Tahta Kurusu Nasıl Yok Edilir?

Tahta kuruları ile başa çıkmanın en etkili yolu buhar veya güneş ısısından yararlanarak böcekleri güçlü sıcaklığa maruz bırakmatır.  Alternatif olarak sirke, alkol ve doğal birkaç yöntem ile tahta kurularına kesin çözüm bulabilirsiniz.

Buhar İle Temizlik

tahta kurusu temizliğinde kullanılan buharlı makine görseli.

Buharı uygulayabilmek için güçlü buhar temizleyici makinesine ihtiyacınız olacaktır. Daha sonra yatağınızın, mobilyaların ve koltuklarınızın yüzeylerine sıcak buharı uygulayın.

Tahta kuruları en çok dikiş yerlerini, koltukların katlanan kesişim yerlerini severler. Buralara yumurtalarını bıraktıkları için buharı bu bölgelerde en az 3-5 saniye tutarak uygulayın. İşlemi 2 gün içerisinde tekrarladığınızda sorundan tamamen kurtulacaksınız.

Sirke veya Alkol İle Derinlemesine Temizlik

Sirke ve alkol böceklerin sevmediği iki temizleyici maddedir. İkisi de doğaldır. Sirkenin temizlik ürünü olarak sıkça kullanıldığı bilinmektedir. Ancak sirke arkasında hoş olmayan bir koku bırakır. Bu sebeple koltuk, yatak ve diğer mobilyalara sürmemenizi tavsiye ederiz. Yine de sirke güçlü temizlik özelliği ile tahta kurularından kurtulmak için vazgeçilmez bir araçtır. Doğrudan eşyalara uygulamak yerine yüzey temizleyici gibi kullanıp mobilyaların bulunduğu yüzeyleri sirke veya sirkeli temizleyici ile temizleyin.

Mobilyaları ise alkol ile silin. Dip noktalara ve dikiş yerlerine biraz fazla uygulayabilirsiniz. Alkol uçucu olduğundan kokusu kısa sürede geçecektir. Alkolü uyguladıktan sonra elektrikli süpürge ile mobilyaların dikiş yerlerini çekebilirsiniz. Bu sayede alkolün zararından kaçan böcekleri yakalamış olursunuz. 

En Doğal Çözüm: Güneş

Güneş dünyamızdaki tüm enerjinin kaynağı olduğu kadar temizleyici de özelliği vardır. Güneş ışınları bakteri ve mikropları öldürmekle kalmaz mobilyalarınızın zemininde yüksek ısılar oluşturarak böceklerin ve haşerelerin uzaklaşmasını sağlar. Bir öğleden sonra 2 saat güneşin altında bekletip tekrar gölge oluşmadan içeriye alın. Böceklerden kurtulmuş olacaksınız.

Sağlıklı Bilgi:  Ayakkabı gıcırdaması kesin çözümler
temizlendikten sonra tahta kurusunun görüntüsü

Tahta Kurularının Tekrar Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?

Temizliği bitirdiğimize göre önleyici tavsiyelerimize geçebiliriz. Tahta kuruları mobilyaları çok sever. Ancak mobilyalara ulaşması için temizliğin sık yapılmaması, evcil hayvan bulunması veya çarşafların sık değiştirilmemesi gibi sebepler tahta kurularına davetiye çıkarır.

Evcil hayvanlarınızı dışarıya dolaştırmaya çıkarıyorsanız eve geldikten sonra yatak odanıza bir süre girmemesine dikkat edin. Mümkünse tarayın veya yıkayın.

Yataklarınızı ayda bir kere baş ayak pozisyonunda yılda iki kere de üst alt şeklinde çevirin. Yatak çarşaflarını ve koltuk örtülerini ise ayda iki veya üç kez değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Koltukların ve diğer mobilyaların altını yukarıda önerdiğimiz sirkeli temizleyici gibi kimyasallar ile haftada bir kez temizleyin. Elektrik süpürgesini dikiş yerlerinde gezdirin.

Sonuç Olarak

Tahta kuruları hareketin ve temizliğin olmadığı yerlerde çoğalırlar. Evinizde çok eşya tutmadan, temizliğinizi düzenli yaparak, yukarıdaki temizleyici önerileri dikkate alarak tahta kurusu sorununa ilaç kullanmadan tamamen doğal bir şekilde çözüm bulabilirsiniz.

Yorum yapın