Adet Döneminde Şiddetli Baş Ağrısı

Hem erkeklerde hem de kadınlarda bir çok faktör baş ağrısını tetikleyebilir. Ancak kadınlardan bahsederken hormon değişimleri ile baş ağrısındaki ilişkiyi ayrıca vurgulamak gerekir. Adet döneminde etkili baş ağrılarının her adet döneminde düzenli olarak meydana gelmesinin sebebi hormonal değişimlerdir. Eğer düzenli baş ağrılarınız veya migren hastalığınız varsa öncelikle mutlaka doktora danışmalısınız.

Östrojen ve progestrojen hormonları adet döneminde ve hamilelikte kilit rol oynar. Ayrıca bu iki hormon beyindeki yapıyı da etkilediğinden baş ağrısına sebep olabiliyor.

Adet döneminden hemen önce östrojen seviyesinin düşmesi adet sırasında baş ağrısı sebebidir. Bir çok kadın tarafından regl dönemi öncesinde ve reg sırasında migren şikayetlerinin arttığı kaydedilmiştir

Adet döneminde şiddetli baş ağrısı tedavisi için bir çok yöntem denenmiştir. Bunlardan kişiden kişiye farklı etkiler gösterse de vücudunuza en uygun yöntemi seçerek deneyebilirsiniz.

Adetliyken baş ağrısı nasıl geçer?

  • Buz: Başınızın veya boynunuzun ağrıyan bölgesine buz koymak etkili bir ağrı gidericidir. Buzu bir havluya sararak uygularsanız cildinize zarar vermemiş olursunuz.
  • Rahatlama Egzersizleri: Biyolojik geri bildirim stres ile başa çıkmanızı sağlayarak baş ağrınızı azaltabilir.
  • Akupunktur: Akupunktur uzun yıllardan beri ağrıyı en aza indirmek için kullanılan rahatlama yöntemlerinden biridir. İşinin ehli bir doktor tarafından yapılmalıdır.
  • Yüksek doz ağrı kesiciler: Ağrı kesiciler adet sancısını geçirdiği gibi baş ağrınıza da iyi gelecektir. Ancak doktor kontrolünde uygulanmalıdır.
  • Normal ağrı kesiciler: Baş ağrısına iyi gelen ağrı kesiciler de adet döneminde etkilidir.
Adet döneminde oluşan baş ağrısının sebebi nedir?
Sağlıklı Bilgi:  Adet Söktürücü Çaylar

Yorum yapın