Yüzdeki Gözenekler Nasıl Kapanır?

Cildimizin nefes almasını sağlayan hücrelere gözenek denir. Genetik özellikler, rutin cilt bakımlarının aksatılması, yaşlanma, UV ışınlarına maruz kalmaz, kirli hava, sigara kullanımı vb. sebepler ciltteki gözeneklerin genişlemesine neden olur. Gözenekler genişledikçe bu açık hücrelere mikroplar ve bakteriler kolayca girebilir. Bunun sonucunda sivilce, akne, siyah nokta gibi cilt sorunları ortaya çıkmaya başlar. 

Gözeneklerin genişlemesini önlemek için düzenli olarak cilt temizliği yaparak gözeneklerinizi sıkılaştırabilirsiniz. Cildinizi düzenli olarak temizleyerek gözenek genişlemesini önleyebilir, böylece cildinizde sivilce ve siyah nokta oluşumunu en aza indirgeyebilirsiniz. Yüzdeki gözeneklerin kapatmak, geniş gözenekleri sıkılaştırmak için evde uygulayabileceğiniz yöntemleri sizler için sıraladık.

Yüzdeki Gözenekleri İyileştirecek En İyi ve Doğal Kür Tarifleri

Yumurta ve limon kürü

Yüzdeki Gözenekler Nasıl Kapanır? 1

Malzemeler: 2 yumurta, yarım limon

2 yumurtanın beyazını ayırın ve bir kaba alın. Üzerine yarım limonun suyunu sıkarak karışımı güzelce çırpın. Karışımı gözeneklerinizi sıkılaştırmak istediğiniz cilt bölgesine sürün ve 15 dakika bekleyin. Cildinizi ılık su ile ovalayarak durulayın. Bu basit tarifi bir ay boyunca düzenli bir şekilde uygulayarak gözeneklerinizi sıkılaştırabilirsiniz. Karışımın içinde bulunan limonda asit olduğu için cildinizdeki maskeyi durulamadan önce güneş ışığına maruz kalmamanız gerekmektedir.

Kil maskesi

Yüzdeki Gözenekler Nasıl Kapanır? 2

Malzemeler: 2 yemek kaşığı kil, 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı süt

Ciltteki yağ dengelemesini sağlayarak fazla yağı emebilme özelliği ile bilinen kil, gözenekleri kapatmak için maske olarak da kullanılabilir. 2 yemek kaşığı kil ile birlikte 1 yemek kaşığı balı ve 1 yemek kaşığı sütü bir kapta güzelce karıştırın. Hazırladığınız karışımı gözeneklerinizi kapatmak istediğiniz cilt bölgesine sürün. 15-20 dakika bekledikten sonra maskeyi soğuk su ile durulayın. Cildiniz nemlenenecek ve gözenekleriniz kapanacaktır. Ayrıca kil, yağ dengelemesini sağladığı için cildiniz ışıl ışıl olacaktır.

Sağlıklı Bilgi:  Ucu olmayan geçmeyen sivilceler kist olabilir!

Domates suyu kürü

Yüzdeki Gözenekler Nasıl Kapanır? 3

Malzemeler: 1 domates, 1 çay kaşığı bal

Domatesin içinde bolca bulunan C vitamini sayesinde gözenekleri kapatmak çok kolay. 1 domatesin kabuğunu soyduktan sonra suyunu çıkartın. Bir kaba aldığınız domates suyuna 1 çay kaşığı bal ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı gözeneklerinizi kapatmak istediğiniz bölgeye sürün. 15 dakika karışımın cildinizde kurumasını bekleyin. Ardından cildinizi ılık su ile ovalayarak durulayın. Bu yöntemi günaşırı uygulayarak cildinizdeki gözenekleri kısa sürede kapatabilirsiniz.

Salatalık suyu

Yüzdeki Gözenekler Nasıl Kapanır? 4

Malzemeler: 1 salatalık, birkaç damla gül suyu

Salatalığın içinde bulunan astringent özelliği, yani büzücü etki sayesinde ciltteki genişlemiş gözeneklerin kapanmasına yardımcı olur. 1 normal boy salatalığın kabuğunu soyarak suyunu çıkarın. Bir kaba aldığınız salatalık suyuna birkaç damla gül suyu ilave edip iyice karıştırın. Sürülecek kıvama gelen karışımı cildinize sürün ve 20 dakika boyunca bekleyin. 20 dakika sonrasında cildinizi ılık su ile durulayın. Ayrıca salatalık doğal bir cilt ağartıcı olduğu için ciltte oluşan lekelerin yok olmasını da sağlar. Cildinizi ferahlatacak bu yöntemi günlük cilt temizliği rutinine gönül rahatlığı ile ekleyebilirsiniz.

Günlük veya günaşırı uygulayabileceğiniz bu yöntemlerle yüzdeki gözenekler nasıl kapanır, ciltteki gözenekleri sıkılaştırma sorularından kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Yorum yapın