Adet Döneminde Sıcak Su Torbası Kullanımı

Şiddetli regl ağrılarını geçirmek için kullanılan yöntemlerden biri de adet ağrısı için sıcak su torbası hazırlamaktır. Sıcak su torbasının adet ağrısını azalttığı doğrudur ancak bu durum yalnızca doğru kullanımda geçerlidir. Ayrıca adet ağrısına sıcak su torbası kullanırken mutlaka etrafının koruyucu bir çorap veya bez ile sarılı olduğundan emin olunmalıdır aksi takdirde yanıklar oluşabilir.

Regl döneminde sıcak su torbası nasıl hazırlanır?

 • İlk önce sıcak su torbasının içine daha önceden ısıttığınız suyu koymalısınız.
 • Ağzı tamamen dolduktan sonra suyun bir kısmını patlama ihtimaline karşı tekrar dışarı akıtın. Sıcak su torbaları sert ve esnek plastikten yapılmasına rağmen böyle durumlar ile karşılaşılabiliyor.
 • Ağzının sıkıca kapattığınızdan emin olun ve sıcak su torbasını bir polar veya bez ile sarın.
 • Sıcak su torbanız hazır, şimdi uygulama kısmına geçelim.

Adet ağrılarını dindirmek için sıcak su torbasının doğru kullanımı nasıl olmalıdır?

 • Sıcak su torbası bir önceki paragraftaki gibi hazırlanır.
 • Adet döneminde sıcak su torbası nereye konmalı ? : Regl ağrısı çeken kadının yumurtalığına değil ayak altına konulur.
 • Bu aşamada kadının çorap giymesi tavsiye edilir. Çorapsız kullanımda yanıklar oluşabilir.
 • Kadın üzerine bir battaniye veya polar ile örter ancak başı örtünün dışında olmalıdır.
 • Sonrasında bir komedi veya korku filmi açılır ve vücut ısınınca sıcak su torbası ile adet ağrısının geçmesi öngörülür. (Korku filmleri o an acıdan daha baskın gelip odaklanmanızı sağlayabilir. Bu yüzden tavsiyem korku filmi izlemenizdir.)

Adet sancısı için sıcak su torbasının zararları

Doğru kullanıldığında adet sancısı için sıcak su torbası kullanmanın zararı yoktur. Sıcak su torbasını yumurtalık-rahim bölgesine kesinlikle uygulamamalısınız. Çünkü bu bölge zaten çok hassas olduğundan sıcaklığı yavaşça ayaklardan alması sağlanmalıdır.

Sağlıklı Bilgi:  Hayıt Tohumu ile Göğüs Büyütme ve Gebelik

İkinci bir yanlış kullanım da sıcak su torbası ile birlikte kat kat yorgan örtünüp aşırı terleme gerçekleştirilmesidir. Bu yanlış uygulama havale geçirmenize hatta adetinizin daha sancılı geçmesine sebep olabilir. Sıcak su torbası vücut ısınızı dengeleyerek adet ağrısını geçirir.

Başın da sıcak tutulması tehlikelidir. Fark edilmese de vücut ne kadar sıcak olursa olsun baş kısmımız her zaman sıcaktır. Başı da örtünün altına alarak adet ağrısının geçmesini beklemek sakıncalıdır. Sakın yapmayın!

Adet ağrısına sıcak su torbası iyi gelir mi?

Özet geçecek olursak, sıcak su torbası adet ağrılarına iyi gelir. Bu pek çok kadında denenmiş, bilimsel temeli olan bir yöntemdir. Adet ağrıları için ilaç kullanmanın adeti geçiktirme veya kesme gibi sıkıntıları olabileceğinden sıcak su torbası daha sağlıklı bir tedavi olarak değerlendirilmektedir.

Su torbasının patlamamasına, yanık için gerekli önlemlerin alınmasına ve mutlaka doğru bölgeye uygulandığından emin olmalısınız.

“Adet Döneminde Sıcak Su Torbası Kullanımı” üzerine 3 yorum

 1. Doktor bir tanıdığıma gidip sıcak su torbasının sorun yaratıp yaratmayacağını sordum. Genelde kullanılan bu ürün için bazı kadınlarda olumsuz etkisi oluyor dedi. Sebebi ise vajinal bölgenin sıcak olması ve mide, karın kısmını sıcak hale getirmenin sorun olabileceğini söyledi.

  Yanıtla
  • Sıcak su torbasının doğrudan rahim bölgesine uygulanması zararlıdır ancak yazıda adet döneminde sıcak su torbası ayaklara konulmalıdır diye belirtilmiş.

   Yanıtla
 2. Doktorum suyun ısısının ılık el dayancak sıcaklıkta olması gerektiğini söyledi. Karın bölgesine konmasında herhangi bir sakınca yokmuş bu ılık haliyle. Siz suyun ısı derecesinden bahsetmemişsiniz. Bunu merak ediyorum? Çünkü elin dayanmayacağı sıcaklığı da bilmezden evvel kullanabiliyordum.

  Yanıtla

Yorum yapın