Ayakkabı gıcırdaması kesin çözümler

Ayakkabı gıcırdaması çoğu zaman utandırıcı ve gereksiz dikkat çekici olabilir. Eğer siz de yürürken, koşarken veya kütüphaneye girdiğinizde ayakkabılarınızdan gelen gıcırdama sesini durdurmak istiyorsanız hastadoktor.com’un yayınladığı bu makaleyi sonuna kadar okuyun. Bu makale “ayakkabımdan ses geliyor, botların gıcırdamasına çözüm” gibi aramalar ile karşınıza çıkacak Türkçe içeriklerden değil, wikihow web sitesinde yayınlanan kapsamlı bir makaleden dilimize tarafımızdan çevrilmiştir.

Acele işim var, özet geç derseniz 5 adımda anlatalım!

Güncelleme: Ayakkabı tabanınıza saç spreyi veya silikon damlatarak da ayakkabı gıcırdamasını geçirebilirsiniz.
1. Ayakkabınızın iç kısmına bebek pudrası koyun.
2. Ayakkabılarınızı mutlaka çorap ile giyin.
3. Ayakkabı bakımını ihmal etmeyin, makalede geçen yağ bakımını uygulayın.
4. Botunuzda veya ayakkabınızda oluşmuş hasarları tamir ettirin, tabanının gevşekliğini kontrol edin.
5. Ayakkabınız nemli ise kurutun.
6. Ayakkabının gıcırtı gelen ön tabanına koli bandı yapışıtrıp saç kurutma makinası ile ısıtın. Koli bandı yapışacaktır. Gıcırtıyı böylece geçirebilirsiniz. (Bu yöntem ziyaretçilerimizden birinden yorum olarak gelmiştir.)

Ayakkabı Gıcırdaması Hızlı Çözümler

Ayakkabı gıcırdaması kesin çözümler 2

1. Ayakkabınıza bebek pudrası serpin.

Ayakkabı gıcırdamalarının sebeplerinden biri ayakkabının içindeki sürtünmedir. Bu sürtünmeyi ayakkabının altlığı ile tabanı arasına bebek pudrası dökerek çözebilirsiniz.
Eğer ayakkabınızın tabanlığı çıkarılabiliyorsa çıkarın ve ayakkabının içine bebek pudrası dökün. Bebek pudrası yoksa mısır nişastası veya talk pudrası da kullanabilirsiniz. Bu pudralar nemi alır ve tabanlık ve ayakkabı arasında daha az hareket dolayısıyla daha az ses oluşmasını sağlar.

Eğer ayakkbanız fayans, mermer veya ahşap yüzeylerde gıcırdıyorsa bebek pudrasınından bir tutamı ayakkabınızın tabanında kullanabilirsiniz. Ancak unutmayın, bebek pudrası koyduğunuzda ayakkabınız daha kaygan olacağından düşüp yaralanma riskiniz bulunmakta.

Sağlıklı Bilgi:  Tahta Kurusu Nasıl Yok Edilir?

Ayakkabı gıcırdaması kesin çözümler 3

2. Ayakkabınıza tuvalet kağıdı veya kağıt havlu yerleştirin.

Eğer bebek pudranız veya mısır nişastanız elinizin altında değilse onların yerine birkaç parça kurulama kağıtlarından kullanabilirisniz. Kurulama kağıtlarını aynı şekilde taban ve tabanlık arasına yerleştirin.
Bunu yaparken tabanı tamamen çıkarıp daha sonra tuvalet kağıdının üstüne yerleştirin.

Ayakkabı gıcırdaması kesin çözümler 4

3. Ayakkabının iç tabanını zımparalayın.

Ayakkabılar bazen iç tabanının sürtünmesi yüzünden de gıcırdayabilir. Böyle bir durumda kolayca zımparalayarak durumu çözebilirsiniz. Her yerde satılan zımpara kağıtlarından alıp tabanlığını çıkardığınız ayakkabınızın iç tabanına zımpara yapabilirsiniz.
Eğer ayakkabınızın içini zımparalamak istemezseniz elektrik bandınının farklı bir versiyonu da diyebileceğimiz atletik bantları pürüzlü bölgeye yapıştırarak da sorunu çözebilirsiniz.

Ayakkabı gıcırdaması kesin çözümler 5

4. Ayakkabılarınızı çorapla giyin.

Eğer ayakkabılarınızı çorapsız giyiyorsanız ayakkabının içi nemleneceğinden ayakkabı zamanla gıcırdamaya başlayacaktır. Aynı ayakkabıyı çorapla giymeye başladığınızda gıcırdamaların sonlandığını zamanla göreceksiniz.

Ayakkabı gıcırdaması kesin çözümler 6

5. Ayakkabılarınıza bakım yapın.

Deri ayakkabılarda hava koşulları nedeniyle materyal zamanla esner veya gerilir. Eğer bu sebebten deri ayakkabınızın ses çıkardığını düşünüyorsanız derinin tabanlık ile buluştuğu noktaya biraz yağ sürebilirsiniz. Dikkat edin çok fazla yağ deri ayakkabılarda leke oluşmasına sebep olabilir.

Dikişlerdeki fazla yağı tuvalet kağıdı ile kurulayın ve bir gece kurumaya bırakın.

Ayakkabılardaki hasarları tamir edin. Eğer tabanda ya da topukta çıkmalar varsa onları yapıştırın. Daha ciddi yarıklar varsa bir ayakkabı tamircisine mutlaka gösterin, profesyonel yardım alın.

Ayakkabı gıcırdaması kesin çözümler 7

6. Ayakkabılarınızı kurutun.

Ayakkabı gıcırdamasının en yaygın sebeplerinden biri nemdir. Önceki çözümlerimizin de bir bölümü dolaylı olarak nem ile alakalıydı. Ayakkabılarınızın iç tabaklıklarını çıkarıp çamaşırlığa asabilirsiniz veya ayakkabının içine gazeteler sıkıştırabilirisiniz. Gazeteleri 2-3 saatte bir değiştirmeniz daha hızlı ve sağlıklı kurutma sağlar. Ayrıca ayakkabılarınızı giymediğiniz zamanlarda ayakkabı kalıbı ile saklamak her zaman daha iyi olacaktır.

Kaynak (source): WikiHow (Illistrations and all the content belongs the WikiHow, i just translate for Turkish internet users.)
Çeviri (translate): hastadoktor.com

“Ayakkabı gıcırdaması kesin çözümler” üzerine 4 yorum

 1. ben kesin çözümü buldum !
  2 sene once cat bot aldım ses çıkardığı için giyemiyorum dün tekrar giydim yine aynı ses. sizin verdiğiniz çözümleri denedim fakat o lanet ses hala vardı.
  çözüm : botun tabanının ön kısmının altına koli bandı yapıştırdım daha sonra koli bandını saç kurutma makinesiyle ısıttım. bant tabana kalıp gibi yapıştı ve ses bitti.

  Yanıtla
  • Değerli katkınıza teşekkür ederiz. Bu yorumunuzu ziyaretçilerimizin bilgilenmesi için yazıya ekliyorum. Botun tabanından gelen gıcırtı sesini yok etmek için mantıklı bir hareket olmuş. Düşününce sıcak silikon ile de böyle bir sonuç alınabilir. Gıcırtısız günler dilerim.

   Yanıtla
  • Rica ederiz, bu yazıdaki tüm çözümler ayakkabı gıcırdamasından şikayet eden insanların ürettiği çözümler ile oluşturulmuştur.

   Yanıtla

Yorum yapın