Bıttım sabunu faydaları, kullanımı ve tüketici (Ekşisözlük) yorumları

Her gün içinde ne olduğunu bilmediğimiz tonlarca kimyasalı saçımızı vücudumuzda kullanıyoruz. İçeriğinde silikon olan, kimyasal olan bu ürünler saç dökülmeleri, kepek, erken saç beyazlaşması ve çabuk yağlanma gibi pek çok sorunu da beraberinde getiriyor. Son asırda artan bu kimyasallara insan vücudu henüz alışamadığı için bu sorunlardan kaçmak çok da mümkün gözükmüyor. Ancak binlerce yıldır, Türkiyemizin güzelim Siirt vilayetinde kullanılan bıttım sabunu aslında aradığınız doğal sağlığı saçlarınıza piyasadaki kimyasal ürünlerden çok daha ucuza ve sağlıklı olarak geri veriyor.

Bıttım Sabunu nedir, nasıl üretilir?

Bıttım sabunu esasında Siirt’te yetişen yabani bir fıstık türünün işlenmesi ile elde edilen yağlı bir sabundur. Nasıl Ege bölgesinde zeytinyağlı sabun kullanılıyorsa Siirt halkı da benzer bir yolla bıttım sabunu üretiyor. Sonbaharın başlangıcında toplanan bıttım fıstıkları çeşitli işlemlerden geçerek sabun haline getirilir.

Bıttım Sabunu faydaları ve tüketici yorumları?

Bıttım sabunu doğru kullanıldığında saçlarınıza şu faydaları sağlar:

  • Bıttım fıstığının yağının saçı beslemesi ile saç ihtiyacı olan yağa sağlıklı olarak kavuşur ve kafada yağlanma süresi azalır.
  • Saç derisine geçen bıttım sabunu yağı kepeği ortadan kaldırır.
  • Bıttım sabunu saçı besleyerek aklaşmasını engeller. (Düzenli kullanımda beyaz saçlı kişilerde saç renginin eski haline döndüğü de gözlenmiştir.)
  • Yapısında sentetik kimyasal bulunmaması ile saçı doğal yolla temizler. Bu belki de sağladığı en büyük faydadır.
  • Fiyatı ucuzdur. Her aktardan temin edebilirsiniz. Kimi zaman bazı semt pazarlarında da satılıyor.

Önemli uyarı: Banyoda bıttım sabunu yanında herhangi bir başka kimyasal ürün kullanılmamalıdır. Bıttım sabunu ile yıkandıktan sonra tekrar duş almak için bir gün bekleyin eğer her gün duş almanız gerekiyorsa farklı bir şampuan veya sabun kullanmayın.

Sağlıklı Bilgi:  Çam Terebentin Yağı Saç Uzatır Mı?

Bıttım sabunu kokusu kötü müdür?

Maalesef, her sağlıklı şeyde olduğu gibi bıttım sabunun da kötü bir özelliği var, kokusu. Ancak banyo yaptıktan bir süre sonra bu koku azalıyor ve günlük hayatta çok fazla rahatsız etmiyor.

Bıttım sabunu faydaları, kullanımı ve tüketici (Ekşisözlük) yorumları 2

Bıttım sabunu hakkında bazı ekşi sözlük ve tüketici yorumları

Bıttım sabunu faydaları, kullanımı ve tüketici (Ekşisözlük) yorumları 3
Bıttım sabunu faydaları, kullanımı ve tüketici (Ekşisözlük) yorumları 4
Bıttım sabunu faydaları, kullanımı ve tüketici (Ekşisözlük) yorumları 5
Bıttım sabunu faydaları, kullanımı ve tüketici (Ekşisözlük) yorumları 6

Eğer kimyasal şampuan kullanmaya devam edip sağlıklı saçlar istiyorsanız şu yazımıza da bir göz atın: Çam Terebentin Yağı Faydaları

Yorum yapın