Rakı diş ağrısına iyi gelir mi?

Diş ağrısına iyi gelen şeyler sırasıyla ağrı kesiciler, antiseptik özellikli bitki çayları, karanfil yağı ve alkoldür (yani rakı). Özellikle ülkemizde diş ağrısını geçirmek için ağrıyan dişe rakı basmak oldukça popüler. Halk arasında yaygın olan bu tedavi gerçekten de işe yarıyor ancak sadece kısa süreli bakın neden. Rakıya alternatif çok daha kolay ve alkolsüz bitkisel tedavi yöntemi olan diş ağrısını karanfil yağı ile geçirmek yazının en sonunda sizi bekliyor.

Rakı diş ağrısına iyi gelir ama sonrasında zararlara yol açabilir. Örneğin çürük ve iltihaplanma sebebiyle oluşan diş ağrısını rakı ile dindirmeye çalışmak sonrasında iltihabın yayılmasına dolayısıyla çürük dişin kaybına yol açabilir. Yani rakı aslında yarattığı anlık rahatlamadan çok daha fazlasını sağlığınızdan götürüyor.

Dişlerim neden geceleri çok ağrıyor, gece ağrıyan dişe rakı uygulamak zararlı mıdır?

Dişlerin ağrımasının sebebi diş çürükleridir. Dişler içeriden çürümeye başladığında dişin içindeki iltihap dişe zarar verir bu da ağrıya sebep olur. Dişlerin en çok gece ağrımasının sebebi ise hormonal değişimler sebebiyle uyurken damarların genişlemesi dolayısıyla dişin iltihabını dışarı atamamasından kaynaklanır.

Gece ağrıyan dişe rakı basmak çok zararlıdır. Çünkü zaten iltihaplı olan dişe alkol basmak diş minesini eritecek, iltihabın yayılmasına yol açacaktır. Onun yerine ağrı kesici yoksa pamukla karanfil yağı uygulamak veya karanfil çiğnemek ağrıyı hafifletecektir.

Sağlıklı Bilgi:  İltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir? İltihaplı diş eti ağrısını ne keser?

Karanfil yağı ile diş ağrısını dindirmek

Rakıya sağlıklı ve doğal bir alternatif olarak bitkisel yöntem olan karanfil yağını dişe uygulamayı öneriyoruz. Karanfil yağı uyuşturucu özelliklidir. Osmanlı’dan önce bile şifacılar ağrıların geçmesi için karanfil yağına başvurmuştur. Kolay erişilebilir ve uygulanabilir olması karanfil yağını diş ağrıları için cazip bir tedavi haline getirmiştir.

Diş ağrısı için karanfil yağı nasıl uygulanır

Toplam zaman: 2 dakika

Bir-iki damla karanfil yağını pamuğa damlatınız.

Dişinizin üzerine basmak için bir miktar karanfil yağını dişin üzerine koyacağınız pamuğa damlatın.

Pamuğu dişin üzerine basın ve ağzınızı kapatınız.

Pamuk tam dişin üzerine gelmeli ve mümkünse ağrıyan dişi kaplamalıdır.

3-5 dakika beklenmelidir.

Ağrının geçmesi için 5 dakika kadar bekleyin sonra diş ağrısının hafiflediğini göreceksiniz.

Dişe rakı basmak neden zararlı?

Ağrıyan diş, iltihap ve çürük yüzünden ağrır. Rakı dişin minesini eriterek zarar verir ve iltihabın yayılmasına sebep olur.

Rakı zararlıysa neden herkes diş ağrısını geçirmek için kullanıyor?

Bunun birkaç sebebi var. Birincisi dost tavsiyesi ve halk arasında en yaygın tedavi yöntemi olarak bilindiğinden kaynaklanıyor.İkincisi ise rakı kolay erişilebilir bir ürün. Her bakkalda var. Saat 21:30’da nöbetçi eczane bulmak zor olabilir ama tekel bayiler açıktır.

Rakı yerine aspirin kullanmak sağlıklı mıdır?

Hayır. Aspirin ve ağrı kesiciler midede sindirilerek kullanılması gerekir. Halbuki yaygın olarak toz haline getirilip diş üzerine basılıyor. Tıpkı alkol gibi aspirin de diş minesini eritir ve diş kaybına yol açar.

Karanfil yağı basmak diş ağrımı sonsuza kadar geçirir mi, tedavi eder mi?

Karanfil ve karanfil yağı sadece dişin ağrıyan kısmını uyuşturur. Sonrasında doktora görünüp tedavi olmalısınız.

Dişlerim sürekli ağrıyor, sebebi ne olabilir?

Dişler üzerindeki organizmaların asit üretmesi sebebiyle sürekli zarar görür. Şeker yemek, çok sıcak veya soğuk içecekler tüketmek bu organizmaların artmasına sebep olur. Gargara yapmak, bol su içmek ve en önemlisi dişleri fırçalamak diş ağrısının sebebi olan çürükleri engeller.

Diş ağrısı için hangi ağrı kesici ilaçları kullanabilirim?

Bu sorunun cevabını farklı bir yazımızda verdik. Şu bağlantıdan detaylıca okuyabilirsiniz: Diş ağrısı için ağrı kesiciler nelerdir?

Yorum yapın