Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur?

Yerleşme kanaması, embriyonun rahim içerisine yerleşmesinin meydana getirdiği kanamadır. Rahim dokusu gebelik için kendini hazırlarken kalınlaşır. Embriyonun rahim duvarına yerleşirken rahim dokusunda hafif bir zedelenme oluşur. Bu zedelenme de hafif bir kanamaya neden olur.

Yerleşme kanaması ile adet kanamasının farkı nedir?

Korunmasız cinsel ilişkinin ardından döllenme gerçekleşirse yerleşme kanaması gerçekleşir. Yerleşme kanaması her kadında görülmez. Yerleşme kanaması bazı kadınlarda hamilelik belirtisi verirken bazı kadınlarda vermez.

Yerleşme kanaması ne kadar sürer?

Yerleşme kanaması yaşayan kadınlar yerleşme kanaması ne kadar sürer sorusuna yanıt arıyor. Her kadında kanamanın miktarı da süresi de değişkenlik gösterebilir. Yerleşme kanaması minimum 3 maksimum 3 gün boyunca devam edebilir. 3 günden fazla sürmesi halinde mutlaka bir uzmana başvurulması gerekir.

Yerleşme kanaması hesaplayıcı

Yerleşme kanaması hesaplama işlemi oldukça basittir. Yerleşme kanaması adetten kaç gün önce olur sorusunun cevabını hesaplama işlemiyle yapabilirsiniz. Yerleşme kanaması bir sonraki adet döneminden 2-4 gün önce gerçekleşir. Adet düzensizliği yaşayanlar için hesaplama işlemi karmaşık olabiliyor. Kaç günde bir adet olduğunuzu bilmeniz hesaplamayı kolaylaştırıyor. 

Yerleşme kanamasının rengi ve kıvamı

Yerleşme kanamasının rengi ve adet kanamasının rengi çok karıştırılır. Yerleşme kanamasının rengi soluk pembe ya da soluk kahverengi renklerinde olur. Adet kanamasının rengi daha canlı kırmızı bir kan rengi şeklinde olur. Yerleşme kanamasının kıvamı koyu yapılıdır.

Transfer sonrası yerleşme kanaması kaçıncı gün olur?

Transfer sonrası embriyonun tutunması 3-4 gün sonra gerçekleşecektir. Yerleşme kanaması iki haftalık süreçte gerçekleşebilir. Transfer sonrası kahverengi akıntı da gelebilir. Bunun için endişelenmeyin. Gebelik durumu için önemli değildir.

Yerleşme kanamasından kaç gün sonra gebelik belli olur?

Yerleşme kanaması yaşayan her kadın hamile değildir. Her hamile kadın, yerleşme kanaması yaşamaz. Açık renkli, koyu kıvamlı ve yaklaşık 3 gün boyunca süren yerleşme kanaması sonra, kişinin hamile olup olmadığını öğrenmek için hamilelik testi yaptırması gerekmektedir. Yerleşme kanaması gerçekleştirdiği için %100 hamile değildir.

Sağlıklı Bilgi:  Hamilelikte Majezik kullanılır mı?

Yerleşme kanaması her kadında aynı anlama gelmez. Yaşanan kanamanın miktarı, süresi, rengi ve kıvamı kanamanın sebebine işaret eder. Eğer kanamanız şiddetli ve 3 günden uzun sürerse mutlaka bir uzmana görünmelisiniz.

Yorum yapın