Ganlion Kisti nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir?

Ganglion kisti, bileğin üst veya alt kısmında çıkan ve zaman zaman kendi kendine geçip tekrar eden basit ve zararsız bir kisttir. Bu kistin içinde sıvı veya yarı sıvı bir madde bulunur. Görünüş itibari ile kişiyi rahatsız etse de vücuda herhangi bir zararı yoktur.

Bu kistin sebepleri arasında bileği çok yormak, stres, hormonal dengesizlik, genetik hastalıklar, enfeksiyonlar, hücrelerde bozulma gösterilebilir. Unutmayınız ki ganglion kistleri iyi huyhuludur ve alınmalarına gerek yoktur.

Ganglion kisti nasıl tedavi edilir?

Kesin tedavisi ameliyattır. Ancak bu ameliyattan sonra tekrarlama ihtimali de vardır. Ameliyat haricinde de üzerine para koyup bantlamak ve bir iki gün boyunca öyle kalmasını sağlamak da bu kisti geçirebilir. Orta çağda bu kistin tedavisi için kitapla vurma gibi ilkel bir yöntem kullanılıyor. Bu yöntem size yarardan çok zarar getireceğinden uzak durmanızı öneririm.

Benim ganglion kisti ameliyatı öncesi ve sonrası sürecimi okumak için şu linke tıklayabilirsiniz: https://hastadoktor.com/ganglion-kisti-ameliyati-olmali-miyim-iz-kalir-mi/

Ben kişisel deneyeyimimi aktarmak istiyorum burada. Lise sonda bende bu kistten dönem dönem her iki bileğimde de çıkıyordu. Ben kemik fırlaması sanarken sağlık ocağındaki aile hekimim bana ganglion olduğunu ancak zararsız ve alınmasına gerek olmadığını söyledi. Ayrıca kendi kendine geçeceğini de ekledi. Bir ay sonra kist kendi kendine patladı ve geçti. Ancak bundan tekrar birkaç ay sonra kist tekrarladı. Bu defa cerrahiye gittim ve kisti aldırmaya karar verdim. Doktor hemen ertesi günü gelmemi lokal anestezi ile ameliyatı yapacağını söyledi. Ameliyata girdim, o bölgeyi uyuşturdular. Orada bir şeyler kestiklerini hissediyorsunuz ancak acı duymuyorsunuz. Kırk beş dakika süren bu ameliyattan sonra kistim tarihe karışmıştı. Hastaneden yürüyerek çıktım gittim.

Sağlıklı Bilgi:  Beyne pıhtı atması iyileşme süresi ne kadardır?

Ameliyatla çözümü herkese önermiyorum. Çünkü her ne kadar estetik dikiş atıp dikiş izi bırakmamaya çalışsalar da, bilekte ince bir çizgi duruyor ve bu hemen her ortamda fark ediliyor. Ben yaptırdığım için pişman değilim çünkü o bölgeye dövme yaptırmayı planlıyorum. Size de tavsiyem ameliyat olmamanızdır.

Ameliyatsız çözüm yolları

Ganglion kistleri genelde kendi kendilerine zamanla kaybolur ancak şunları deneyebilirsiniz:

  • Çıkıntının üzerine para bantlamak
  • Ganglion kisti çıkan bileği bir bez ile sarmak
  • Kistin çıktığı kolu dinlendirmek (bir süre kullanmamak)

Ganglion Kisti Ameliyat Videosu

Video telif hakkı ihlalleri nedeni ile kaldırılmıştır. Youtube’dan aratarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın