Hastadoktor.com – Sağlıklı Yaşamın Bilgileri

Dil Temizliği Nasıl Yapılmalı? Dilsil Kullanmak Zararlı Mıdır?

Dil Temizliği Nasıl Yapılmalı? Dilsil Kullanmak Zararlı Mıdır?

Dişleri fırçalamak, gargara yapmak ve diş ipi kullanmak diş temizliği için yeterli değildir. Ağzımızdaki en büyük organımızı unutuyoruz, dilimizi. Dil temizliği yapılmadığı takdirde ağzımızda istenmeyen kokular oluşabilir, tad alma duyumuzda hissizleşmeler yaşayabiliriz. Piyasada dil temizliği için pek çok ürün bulunuyor en bilinenleri dilsil gibi dil kazıyıcılar ve dil fırçaları. Bu yazıda dil temizliğinin en doğru şekilde nasıl yapılması gerektiği, dil kazımanın zararlarını ve dil fırçası seçiminden bahsedeceğiz.

Dil nasıl temizlenmelidir?

Dil temizliği fırça ile yapılmalıdır. Dilin arkasından öne doğru ya dişlerimizi fırçaladığımız diş fırçamız ile veya eczanelerde satılan daha ince telli dil fırçası ile dili fırçalamalıyız. Çünkü dilde oluklar bulunur. Bu oluklar ince telli fırçalar yardımıyla temizlenir, tıpkı dişlerin arasında olduğu gibi dilin arasında da görünmeyen artıklar, plaklar bulunur ve bunlar ancak fırça ile temizlenir. Peki dilsil veya dil kazımak zararlı mı?

Dil kazımak zararlı mıdır? Dilsil kullansam zararı olur mu?

Dil kazımak doktorlar tarafından önerilmiyor çünkü dilin üzerindeki oluklara baskı yaparak sıkıştırıyor ve oradaki artıkların ve plak yapının iyice yerleşmesine sebep oluyor. Kısacası dil kazıyarak temizlik yaptığınızı zannederken aslında ağız kokusunun temel sebebinin oluşmasına yol açıyorsunuz.

Dilsil de çok farklı değil. Dilsil ve benzeri ürünler dili kazıyarak temizleme hissi uyandırır ama aslında sadece dili kazıyarak dilin üzerindeki oluklara zarar verirsiniz.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için Doktor Murat Aydın’ın “Dil kazımak neden zararlıdır?” başlıklı videosunu izlemenizi şiddetle öneriyorum.

Dil sırtının yapısı ve Papillae

Nedir bu kadar önemli olan dil sırtı, oyuklar ve papilla diyebilirsiniz. Papilla bu dil sırtındaki oyuklara verilen isimdir. Dil sırtının yapısını en kolay kedi ve köpek dillerinde görebilirsiniz. Onların olukları daha derindir ve su içmelerine yardımcı olur. İnsanlardaki ise daha küçüktür. Sadece dilinizi dışarı cıkartıp kurutun ve üzerine dokunun papillalarınızı hissedeceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Sabahat Caymaz dedi ki:

    3 yıldan fazladır dilsil kullanıyorum çok memnunum. Bir sürü insan kullanıyor ayrıca. Hiç şikayet duymadım. Lütfen gereksiz yönlendirme yapmayın. Bilimsel bir çalışma var mı söylediğinizi destekleyen?