Ella hamileliği kesin olarak engeller mi?

Şu an piyasada bulunan en meşhur ertesi gün hapı Ella’dır. Bir önceki iki tabletli muadillerine nazaran tek küçük bir tablet ve yaklaşık üç kat daha pahalı olan Ella, 2016 yılında 48.5 liradan satılmaktaydı. 2017’de fiyatı 53 liraya çıkmış durumda.

Ella hamilelik şüphesi olan cinsel birleşmeden sonra beş gün içerisinde içilmesi gereken bir hap. Ancak her geçen saat başarı oranı biraz daha düşmekte. Birleşmeden sonra ilk saatlerde tüketildiğinde %99 oranında bir önleyici etkiye sahipken her geçen gün bu oran düşüyor.

Eğer ertesi gün hapını aldıktan sonra 3 saat içinde kusarsanız hapı tekrar almak için doktorunuza danışmalısınız. Sağlık ocağındaki doktorlar da yardımcı olabilir bu konuda. Kusmamak için önce sakinleşmelisiniz. Sakinleştikten sonra hapı almanızı öneririm yoksa stres yüzünden kusmalar gerçekleşebiliyor.

Yılda ikiden fazla kullanım durumlarında sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Etkisinde değişim olabilir bu yüzden üçüncü alışınızda doktorunuz ile konuşmalısınız. Hormon dengesini bozabilecek bir ilaçtır.

Mide bulantısı, adet düzensizliği-gecikmesi, baş dönmesi, ağrı gibi yan etkileri olabilir bu kadar güçlü bir ilaç için gayet normaldir.

Ella ertesi gün hapı kesin çözüm mü? Şüpheli birleşmelerden sonra ertesi gün hapı kullanmanın alternatifi yoktur. Ella ertesi gün hapı kesin çözüm diyebiliriz ancak Ella’nın birleşmeden sonra ne kadar süre içinde içildiği çok önemli. İlk gün %99’a kadar engelleyebiliyor. Ayrıca bu ertesi gün hapı tüketilmediğinde ileride kürtaj yaptırmak zorunda kalabilirsiniz.

Hangi durumlarda ertesi gün hapı (Ella) kullanılmalı?

Hamilelik şüphesi olan tüm cinsel ilişkilerden sonra ivedilik ile alınmalı. Örneğin partnerinizin prezervatifi yırtıldıysa, çıktıysa.

Sağlıklı Bilgi:  Adet kanı neden pis kokar?

Korunmasız seks yapıyorsanız partnerinizden az da olsa fark edilmemiş bir sıvı çıkışı olabilir.

Sürtünme yoluyla seks yapıyor ve partneriniz içinize korunmasız girdiyse.

Ella kullandıktan sonra ne yapılmalı?

Ertesi gün hapı kullandıktan sonra kusmamaya çalışmalısınız. Ella gibi haplar çok güçlü olabiliyor. Sakinleşmelisiniz.

Daha sonra adetinizin gecikip gecikmediğini kontrol edin. Geciktiyse hemen doktorunuza başvurun.

Tekrar bir cinsel birleşme yaşamak istiyorsanız Ella kullanmış olsanız bile prezervatif ile korunun. Ella tedbir amaçlı alınabilecek bir ilaç değildir bunu sakın unutmayın.

Bebeğiniz varsa Ella anne sütüne geçme riski olan bir ilaçtır. Bir hafta emzirmemeniz tavsiye edilir.

Eğer hala hamilelik şüpheniz varsa B-HCG hamilelik testi yaptırmanızı tavsiye ederim. Bu test size kesin olarak hamile kalıp kalmadığınızı söyler. Değer 10’un altında çıkmalıdır.

Ella adette gecikme yapar mı?

Evet gecikme veya erken gelme gibi durumlar yaşatabilir. 7 günün üzerinde geciktiği taktirde hamilelik testi yaptırmalısınız. Ella adet gecikmesi yapabilir.

Ella içtikten sonra yemek yedim etkisi kaybolur mu?

Ella ertesi gün hapını içtikten sonra yemek yiyip yememeniz ilacın etkisini değiştirmez. Kusma durumunda doktorunuza danışmalısınız.

Yurtdışında Ella Almak

Yurtdışında doğum kontrol hapları pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi reçeteye tabidir. Gideceğiniz ülkede eczacıdan veya sağlık bakanlıklarının sitelerinden doğru ve güncel bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın