Adet kanının içinde ne vardır?

Kimisi düzenli, kimisi 3 ayda bir gelse de adet kanının içeriği hep aynıdır. Biraz yumurta, biraz rahim duvarı ve biraz da kan… Kadınların regl dönemlerinde sancılar çektiren, neredeyse ayağa kalkacak hal bırakmayan o kan işte bunlardan oluşur. Çok büyülü bir şey değil sanki…

Yumurtalıkta oluşan yumurta yani adet döneminin ana elemanı 21 gün boyunca yumurta kanalı tıbbi adıyla fallop borusundan ilerleyip rahme ulaşır. Eğer bu yumurta yoldayken döllenmemişse rahimde tutunamaz ver rahim duvarının döküntüleri ile birlikte rahim boynu (serviks) bölgesinden dışarı atılır.

Yumurtanın dışarı atılma sürecinde bütün olarak çıkmaz, ufak ufak parçalanır ve 4-6 gün arası bir sürede bu parçalar zaman zaman damla şeklinde zaman zaman akıntı olarak vücuttan atılır. Bu yumurtayı vücuttan atmak için rahimde yumurtanın kendisinden hariç akıntılar salgılanır. Bu yüzden kadının hormon dengesi de değişir. Kadınların sinirli ve stresli olmalarının temel sebebi bu hormon değişimleridir.

Kısaca “adet kanının içinde ne var?” sorusuna yumurta, rahim duvarı döküntüleri, kan ve akıntı şeklinde cevap verebiliriz. Ağrılı adet sancılarınız için “adet ağrısına iyi gelen ilaç isimleri” yazımıza göz atabilirsiniz. Adet kanınızın siyah gelmesi durumda da “adet kanının siyah gelmesi” yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Sağlıklı Bilgi:  Adet Söktürücü Çaylar

Yorum yapın