda ikinci gün

 • Bu defa bisikleti 10 dakika sürün.
 • Yine en hafif ağırlıklar ile arka kol ve sırt çalışın.
 • Şınav çekmeyi deneyebilirsiniz.
 • 5 dakikalık bir bisiklet sürüşü ile turu tamamlayın.

sporda üçüncü gün

 • 10 dakikalık koşu ile başlayın.
 • Kendinizi yormadan omuz ve bacak hareketleri yapın. (Tercihen en düşük ağırlıklar ile 2.5 kg gibi)
 • Plank hareketini yapmayı deneyebilirsiniz.
 • 5 dakikalık bir koşu ile bitirin.

Bu üç gün üst üste bunları ortalama yarımşar saat giderek yapabilirsiniz. Bu antrenmandan sonra 2 günde bir spora gittiğinizde öncesinde ısındığınız takdirde kas ağrılarınız minimuma inecektir.

Kas ağrısı en kolay nasıl geçer, sağlıklı kas kırığı geçirme yolları nelerdir?

Kas ağrısı çekiyorsanız en az 2 gün spor yapmamalısınız. Bu süreçte kaslar yeniden ve daha güçlü oluşur. 3. gün tekrar spora gidip farklı bir vücut bölgesini çalıştırmalısınız. Bu defa da o bölgedeki kaslar öleceğinden yine 2 gün dinlenerek 3. gün tekrardan farklı bir bölgeyi çalıştırın. Sonra başa dönün.

Kas ağırısı sırasında muz, elma gibi meyveler ile birlikte yağı az proteinli gıdalar ile beslenmek çok önemli. Spor yapın veya yapmayın, karbonhidrat ve yağlar insan sağlığı için yararlı değildir. Protein hem kilo aldırmaz hem de doğrudan kas yapısına katılır.

Et kesiği nasıl geçer? Sorusuna daha kapsamlı bir cevap için şu yazımızı okumanızı tavsiye ederim: Et kesiği, Et kırığı nasıl geçer? TIKLA ÖĞREN!

“Kas Ağrısı Neden Olur?” üzerine 2 yorum

 1. Ben kalça bel bölgesinde kas kesiği olmuşum bugün üçüncügün kıpırdıyamıyorum doktor iğne ve iki hap verdi bana ısın demiyor ne yapmalıyım

  Yanıtla
  • Doktorlar verdikleri ilaçlara göre farklı tedaviler uygulayabilir. Bizim önerimiz ilaç kullanmayan kişiler içindir. Eğer doktorunuz ısınmamanızı söylediyse ilaçların etkisini düşüreceğinden söylemiş olabilir. Doktorunuzun tedavisini uygulayın.

   Öte yandan genellikle kas ağrılarında ilk gün dinlenme ve küçük hareketler, ılık bir duş ve masaj her zaman etkilidir.

   Yanıtla

Yorum yapın