Dil Temizliği Nasıl Yapılmalı? Dil Silen Temizleyici Kullanmak Zararlı Mıdır?

Önemli Uyarı: Bu içerikte “dilsil” markası kötülenmemektedir. Dilsil veya herhangi dili kazıyarak veya silerek temizleyen alet, edevat veya araçlar sağlık, tarım veya ilgili bakanlıklarca onay alınarak satılmaktadır. Bu yazıda bu konuda ilgili bilgilerin derlenmesi ile bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Yazıda geçen “dilsil” markası ürünü için gelen yorumlara dayanarak, bu marka veya diğer ürünleri bu yazıyı dikkate alarak kullanmaktan kaçınmak yerine dişçinize danışmanızı veya kişisel deneyiminizi değerlendirmeye almanızı tavsiye ederiz.

Dişleri fırçalamak, gargara yapmak ve diş ipi kullanmak diş temizliği için yeterli değildir. Ağzımızdaki en büyük organımızı unutuyoruz, dilimizi. Dil temizliği yapılmadığı takdirde ağzımızda istenmeyen kokular oluşabilir, tad alma duyumuzda hissizleşmeler yaşayabiliriz. Bu yazıda dil temizliğinin en doğru şekilde nasıl yapılması gerektiği, dil kazımanın zararlarını ve dil fırçası seçiminden bahsedeceğiz.

Dil nasıl temizlenmelidir?

Dil temizliği fırça ile veya u biçiminde dil temizleyici yapılabilir. Dilin arkasından öne doğru ya dişlerimizi fırçaladığımız diş fırçamız ile veya eczanelerde satılan daha ince telli dil fırçası ile dili fırçalamalıyız. Çünkü dilde oluklar bulunur. Bu oluklar ince telli fırçalar yardımıyla temizlenir, tıpkı dişlerin arasında olduğu gibi dilin arasında da görünmeyen artıklar, plaklar bulunur ve bunlar ancak fırça ile temizlenir. Peki dil silen temizleyici kullanmak veya dil kazımak zararlı mı?

Dil kazımak zararlı mıdır? Dil silen temizleyici kullansam zararı olur mu?

(baskılı bir şekilde) Dil kazımak doktorlar tarafından önerilmiyor çünkü dilin üzerindeki oluklara baskı yaparak sıkıştırıyor ve oradaki artıkların ve plak yapının iyice yerleşmesine sebep oluyor. Kısacası dil kazıyarak temizlik yaptığınızı zannederken aslında ağız kokusunun temel sebebinin oluşmasına yol açıyorsunuz. Dil kazıyıcıyı sadece sürerek, bastırmadan uyguladığınızda böyle bir sorun gerçekleşmediği tarafımıza iletildi.

Sağlıklı Bilgi:  Sürekli diş sıkma hastalığı

Dil silen ve benzeri ürünler dile ağır baskı yapıp kazıyarak uygulandığında temizleme hissi uyandırır ama aslında sadece dili kazıyarak dilin üzerindeki oluklara zarar verebilirsiniz, dile nazik davranmanız gerekir. Buradaki püf nokta dili dil kazıyıcı ile nazikçe temizlemektir.

Dil sırtının yapısı ve Papillae

Dil Temizliği Nasıl Yapılmalı? Dil Silen Temizleyici Kullanmak Zararlı Mıdır? 1

Nedir bu kadar önemli olan dil sırtı, oyuklar ve papilla diyebilirsiniz. Papilla bu dil sırtındaki oyuklara verilen isimdir. Dil sırtının yapısını en kolay kedi ve köpek dillerinde görebilirsiniz. Onların olukları daha derindir ve su içmelerine yardımcı olur. İnsanlardaki ise daha küçüktür. Sadece dilinizi dışarı cıkartıp kurutun ve üzerine dokunun papillalarınızı hissedeceksiniz.

“Dil Temizliği Nasıl Yapılmalı? Dil Silen Temizleyici Kullanmak Zararlı Mıdır?” üzerine 6 yorum

 1. 3 yıldan fazladır dilsil kullanıyorum çok memnunum. Bir sürü insan kullanıyor ayrıca. Hiç şikayet duymadım. Lütfen gereksiz yönlendirme yapmayın. Bilimsel bir çalışma var mı söylediğinizi destekleyen?

  Yanıtla
 2. 1- Dil sıyırma efektiftir çünkü fırça gibi öğürtmüyor.
  2- Papiller iki boyutta değil üç boyuttadır ve tabanları yumuşak dokudadır. Sıyırmada taban da dalgalanır ve böylece sıyırma pompa gibi çalışır.
  3- Fırça fırçayla temizlenemez. Kıllar birbirine kilitlenir. İki fırçayı birbirine geçirip hareket ettirmeyi deneyin.
  4- Fillipapiller 15 – 20 mikron çaptadır. Fırça kılı ise 150-200 mikron. Araya neyle nasıl giriyorsunuz?
  5- İddialarını bilimsel veriye dayandırmayan kaynağınız Dr. Murat Aydın’ı ve marka adı vererek yaptığınız akıl dışı yazınızı kınıyorum ve sizi Dilsil’in zararını ispatlamaya davet ediyorum.

  Yanıtla
  • Fahri Bey merhaba,

   Uyarılarınızı dikkate alarak yazıyı güncelledik. Bir yanlış anlaşılma olmuş bu sebeble özür dileriz. Biz bu yazıda dilsil kelimesini kullanırken tüm dil kazıyan temizleyicileri kastediyoruz. Bu yazı yazılırken danıştığımız diş doktorları dil kazımak yerine diş fırçası ile dilin bastırılmadan temizlenmesinin dili kazımaktan daha sağlıklı olduğunu söylediler.

   Eğer bu konuda yayınlanmış bir makale önerirseniz, yazıya eklemekten mutluluk duyarız.

   İlginiz için teşekkürler.

   Yanıtla
 3. Dilsil 200 binden fazla kullanıcı deneyimiyle etkinliğini kanıtlamış bir üründür. Kullanıcı memnuniyeti %95’in üzerindedir. Kullanıcılar arasında daha önce dilini fırçalamayı denemiş ama gag refleksi nedeniyle reddetmiş kişiler de vardır.

  Dilsil’in hedefi ağız kokusu değil, genel sağlığın korunmasıdır. Lütfen markamızın neden jenerik isim haline geldiğini iyi analiz ediniz. Markamızı ve görselimizi dayanaksız bir iddianın içinde kullanarak buradan prim yapmaya çalışmayınız.

  Kaynağınız Sayın Dr. Murat Aydın diş fırçası kılının papil arasına giremeyeceğini biliyor. Bu yüzden fırçayı bastırın diyor. Yani fırçayla bastırarak Dilsil’in kolaylıkla yaptığı süpürmeyi zorlayarak yaptırmaya çalışıyor. Fırçayı hoyratça bastırın diyor, çünkü efektif değil, biz Dilsil’i nazikçe sürükleyin diyoruz çünkü efektif. Marka adımızı ve görselimizi yayınınızdan kaldırmamanız halinde yasal yollara başvuracağımızı bildiririm.
  Şunu ekliyorum.

  Bu yorumu sadece yayıncılığa saygımızdan yapıyoruz.

  Yanıtla
  • Fahri Bey merhaba,

   Yorumunuz için çok teşekkürler, markayı kötülemek gibi bir amacımız yoktur. Gerekli uyarıyı yazının başına ekledim ayrıca “dilsil” kelimesi içerikten kaldırılmıştır. Konu ile ilgili detaylı araştırmalarınız varsa, örneğin test sonuçlarının bilimsel sonuçları, doktor açıklamaları vb. bize iletirseniz yazıya eklemesini yapabiliriz. Biz kullanıcıya doğru bilgiyi, en sağlıklı biçimde ulaştırmayı planlıyoruz.

   Katkılarınız için teşekkürler.

   Yanıtla
   • Ben uzun zamandır sil sil kullanıyorum ailece çok memnunuz yazı ve eleştiri yalnis bana gore bilimden uzak dış fırçasıyla dil temizlenemiyor tecrübemle sabit dili tahriş ediyor

    Yanıtla

Yorum yapın