Adet olmadan hamile olduğumu nasıl anlarım?

Hamileliğin bir çok belirtisi vardır. Hamile olup olmadığınızı öğrenmenin en kesin yolu geciken adet döneminden sonra gebelik testi yaptırmaktır. Ancak biraz aceleci davranıp regl döneminden önce hamile kalıp kalmadığınızı öğrenmek istiyorsanız aşağıda sıraladığım belirtilere bakmalısınız. Daha bilimsel bir açıklama ile en erken kaç günde gebe kalıp kalmadığınızı öğrenmek istiyorsanız yazının sonundaki videoya göz atabilirsiniz.

Uyarı: Burada yazılan pek çok belirti herhangi bir zamanda da başınıza gelebilir, kesin değildir, üstteki açıklamayı dikkatli okuyunuz!

Göğüslerde hassasiyet hissetmek: Gebelik başlangıcında vücudun hormon seviyeleri aniden değişeceği için göğüslerde irileşme, sertleşme gibi anormallikler ile karşılaşabilirsiniz.

Tuvalet ihtiyacı, akıntı ve yorgunluk: Yine hormonal değişimlerin yan etkisi olarak sık sık idrar ihtiyacı ve yorgunluk oluşabilir. Ayrıca gebelik süresince döl yolunda gerçekleşen akıntı erken dönem gebelik belirtisi sayılır.

Mide bulantısı, yiyeceklerden tiksinme, baş dönmesi ve hatta bayılma: Bunlar aslında herkesin bildiği klasik hamilelik belirtileridir. Dikkat edilmesi gereken tüm bu belirtiler olabileceği gibi tam tersi şekilde iştahın açılması gibi değişimler de görülebilir. Gebeliğin etkileri kişinin metabolizmasına özel olarak değişir.

Ruh halinde ani değişimler ve vücut ısısının yükselmesi: Döllenmiş yumurta olan zigotun rahimde tutunduğu bir evredesiniz, vücudunuz tepki veriyor ve hormonlarınız değişiyor. Vücudunuz küçük mucizeye uygun ortam hazırlarken gerçekleşen tüm bu biyolojik olaylar vücut ısınızda kayda değer bir artış yaratırken duygusal olarak yıpranabilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri Kaç Günde Belli Olur?

https://youtu.be/kJoBzhUx2OA

Döllenmeyi izleyen dönemde zigotun rahime yerleşmesinden bir hafta sonra Beta HGC değeri yükselmeye başlar. Son adetin 20. günü ölçüldüğünde 0.5 değerinin üzerinde gözükürse hamilesiniz demektir. Beta HGC denen bu hormon gebelik dışında vücutta salgılanmaz. Ancak bunun için en doğru zaman dönem adetin geçtiği bir iki gün içinde yapılmasıdır.

Sağlıklı Bilgi:  Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur?

Yorum yapın