Hastadoktor.com – Sağlıklı Yaşamın Bilgileri

Dil Temizliği Nasıl Yapılmalı? Dilsil Kullanmak Zararlı Mıdır?

Bu yazıda dil temizliği konusunda yapılan araştırmalardan yola çıkarak yazılmıştır. Dilsil markasını karalamaya yönelik bir yazı değildir. Dilsil sektörde yer alan saygın bir markadır ancak dilsil kelimesi dil temizleyicileri için jenerik bir isim hale gelmiştir.

Dil Temizliği Nasıl Yapılmalı? Dilsil Kullanmak Zararlı Mıdır?

Dişleri fırçalamak, gargara yapmak ve diş ipi kullanmak diş temizliği için yeterli değildir. Ağzımızdaki en büyük organımızı unutuyoruz, dilimizi. Dil temizliği yapılmadığı takdirde ağzımızda istenmeyen kokular oluşabilir, tad alma duyumuzda hissizleşmeler yaşayabiliriz. Piyasada dil temizliği için pek çok ürün bulunuyor en bilinenleri dilsil gibi dil kazıyıcılar ve dil fırçaları. Bu yazıda dil temizliğinin en doğru şekilde nasıl yapılması gerektiği, dil kazımanın zararlarını ve dil fırçası seçiminden bahsedeceğiz.

Dil nasıl temizlenmelidir?

Dil temizliği fırça ile yapılmalıdır. Dilin arkasından öne doğru ya dişlerimizi fırçaladığımız diş fırçamız ile veya eczanelerde satılan daha ince telli dil fırçası ile dili fırçalamalıyız. Çünkü dilde oluklar bulunur. Bu oluklar ince telli fırçalar yardımıyla temizlenir, tıpkı dişlerin arasında olduğu gibi dilin arasında da görünmeyen artıklar, plaklar bulunur ve bunlar ancak fırça ile temizlenir. Peki dilsil veya dil kazımak zararlı mı?

Dil kazımak zararlı mıdır? Dilsil kullansam zararı olur mu?

Dil kazımak doktorlar tarafından önerilmiyor çünkü dilin üzerindeki oluklara baskı yaparak sıkıştırıyor ve oradaki artıkların ve plak yapının iyice yerleşmesine sebep oluyor. Kısacası dil kazıyarak temizlik yaptığınızı zannederken aslında ağız kokusunun temel sebebinin oluşmasına yol açıyorsunuz.

Dilsil de çok farklı değil. Dilsil ve benzeri ürünler dili kazıyarak temizleme hissi uyandırır ama aslında sadece dili kazıyarak dilin üzerindeki oluklara zarar verirsiniz.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için Doktor Murat Aydın’ın “Dil kazımak neden zararlıdır?” başlıklı videosunu izlemenizi şiddetle öneriyorum.

Dr. Murat Aydın – Dil Kazımak zararlı mıdır?

Dil sırtının yapısı ve Papillae

Nedir bu kadar önemli olan dil sırtı, oyuklar ve papilla diyebilirsiniz. Papilla bu dil sırtındaki oyuklara verilen isimdir. Dil sırtının yapısını en kolay kedi ve köpek dillerinde görebilirsiniz. Onların olukları daha derindir ve su içmelerine yardımcı olur. İnsanlardaki ise daha küçüktür. Sadece dilinizi dışarı cıkartıp kurutun ve üzerine dokunun papillalarınızı hissedeceksiniz.

Yorumlar
 1. Sabahat Caymaz dedi ki:

  3 yıldan fazladır dilsil kullanıyorum çok memnunum. Bir sürü insan kullanıyor ayrıca. Hiç şikayet duymadım. Lütfen gereksiz yönlendirme yapmayın. Bilimsel bir çalışma var mı söylediğinizi destekleyen?

 2. Fahri Akar dedi ki:

  1- Dil sıyırma efektiftir çünkü fırça gibi öğürtmüyor.
  2- Papiller iki boyutta değil üç boyuttadır ve tabanları yumuşak dokudadır. Sıyırmada taban da dalgalanır ve böylece sıyırma pompa gibi çalışır.
  3- Fırça fırçayla temizlenemez. Kıllar birbirine kilitlenir. İki fırçayı birbirine geçirip hareket ettirmeyi deneyin.
  4- Fillipapiller 15 – 20 mikron çaptadır. Fırça kılı ise 150-200 mikron. Araya neyle nasıl giriyorsunuz?
  5- İddialarını bilimsel veriye dayandırmayan kaynağınız Dr. Murat Aydın’ı ve marka adı vererek yaptığınız akıl dışı yazınızı kınıyorum ve sizi Dilsil’in zararını ispatlamaya davet ediyorum.

  1. HastaDoktor dedi ki:

   Fahri Bey merhaba,

   Uyarılarınızı dikkate alarak yazıyı güncelledik. Bir yanlış anlaşılma olmuş bu sebeble özür dileriz. Biz bu yazıda dilsil kelimesini kullanırken tüm dil kazıyan temizleyicileri kastediyoruz. Bu yazı yazılırken danıştığımız diş doktorları dil kazımak yerine diş fırçası ile dilin bastırılmadan temizlenmesinin dili kazımaktan daha sağlıklı olduğunu söylediler.

   Eğer bu konuda yayınlanmış bir makale önerirseniz, yazıya eklemekten mutluluk duyarız.

   İlginiz için teşekkürler.