Bebeğin Kalp Atışı Ne Zaman Duyulur?

Hamilelikte anne karnındaki bebeğin kalp atışının ilk duyulma zamanı 6. haftadır. Doktorların rutin kontrollerinde ortalama 6 haftada kalbin sesi ultrason cihazı ile duyulmaya başlanır ancak bazı durumlarda bu süre 10. haftaya kadar sürebilir.

Anne karnında oluşan ilk organ olan kalp sesinin 5. haftada duyulduğu zamanlar da olabilir. Bu tamamen bebeğin gelişimine ve annenin vücuduna bağlıdır. İlk 6 hafta bebeğin kalp atışının duyulmadığı durumlarda stres yapılmamalı, bebeğin sağlık durumu doğum uzmanı doktordan alınan bilgilere göre kontrol edilmelidir.

Bebeğin kalp atışı belirtileri

Gebelikte bir bebeğin kalp atışının belirtileri dışarıdan bilinemez. Uzman doktor kontrolünde ultrason cihazı ile dinleme ve gözlem yapılmalıdır. Bebeğin kalp atışı duyulmasa bile ultrason cihazında atıp atmadığı görülebilir.

Bebeğinizin kalp atış ritmini ve sesini duymak için bebek kalp atışı dinleme cihazı gibi aletler kullanabilirsiniz ancak bu tip araçlar genelde 10. haftadan sonra işinizi görecektir. Bu sebeple bize sıkça sorulan “bebek kalp atışı dinleme cihazını ne zaman kullanabilirim?” sorusuna ultrasonda duyduktan sonra ve 10. haftadan sonra diye cevap verebiliriz.

Bebeğin kalp atışı en geç ne zaman duyulur?

Bir bebeğin kalp atışı en geç 10-11. haftada duyulmalıdır. 6 veya 8 haftalık bebek kalp atışı yoksa stres yapılmamalıdır. Kalbin tam oluşma süresi ve atış sesi ilk defa net olarak 10. haftada başlar.

Evde bebeğin kalp atışını nasıl anlarız?

Evinizde doktora gitmeden de bebeğinizin kalp atışını duymanız mümkündür. Bunun için iki farklı cihaz kullanabilirsiniz.

  1. 10. haftadan itibaren fetal doppler adlı bebek kalp atışı dinlemeye yarayan cihaz
  2. 14-20 hafta arasından başlayarak steteskop ile hamilelikte bebek kalp atış sesi duyulabilir.
Sağlıklı Bilgi:  Ertesi Gün Hapı Fiyatı 2020

Mobil uygulamalar size bebeğinizin kalp atışını dinletemez, bugüne kadar henüz gerçekten çalışan bir uygulama tespit edemedik. Eğer bildiğiniz ve kullanıp memnun kaldığınız varsa bize iletebilirsiniz.

Steteskop ve fetal doppler cihazları hem internetten hem de eczanelerden alınabilir. Sağlık bakanlığından onaylı cihazları almaya çalışmalısınız.

Anne karnında bebeğin kalp atışı hissedilir mi?

Her anne karnındaki bebeğinin hareketlerini yakından takip etmek onu hissetmek ister. Kalp atışını herhangi bir cihaz olmadan 20. haftadan sonra hissetmeye başlayan anneler görülmüştür. Bu süre 14 hafta ile 20 hafta arasında değişmektedir.

Yorum yapın