Doğum kontrol hapı saç çıkarır mı, uzatır mı?

Doğum kontrol hapı saç uzatır mı veya saç çıkarır mı?” sorusu uzun zamandır kadınlar kulübü, kızlar soruyor gibi internet sitelerinde tartışılıyordu. Ben de bilimsel açıdan araştırıp gerçekten doğum kontrol haplarının saç uzatmada, gürleştirmede veya yeni saç oluşumunda etkisinin olup olmadığını araştırdım. Kısaca söylemem gerekirse doğum kontrol hapları hem saç çıkarıyor hem de saçın daha hızlı uzamasını sağlıyor ancak dikkat etmeniz gereken çok önemli hususlar var bu yüzden doğum kontrol hapı ile saç konusunda yazdığım bu yazıyı sonuna kadar okumanızda fayda var.

Doğum kontrol hapı nasıl saç çıkarır veya saçı uzatır?

Doğum kontrol hapları rahimden çıkan yumurtanın zarını sertleştirerek spermin içeriye girmesini engeller fakat tek işlevi bu değildir aynı zamanda vücuttaki hormonları düzenleyerek daha düzenli, kolay ve ağrısız regl geçirmenizi sağlar. Düzenlediği hormonların arasında bizim için en önemli olanı androjen hormonudur. Çünkü hem kadınlarda hem erkeklerde bulunan bu hormonun seviyesinin azalıp yükselmesi tüylenme, sivilce gibi etkiler yaratmaktadır. Örneğin doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda daha az sivilce görülür. Ancak saçları daha hızlı uzar. Yani aslında hepsi hormonlar ile alakalıdır. Bu hapı kullanan kişilerde kafada yeni saçların oluştuğu da gözlemlenmiştir. Doğum kontrol hapının saça faydaları oldukça fazladır bu yüzden doğum kontrol hapı saça iyi gelir mi diye sormanıza gerek yok.

Saç uzatmak için doğum kontrol hapı içmeli miyim yoksa doğum kontrol hapı saç maskesi mi uygulamalıyım?

Hapı içmek vücudunuzda direkt etki yaratır. Ancak bu hapı içmek istemiyor olabilirsiniz sonuçta genç kızlar yakalandıklarında annelerine bu durumu çok zor açıklar. Bunun yerine doğum kontrol hapı maskesi uygulayabilirsiniz. Deneyenlerin söylediğine göre saçların daha hızlı uzamasını ve gürleşmesini sağlıyormuş.

Sağlıklı Bilgi:  Saça Yoğurt Sürmek - Yoğurt Maskesi Tarifi

Doğum kontrol hapı saç maskesi nasıl hazırlanır?

 • 21 tabletli Yasmin, Ginera veya Microgynon haplarından bir kutu alın ortalama fiyatı 18-22 lira arasında değişiyor. (Doğum kontrol hapları nasıl kullanılır?)
  Toz haline getirip bir şişe saç şampuanının içine boşaltın.
 • Eğer etkisini arttırmak istiyorsanız saç uzatan yağlar da etklemenizi tavsiye ederim örneğin çam terebentin, hindistan cevizi yağı vs.
 • Sonrasında saç derinize masaj yaparak uygulayın dikkat edin vücudunuzun farklı bir bölgesi ile temas etmemeli.
 • Vücudunuza gelmeyecek şekilde durulayın. Bir arkadaşınızdan yardım alarak geriye doğru eğilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Unutmayın, bu içerik bir doktor tavsiyesi değildir. Saç uzatmak için daha farklı onlarca yol var. İlla doğum kontrol hapı ile saç uzatmak zorunda değilsiniz.

“Doğum kontrol hapı saç çıkarır mı, uzatır mı?” üzerine 2 yorum

 1. ben doğum kntrol hapını denedim ama faydasını göremedim geröekten saçlarımı berbat yaptı en son saçlarımı uzatmak için hızlı saç uzatma 4’lü seti kullandım ve çok memnun kaldım gerçekten saçlarımı uzattı 🙂

  Yanıtla
  • Yorumunuz için teşekkürler Merve Hanım,

   Bu tip yöntemler her insanda ve her metabolizmada farklı şekilde etkileyebiliyor. Bu yüzden saç uzatma yöntemleri de herkeste aynı şekilde işe yarayacak diye bir durum yok. Ancak siz kendiniz için işe yarayan yöntemi bulmuşsunuz.

   Sağlıklı Günler Dilerim.

   Yanıtla

Yorum yapın