Vücut geliştirmenin yaşı var mı?

Kısa cevap: Vücut geliştirme sporunun herhangi bir yaş sınırı yoktur ancak uzmanlar 10-11 yaşlarından sonra başlanmasını öneriyor. Vücut geliştirme yaş ile alakalı bir spor değildir.

Şimdi uzun uzun açıklayalım. Vücut geliştirme bir spor dalıdır. Hiçbir spor insan sağlığına zarar vermez aksine kişinin hayatını daha sağlıklı buna bağlı olarak daha uzun yaşamasını sağlar. Fitness doğrudan kasların geliştirildiği bir spordur. Fitness yaparak kişi hangi yaşta olursa olsun vücudunun daha biçimli gelişmesini sağlar. Kişinin metabolizması hızlanacağından obezite riski ortadan kalkar, grip, nezle gibi küçük hastalıklar çok daha çabuk atlatılır.

Asıl sorun “vücut geliştirmeye hangi yaşta başlanması gerekir?” değil vücut geliştirme sporunu doğru yapmamaktan geçiyor. Örneğin 21 yaşında bir kişi bodybuilding hareketlerini bir uzmana danışmadan, kafasına göre yapıyorsa yanlış kaslarını çalıştırıp biçimsiz bir vucuda daha da kötüsü boş yere onlarca aylık zamana sebep olacaktır. (Ayrıca bkz : Vücut geliştirme yaparken nelere dikkat etmeliyim?)

Küçük yaşlarda bodybuilding yapmak vücut gelişimini hızlandıracağından çocuğun yaşıtlarından ayrılmasına sebep olabilir. Ancak bu olumlu bir farktır. Vücudu iyi gelişen bir çocuk sosyal hayatta da daha kolay başarılı olur.

Gençlerde ve daha ileri yaştaki kişilerde kolestrol, şeker, obezite, kalp rahatsızlıkları gibi ölüme sebebiyet veren hastalıkların engellendiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kısacası doğru vücut geliştirme size asla zarar vermez. Sağlığınızı korur, vücudunuzu güçlendirir!

Vücut geliştirmenin yaşı var mı? 2

Sağlıklı Bilgi:  Spor Yaparken Dinlenecek Müzikler

Yorum yapın