Tonik Nedir, Hangi Tonikler Cilde İyi Gelir?

Sadece estetik ve güzellik bakımından değil, sağlık açısından da cildin temiz olması ve rutin bakımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Cilt gün içinde çevreden gelen toz, UV ışınları, hava değişimleri, makyaj gibi sebeplere bağlı olarak kirlenir. Kirlere maruz kalan ciltte, günlük temizlik ve bakımı yapılmadığında yorgun ve solgun bir görüntü ortaya çıkar. Bu görüntünün yanı sıra yaşın ilerlemesiyle birlikte deformasyon ve kırışıklıklar meydana gelir.

Deformasyonu ve ileride oluşabilecek kırışıklıkları önlemek için günlük cilt temizliği yapmak çok önemlidir. Bu günlük cilt temizliği için özel olarak üretilen losyonlara tonik denir. Toniklerin içeriğinde cildi temizleyici, cildi arındırıcı özelliklere sahip bileşenler bulunmaktadır. Toniklerin en önemli özellikleri antiseptik olmalarıdır. Gün boyu yağlanan ve kirlenen cildi temizlemek ve dezenfekte etmek için tonik kullanımı önemlidir. Tonikler ayrıca gözeneklerde biriken kirleri de temizlemeye yardımcı olur.

Tonik Nasıl Seçilir?

Kuru cilt ve yağlı cilt için farklı tonikler tercih edilmelidir. Kuru ciltler için nemlendirici, losyon gibi ibareler olan tonikler kullanılmalıdır. Yağlı ciltler için de yağ ibaresi olmayan tonikler kullanılmalıdır. İşte sizin için derlediğimiz, cildinize iyi gelecek tonikler.

Piyasadaki En İyi Tonik Markaları

La Roche Posay

La Roche Posay markasının Effaclar tonik suyu, yağlı ciltler ve akneye eğilim gösteren ciltler için önerilmektedir. Bu tonik içeriğindeki temizleyici maddeler ve sıkılaştırıcı bileşen ile akneye eğilim gösteren cildinizdeki gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olacaktır.

The Body Shop

The Body Shop çay ağacı yüz toniği, lekeli ciltler için idealdir. Parabensiz içeriğiyle cildinizi parlatmaz ve doğal bir matlık verir.

Sağlıklı Bilgi:  Makat Çatlağı Kendiliğinden Geçer mi?

Dermoskin

Dermoskin aydınlatıcı tonik cildinizi nemlendirmeye yardımcı olacaktır. Bu tonik ile cildiniz sıkılaşacak ve elastik bir görünüm kazanacaktır. 

Farmasi

Farması Pure Rose gül suyu, doğal tonik etkisiyle cildinizi nemlendirir ve doğal nem dengesine ulaşmasına yardımcı olur. Cildinizdeki kir ve makyaj kalıntılarını temizlerken gözeneklerin de sıkılaşmasını sağlar.

L’Oreal Paris

L’Oreal Paris’in Değerli Çiçek özellikle T bölgesi yağlanma gösteren normal ve karma ciltler için uygundur. Formülünde bulunan lotus çiçeği ve gül özleri ile cildi canlandırır ve ferahlatır. Makyajın derinlemesine temizlemesini sağlayarak cilt temizliğini kusurlaştırır.

Garnier

Garnier tazeleyici tonik karma ciltler için uygundur. Bileşeninde bulunan Moringa özü ile arındırıcı özelliğe sahiptir. Makyaj kalıntılarını ve cildinizdeki kirleri temizlemeye yardımcı olur. Ferahlatıcı formülüyle cildinizi rahatlatır ve cildinize hoş bir koku verir.

Cildinizin günlük bakımını tonik yardımıyla temizliğini yaparak gözeneklerinizi sıkılaştırabilirsiniz. Böylece temiz ve sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.

Yorum yapın