Sivilce Lekelerine Ne İyi Gelir? (Evde Bitkisel ve Doğal Tedavi)

Sivilce, özellikle ergenlik çağındaki gençler için tam bir baş belası. Ancak bu demek değildir ki sivilce sorunu ile sadece ergenlik dönemindeki kişiler karşılaşır. Sivilce lekeleri her yaştan insanda görülebilen bir deri rahatsızlığıdır. Sivilcelerin oluşma nedenlerinden en bilindik olanı ise cilt gözeneklerinin yağlanmadan veya kirden ötürü kapanmasıdır. Ancak bu sivilce oluşmasını sağlamaz. Gözenekler tıkandığı zaman cilt üzerinde sürekli bir şekilde bulunan bakteriler tıkanan gözeneğin bulunduğu bölgede toplanarak, yerleşir ve sivilce oluşumu gerçekleşir.

Sıkılan sivilceler, fazla oynandıktan sonra deride lekelenme yapabilir. Bu yazıda bu sivilce lekelerine iyi gelen şeyler paylaşıyoruz.

Evde sivilce lekelerini geçirmek için doğal yöntemler

Oluşan sivilcelerin patlatılması durumunda ortaya sivilce lekeleri çıkar. Sivilceler bittikten sonra da bu sefer geride pek de hoş olmayan bir miras bırakır. Oluşan bu lekelerin giderilmesi için birkaç doğal çözüm yolu mevcuttur. Sivilce lekeleri nasıl geçer ? Sorusuna şu yanıtlar verilebilir;

Limon

cilt bakımı için limon kullanmak
limon cilde iyi gelir

Sivilce lekelerinin giderilmesi konusunda en etkili yöntemlerden birisidir limon. Limon suyu doğal bir ağartıcı ve bol C vitamini içerdiği için gayet etkilidir. Limon suyunu bir pamuk yardımı ile izlerin üstüne günde 2-3 kez uygulayın.

Bal

bal cilt bakımında yenileyici olarak kullanılır.
bal cilt bakımında yenileyici olarak kullanılır.

Bal sivilce tedavisinde olduğu gibi sivilcelerin mirası olan lekeleri ve izleri yok etme konusunda da gayet etkilidir. Yapılması gereken şey gayet basittir. Gece yatmadan önce izlerin ve lekelerin olduğu yere bir miktar balı sürdükten sonra uyuyun. Sabah kalktığınız zaman, yüzünüzü yıkayın. Bir süre sonra etkisini gösterecektir.

Zeytinyağı

zeytin yağının cildi yenileme özelliği bulunur.
zeytin yağının cildi yenileme özelliği bulunur.

İçerdiği antioksidan ve bol vitaminler sayesinde doğal bir ilaçtır zeytinyağı. Bir pamuk yardımı ile sivilce izlerinin ve lekelerinin bulunduğu bölgeye uygulandığı taktirde belli bir süre sonra etkisini gösterecektir.

Sağlıklı Bilgi:  Contractubex Jel Kullanımı ve Kaşıntı

Zeytinyağının içine kantoran otu koyup yaklaşık 1 ay beklettiğiniz takdirde etkili bir cilt yeniletici yağa sahip olursunuz. Bunu sivilce izlerinizde kullanabilirsiniz: https://hastadoktor.com/kantaron-yagi-nasil-hazirlanir-faydalari-nelerdir/

Patates

Diğer etkili bir yol işse patatestir. Çiğ bir patatesi yuvarlak bir şekilde dilimledikten sonra, lekelerin bulunduğu bölgeye uygulayın. Patatesin içindeki tüm su çekilene kadar da cildinizin üstünde bekletmeye devam edin.

Domates

Bir adet domatesin kabuğunu soyduktan sonra, küçük parçalara bölerek iyice ezin. Bunun için bir kaşık kullanabilirsiniz. Sonrasında suyu ile birlikte domatesi lekelerin bulunduğu bölgeye uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra su ile yıkayın.

İlaçlar

Doğal yöntemler bir çare sunmadı ise dertlerinize, iş artık ilaçlara kalmış demektir. Bir doktora başvurmak iyi olacaktır.  Doktora gitmeden ilaçlar ile ilgili araştırma yapmak isterseniz şu yazılarımıza bakabilirsiniz:

Yorum yapın