Diş ağrısı nasıl geçer, hangi ağrı kesiciler etkilidir?

En sancılı ve en çekilmez ağrıların başında diş ağrısı gelir. Öyle güçlü bir ağrıdır ki yeri gelir başa vurur yeri gelir insanın psikolojisini bozar. Diş ağrısına rakı koymak, ağrı kesici içmek, dişleri temizlemek, aspirin gibi yöntemler önerilir ancak bunların çoğu kulaktan duyma ve sağlığınıza zarar verebilecek türdendir.

Diş ağrısının bir çok sebebi olabilir bunlardan en yaygını diş arasına kaçmış ufak tefek artıklar veya diş iltihaplanmalarıdır. Öncelikle fırca ve diş ipi ile dişlerimizi temizleyip ardından gargara yapalım. Hala diş ağrımız geçmiyorsa tuzlu su ile gargara yapmak iyi gelecektir. Bu yöntem ile ağızda dişe zarar veren mikroplar ölecek ve ağzınız rahatlayacaktır. Karanfil, sarımsak, soğan çiğnemek de diş ağrısınızı geçirebilir. Karanfilin hafif de olsa uyuşturucu bir özelliği vardır. Sarımsak ve soğan da ağzınızdaki mikropları tıpkı tuzlu su gibi yok ederek ağzınızı temizleyecektir. Ağrıyan dişin üzerine koyulacak alkollü pamuk da geçici olarak ağrıyı geçirebilir ancak müslümanlar için alkol haramdır.

Tüm bunların dışında önemli bir uyarı: Dişinizin üzerinde herhangi bir aspirin, ağrı kesici vb. hap ezmeyiniz. Bazı ilaçlar bu şekilde tüketildiğinde kalp krizi ve zehirlenme riski oluşturmaktadır.

Diş ağrısına iyi gelen ağrı kesici ilaçlar

Diş ağrınızı geçirebilecek pek çok ağrı kesici bulunmaktadır. Aspirin, Apranax, Majezik, Arveles bunlardan ilk akla gelenler olarak sayılabilir. Aspirin kanı inceltici özelliği sayesinde dişinize kan akışını hızlandırarak ağrınızı hafifletebilir.

Apranax, Majezik ve Arveles çok güçlü ağrı kesicilerdir. Bünyelere göre farklı etkileri olabilir. Doktorunuza danıştıktan sonra kullanmanızı tavsiye ederim. Ancak özellikle Arvales ağrınızı anında keser fakat bu çok uzun süreli bir çözüm değildir.

Ağrı kesiciler sadece bir süre yardımcı olur çünkü ağrınız bu denli şiddetliyse büyük ihtimalle dişiniz iltihaplanmıştır. İltihap ağrıları soğuk su ile hafifletilebilir. Doktorunuz size uygun ağrı kesici ve antibiyotiği yazdıktan sonra daha sağlıklı tedavi olabilirsiniz. Unutmayın herhangi bir sağlık sorununda en sağlıklı tedavi bir doktora danışmak ile başlar.

Sağlıklı Bilgi:  Dil Temizliği Nasıl Yapılmalı? Dilsil Kullanmak Zararlı Mıdır?

Daha fazla sağlık