Hıçkırık nasıl geçer?

Kısa cevap: elinize bir torba alın ve bir süre içine nefes alıp verin. Hıçkırığınız geçecektir.

Hıçkırık nedir?

Hıçkırık, nefes almamıza yarayan diyafram kasının midemizde ve diyaframda biriken fazla havayı basınç ile dışarı çıkarmaya çalışmasıdır. Bu süreçte yeni yemek yediysek kapalı olan kapakçıklardan hava geçerken ses tellerinden tazyikli bir şekilde geçer ve sesi oluşturur. Yani hıçkırık dediğimiz şey aslında basit bir hava boşaltımıdır.

Hıçkırık tarih boyunca her insanın başına gelmiştir. Bazı insanlarda hastalık gibi yıllarca aralıksız devam ettiği bile görülmüştür. Bunlar doktor müdahalesi gerektiren hıçkırıklardır. Bu yazıda bahsedilen hızlı yemek yedikten sonra oluşan basit hıçkırıklardır.

Hıçkırık çabucak nasıl geçer?

Hıçkırığı tedavi etmenin en kolay ve etkili yolu karbondioksit soluyarak vücuda uyarı vermektir. Bunu da elimize bir torba alıp, bu torbanın içine nefes alıp vererek yapabiliriz. Seri seri nefes alıp verdikten sonra hıçkırığımız kesin olarak geçecektir.

Korkutma, nefes tutma, su içme gibi yöntemler de çözüm olarak gösterilse de sanılanın aksine işe yarayan yöntemler değildir.

Hıçkırık kötü bir şey midir?

Hayır hıçkırık vücudun verdiği bir sinyaldir. Hızlı yemek yemek sebebi ile sıkışan hava diyafram aracılığı ile dışarı çıkarılmak istenir. Bu sebeple ani bir şok ile katılaşan ve anlık rahatlanan durumlarda hıçkırık geçebilir, buna korkutma diyoruz.

Aynı zamanda poşet alıp içine hava üfleyip çektiğimizde midedeki fazla hava da vücuttan daha rahat çıkar ve hıçkırık geçer.

Sağlıklı Bilgi:  Beyne pıhtı atması iyileşme süresi ne kadardır?

Yorum yapın