Hastadoktor.com – Sağlıklı Yaşamın Bilgileri

Diş ağrısı nasıl geçer, hangi ağrı kesiciler etkilidir?

Diş ağrısı nasıl geçer, hangi ağrı kesiciler etkilidir?

En sancılı ve en çekilmez ağrıların başında diş ağrısı gelir. Öyle güçlü bir ağrıdır ki yeri gelir başa vurur yeri gelir insanın psikolojisini bozar. Diş ağrısına rakı koymak, ağrı kesici içmek, dişleri temizlemek, aspirin gibi yöntemler önerilir ancak bunların çoğu kulaktan duyma ve sağlığınıza zarar verebilecek türdendir.

Diş ağrısının bir çok sebebi olabilir bunlardan en yaygını diş arasına kaçmış ufak tefek artıklar veya diş iltihaplanmalarıdır. Öncelikle fırca ve diş ipi ile dişlerimizi temizleyip ardından gargara yapalım. Hala diş ağrımız geçmiyorsa tuzlu su ile gargara yapmak iyi gelecektir. Bu yöntem ile ağızda dişe zarar veren mikroplar ölecek ve ağzınız rahatlayacaktır. Karanfil, sarımsak, soğan çiğnemek de diş ağrısınızı geçirebilir. Karanfilin hafif de olsa uyuşturucu bir özelliği vardır. Sarımsak ve soğan da ağzınızdaki mikropları tıpkı tuzlu su gibi yok ederek ağzınızı temizleyecektir. Ağrıyan dişin üzerine koyulacak alkollü pamuk da geçici olarak ağrıyı geçirebilir ancak müslümanlar için alkol haramdır.

Tüm bunların dışında önemli bir uyarı: Dişinizin üzerinde herhangi bir aspirin, ağrı kesici vb. hap ezmeyiniz. Bazı ilaçlar bu şekilde tüketildiğinde kalp krizi ve zehirlenme riski oluşturmaktadır.

Diş ağrısına iyi gelen ağrı kesici ilaçlar

Bir eczaneye danıştığınızda size ya Apranax ya da Majezik önerecektir. Diş ağrısına iyi gelir mi derseniz, kesinlikle bu iki ilaç diş ağrınıza iyi gelecektir. Burada önemli olan ağrı kesicileri doğru kullanmaktır.

Apranax diş ağrısı için nasıl kullanılır?
Gerekli Malzemeler: Majezik, Apranax veya başka bir ağrı kesici.

 1. Diş ağrısı çeken hasta oral yol ile ilk dozu bütün olarak almalıdır.

  Ağrı kesicileri kullanırken ilk dozları her zaman, prospektüsünde farklı bir şey yazmıyorsa veya doktor farklı bir öneride bulunmamışsa tam doz olarak almalısınız.

 2. Daha sonra isteğe göre 6 saatte bir yarım veya 12 saatte bir tam dozlar şeklinde devam etmelidir.

  Diş ağrınız 6 saat sonunda yeniden ortaya çıkar ve dayanamayacak olursanız 6 saatte bir, yok ben dayanırım derseniz 12 saatte bir almanız tavsiye edilir.

 3. İlaç bittiğinde diş ağrısı devam ediyorsa tekrar ilaç kullanmadan önce doktora görünülmelidir

  Diş ağrısının sebebi bir çürük veya diş minesinde oluşmuş hasar olabilir. Diş için ağrı kesici kullanmak bir tedavi değildir. Doktorunuz örneğin bir ağız yaralanması durumunda size bazı ilaçlar önerebilir veya çürük varsa çürüğü alarak dolgu yapabilir. Bir saatlik bir dişçi muayenesi ile bir haftalık ağrınız anında kesilebilir.


  Not: Ağızda bulunan diş ve mine yaraları ağız kokusuna sebebiyet verebilir. Ağız kokusu geçirmek için gargara kullanımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Şiddetli Diş Ağrıları

Diş ağrınızı geçirebilecek pek çok ağrı kesici bulunmaktadır. Novalgin, Aspirin, Apranax, Majezik, Arveles bunlardan ilk akla gelenler olarak sayılabilir. Aspirin kanı inceltici özelliği sayesinde dişinize kan akışını hızlandırarak ağrınızı hafifletebilir.

Apranax, Majezik ve Arveles çok güçlü ağrı kesicilerdir. Bünyelere göre farklı etkileri olabilir. Doktorunuza danıştıktan sonra kullanmanızı tavsiye ederim. Ancak özellikle Arvales ağrınızı anında keser fakat bu çok uzun süreli bir çözüm değildir.

Ağrı kesiciler sadece bir süre yardımcı olur çünkü ağrınız bu denli şiddetliyse büyük ihtimalle dişiniz iltihaplanmıştır. İltihap ağrıları soğuk su ile hafifletilebilir. Doktorunuz size uygun ağrı kesici ve antibiyotiği yazdıktan sonra daha sağlıklı tedavi olabilirsiniz. Unutmayın herhangi bir sağlık sorununda en sağlıklı tedavi bir doktora danışmak ile başlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.