Az gelen adet kanaması nasıl çoğaltılır?

Adet kanaması 2 günden daha kısa sürüyor ve 35 yaşından daha genç bir kadınsanız hormonel sebeblere bağlı olarak az gelen adet kanaması sendromu yani tıp dilindeki adıyla hipomenore durumundasınızdır. Az gelen adet kanaması günlük ped değiştirme sıklığı ile ölçülmeye çalışılır ve normali günde 2 ped değiştirmedir. Ayrıca adet döneminiz 2 günden önce bitmemelidir. Az gelen adet kanaması nasıl çoğaltılır, doğal yollar ve bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?

Yaş ilerledikçe adet kanamalarında azalma görülmesi normal bir durumdur. Ayrıca 3 gün süren kanamalar da “3 gün adet görüyorum çok mu kısa?” diye sorulması gerekmeyen, normal bir adet süresidir. Östrojen hormonunun azalması da adet kanının miktarını düşürebilmektedir. Ek olarak troid hastalığı sebebiyle de adet kanaması az gelebilir. Rahim içinde yapılmış bir ameliyat da az gelen adet kanamasına sebep olabilir

Az gelen adet kanamasının 6 temel sebebi

 1. Hamilelik: hamilelik sebebiyle adet kanamanız az gelebilir, eczaneden bir test alarak deneyebilirsiniz.
 2. Kilo almak veya vermek: Hızlı veya yüksek oranda kilo alıp vermek regl döneminizi etkiler.
 3. Yaş: Kadınlarda yaş ilerledikçe adet kanamasında azalma görülmesi normal bir durumdur.
 4. Stres: Her şeyi etkilediği gibi stres, adet dönemini ve vücuttaki hormonları da etkilemektedir.
 5. Doğum kontrol: Bu haplar adet dönemini kısaltabilir ve miktarını azaltabilir.
 6. Ameliyat geçirmek: Rahim ile ilgili bir ameliyat geçirmek adet kanamasını azaltabilir. Doktora görünmelisiniz.

Az gelen adet kanamasını arttırmak için ne yapabilirim, bitkisel tedavisi nedir?

 • Spor Yapmak: Spor metabolizmayı düzenlediği ve daha hızlı çalıştırdığı için adet kanamasını da normale döndürecektir. Böylece normal düzeyde kan gelecektir.
 • Hormon Tedavisi: Eğer az gelen adet kanamasının sebebi hormon problemi ise doktorunuz size tahlil sonucuna göre kadınlık hormonu veya troid hormonu takviyesi verecektir.
 • Hayıt Tohumu Tedavisi: Hormonları düzenleyici etkisi olan hayıt tohumu az gelen adet kanaması tedavisinde kullanılabilir ancak önemli uyarı; halihazırda bir hormon tedavisi görüyorsanız hayıt tohumu tüketmeniz sakıncalıdır. (Hayıt tohumu ile göğüs büyütme yazımıza göz atabilirsiniz.)
 • Adaçayı ve Östrojen hormonunu arttırıcı doğal besinler: Hipomenorenin sebeplerinden biri östrojen hormonu düşüklüğü olabilir, arttırmak için adaçayı demleyerek içebilir veya östrojen hormonu arttıran kurubaklagil, kuş üzümü, keten tohumu, turunçgiller, çilek, elma, ıspanak gibi besinleri tüketebilirsiniz.
 • Spiral Takılması: Spiral takılması da adet kanamasını arttırıcı bir tedavi olarak uygulanmaktadır.
Sağlıklı Bilgi:  Dicloflam adet ağrısında kullanılır mı? Dicloflam Adeti keser mi?

Adet kanı normalde nasıl gelir?

7 günden az olmak kaydıyla günde 5 taneden az ped değiştirme ihtiyacı duyulması, 28 günde bir kendini tekrar etmesi normal bir adet döneminin işaretidir.

Adet ağrılarının şiddetlenmesi, günde çok fazla ped değiştirilmesi ve 8 günden uzun sürmesi gibi durumlarda doktora danışılmalıdır.

Yorum yapın