Diş arasına kaçan artıklar en sağlıklı nasıl temizlenir? Diş ipi ile sıkışan et parçalarından kurtulmak

Yemek veya aburcubur yedikten sonra ağzımızda dişlerimizin arasına kaçan parçalar bir süre sonra rahatsız etmeye başlar. Bu parçalar bir müddet sonra da dişlere zarar vererek ağız kokusu, çürüme ve plak meydana getirir. Özellikle kırmızı et gibi besinler yendikten sonra dişlerin arasına kaçar ve bunu temizlemek özellikle misafirlikteyken çok zor olabiliyor. Bu yazıda diş arasına kaçmış artıkları ve özellikle dişe sıkışan kırmızı et parçalarını zahmetsiz ve en sağlıklı yollar ile temizlemeyi anlatıyoruz.

Diş etlerinin arasına kaçan artıkları temizlemenin yolları dediğimizde sakın kürdan gibi yolları kastettiğimizi sanmayın. Kürdan diş etine büyük zararlar verir ve dişe sıkışan artığı çıkaracağım derken kırılan kürdan parçaları ile sinirlerinizi daha çok bozabilirsiniz. Biz diş ipi ile temizlemeyi öneriyoruz.

Diş ipi nasıl kullanılır? Diş ipi sağlıklı mıdır?

“Diş ipi ile dişlerin arasına kaçmış artıklardan nasıl kurtulurum?” dediğinizi duyar gibiyim. Sensodyne, Oral B, Colgate gibi piyasada pek çok diş ipi markası bulunmaktadır. Bu diş iplerinin ortalama fiyatı 5-10 tl arasında değişir. Diş ipinin paketinde yaklaşık 30 metre ip bulunduğundan bir paket size aylarca yetecektir. Ayrıca kolay kesme aparatı olan diş iplerinden kullanırsanız yanınızda taşıyabilir ve ihtiyacınız olduğunda kullanabilirsiniz. Diş ipinin ilk birkaç kullanımda kanama meydana gelmesi normaldir. Yani diş ipi kanama yapar ancak bu bir süre sonra diş etleri ve kullanımınız gelişeceği için geçecektir.

Diş ipi kullanımı

  • Yaklaşık 15 santimlik bir diş ipini paketinden koparın.
  • Dişlerinizin arasına iki parmağınız ile tutarak soktuğunuz diş ipini diş minesine zarar vermeyerek nazikçe yukarı aşağı ve
  • ileri geri hareketler ile artığı çıkarın.
  • Sonra ağzınızı ılık su ile gargara yapıp temizleyin.
Sağlıklı Bilgi:  Diş ağrısı nasıl geçer, hangi ağrı kesiciler etkilidir?

Bu işlem toplam 5 saniyeden az sürer.

Diş yapısına uygun diş ipi nasıl seçilir? Hangi diş ipi türünü kullanmalıyım?

Ağızda diş arasına kaçan artıkları temizleyeceğim derken diş minesine zarar vermeyelim, diş ipinizi doğru seçmek çok önemli. Eğer dişleriniz sıksa diş ipini ince seçin eğer daha geniş aralıklı ise normal olanı tercih edin.

Dişlerinizin arası dar ise: Sensodyne Gentle Tape kullanabilirsiniz. Colgate ve Oral B’nin de sıkışık diş araları için modelleri var ancak ben isimlerini bilmiyorum.

Geniş diş araları için: Sensodyne’in Şok ve A101’de satılan 6 liralık standart naneli modelini kullanabilirsiniz veya Colgate Total Diş İpi işinizi görecektir.

Diş ipi alternatifi ne kullanılabilir? Diş ipli kürdanlar işe yarar mı?

Diş ipi yerine diş ipli kürdanlardan da kullanabilirsiniz. Flossip ve Stopever Well Tooth markalarının 5-9 lira arasında 50’lili paketlerde ucuz ürünleri bulunuyor.
Diş arasına kaçan artıklar en sağlıklı nasıl temizlenir? Diş ipi ile sıkışan et parçalarından kurtulmak 2

2018 Kurban Bayramı ve Diş arasına kaçan et parçalarından hızlıca kurtulmak

Kurban Bayramı’nda sürekli misafirlikte et yeniyor ve diş aralarına kaçan etleri dil ile temizlemeye çalışmak hem utanç verici hem de sinir bozucu. 2018 Kurban Bayramı’nda yanınızda bir paket diş ipi veya diş ipli kürdan taşıyarak bu dertten kurtulabilirsiniz.

“Diş arasına kaçan artıklar en sağlıklı nasıl temizlenir? Diş ipi ile sıkışan et parçalarından kurtulmak” üzerine bir yorum

Yorum yapın