Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir?

Özellikle yenidoğan bebeklerde çok sancılı bir süreçtir gaz çıkarma. Ne var ki, çocuğunu emzirmek her anneye tanrı tarafından verilmiş bir görevse babalar da sonrasında bebeğin gazını çıkarmak ile yükümlüdür. İşte büyük ihtimalle bu yazıya giren yeni babalarımızı kutlar, şimdiden Allah sabır versin dileklerimizle yazıya başlıyorum. Bebekler hava yuttukları için gaz çıkartırlar, örneğin ağlarken yuttukları hava birkaç saat sonra gaz sancısına dönüşebilir. Bebek beslenirken de gaz oluşabilir, annede oluşan gaz süt yolundan bebeğe de geçer. Bebeğinizi emzirirken tam yatay değil de midesi aşağıda kalacak şekilde beslerseniz gaz oluşumu azalacaktır. Ayrıca bebeği emzirmeden önce burnunun tıkalı olmadığına dikkat etmelisiniz, burnu tıkalı bir bebek emerken nefes almaya çalışır ve daha çok gaz oluşur. Bebekler gaz sancısı çekerken yapılabilecek bir çok şey var.

Bebeklerde gaz çıkarma pozisyonları diye aratma yaptığınızda karşınıza bir çok pozisyon çıkacak ancak bunların arasında en sağlıklı bebek gaz çıkartma pozisyonu genelde babalarımızın doğal olarak yaptığı, bebeği omza doğru tutup pışpışlama hareketidir. Ancak bu hareketi yaparken de dikkat etmeniz gereken çok önemli hususlar var şimdi onlara geçelim!

Omza dik alarak gazını çıkartmak

Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir? 2
Bebek emzirdiği anda gazı midenin üst kısmındadı. Dolayısı ile ilk olarak üstteki gazı çıkaracağız. Sol elimizle dik bir şekilde omzumuza yasladığımız bebeğin sırtında sağ elimiz ile pıt pıt pıt ufak, çok hafif vuruşlar yapıyoruz, daha sonra aşağıdan yukarıya doğru pış pışlar gibi hafifçe vuruyoruz. En son aşağıdan yukarıya hafifçe bastırarak sıvazlıyoruz. Bebek bir iki dakika aynı pozisyonda beklerse hassas yemek borusuna sahip oldukları için kusma ihtimalini düşürürüz.
Bebeğimizi sakince yatırdıktan yaklaşık 20-30 dakika sonra bebeğin hala gazı olduğunu düşünüyorsanız bu süreçte gaz aşağıya bağırsaklara inmiş olacağından biraz önceki pozisyonda bu defa aynı hareketleri yukarıdan aşağıya uyguluyoruz.

Sağlıklı Bilgi:  Bebeğin Kalp Atışı Ne Zaman Duyulur?

Anne hangi yiyecekleri yerse bebekte gaz olur?

Kuru baklagil, gazlı içecek, salatalık, erik, mandalina, portakal, soğuk yemek-içecekler kısacası annede veya bir yetişkinde gaz yapabilecek her türlü yiyecek.

Bebeklerde gaz çıkarma hareketleri ile Op. Dr. Banu Çifçi’nin kesin çözümü için videoyu izleyebilirsiniz. Yazıyı yazarken youtube’da gördüm beğendim ve sizlerin de hoşuna gideceğini düşünüyorum.

Yorum yapın