Regl Sancısı erkeklere nasıl anlatılır?

Ağrısı kadınları tribi erkekleri yakan lanet bir olay: Regl sancısı. Öyle bir acı ki intihara sürükleyen öyle bir trip ki yuva yıkan. En çok bu dönemlerde trip yiyen erkeklerin kadınları anlaması için regl dönemini bir çocuğa anlatır gibi anlatmaya karar verdik. Siz değerli kadınlar da erkeklere bu yolla çektiğiniz acıların uydurma olmadığını, ne kadar önemli bir durum olduğunu açıklayabilirsiniz umarım.

Regl tam olarak nedir?

Regl, adet, aybaşı bu dönemde kadınların yumurtalıklarında oluşan yumurta o dönemde döllenmediği için belirli bir olgunluktan sonra rahimden atılır. Bu olay aslında olgunlaşmamış bir elmanın dalından düşmesi gibi açıklanabilir. Tabiki bu sırada döllenmemiş bu yumurta rahimde tutunamaz ve üreme organından dışarıya atılır. Ancak parça parça ve sıvı bir şekilde çıkan bu yumurta kanlı ve ağrılı bir süreç yaşatır. Eyy erkekler, sizce bu süreç ağrısız olabilir mi?

Peki adet sancısı neden olur?

Yumurtalık onca yolu geçiyor ve olgunlaşmaya çalışıyor ancak döllenmediği için vücut onu atmak zorunda. İşte sancılar burada başlıyor, adet döneminden bir iki gün önce rahim kasılmaları başlıyor. Bu rahim kasılmalarının işini kolaylaştırmak için de “prostaglandinler” adında bir sıvı üretiliyor. Bu kimyasal sıvı sayesinde yumurta rahimden atılıyor. Tabi bu sıvı ne kadar çok üretilirse vücut yumurtayı o kadar hızlı atar ancak bu kimyasal sıvı arttıkça kasılmalar şiddetleniyor, sancı ve bulantı da artıyor. Adet dönemi bittiğinde ise tüm bu sorun otomatikman son buluyor.

Tabi bu sırada bulantı, kusma, şiddetli sancılar, ağrılar, sersemleme, ishal-kabızlık vb. pek çok durum yaşanabilir. Bu kadının bünyesiyle alakalı bir durumdur.

Sağlıklı Bilgi:  Dicloflam adet ağrısında kullanılır mı? Dicloflam Adeti keser mi?

Erkek kadına nasıl destek olabilir?

Bu soruyu kendine soruyorsan çok düşünceli bir erkeksin şimdiden tebrik ederim. Partnerinin ağrılarını dindirmek için yapabileceğin bir çok şey bulunuyor. Bunlardan en önemlisi stres durumunu yönetmek. Unutma, o şu an hasta ve sağlıklı düşünemiyor. Sana trip atıyor, seni azarlıyor, seni anlamıyor. Biraz anlayış göster ve ona tatlı şeyler ver. Gerçekten tatlı şeyler, çikolata gibi. Çikolata içinde doğal bir ağrı kesici barındırır çünkü.

Bunun dışında partnerinin karnının alt kısmına hafif bir masaj yapabilir, sıcacık bir bitki çayı hazırlayabilirsin. Güzel bir film açıp, partnerinin karnına koyduğun sıcak su torbası eşliğinde izleyebilirsin.

Uflayıp, puflama bu sadece ayda dört-beş gün süren bir durum ve inan bu partnerinin elinde değil. Bu doğal bir şey.

Adet sancısını geçirmenin yollarını anlattığımız şu yazıya da göz atabilirsin.

Evet tüm bunların sonucunda artık kadınların regl dönemlerinde neler çektiğini ve neden bu hale geldiklerini biliyorsun. Peki bu sancının nasıl bir şey olduğunu hiç merak ettin mi? Hemen açıklayalım.

Adet Sancısı neye benzer?

Hani idrar yolları iltihabı olursun da ateş işersin ya, işte o adet sancısından çok daha hafif bir ağrıdır.

Bu öyle bir sancıdır ki en güçlü ağrı kesiciler bile bazı durumlarda fayda etmeyebilir.

Adet sancısı yaşayan kadın işte, okulda duramayabilir, acıdan yataktan çıkamayabilir. Ağlar, psikolojisi bozulur. Hayattan nefret etmesine sebep olabilecek bir ağrıdır bu.

Bunu açıklamak için örnek bulmak çok zor ama bir uludağ sözlük yazarı futbol maçında kasıklara yenen bir top kadar acıttığını yazmış.

Çiftlere son bir tavsiye

Bunlar zor günler ve bu durum psikolojik duruma, ortama, kişiye, bünyeye göre değişir. Bu zor günlerde söylenenlerin sizleri kırmasına birbirinize zarar vermesine izin vermeyin. Bu günler geçecek ve geçtiğinde nasıl bittiğini bile anlamayacaksınız. Kendinizi birden güzel bir günde eğlenirken tüm bunları unutmuş olarak bulacaksınız. İyi günler dilerim hepinize.

Yorum yapın