Diş sıkma için kas gevşetici ilaçlar

Bir önceki yazımızda sizlere sürekli diş sıkma hastalığını sebepleri ve tedavi yollarından bahsetmiştik. Şimdi ise diş sıkması için kas gevşetici ilaç önerilerinde bulunacağız. Yazıya başlamadan önce bir uyarı yapmak istiyorum, ismi geçecek kas gevşeticiler her hastada aynı etkiyi yapmayabilir. Bazı kişilerin bu ilaçlara alerjisi olabilir veya diş sıkma sorununu çözmeyebilir. Diş sıkması için kas gevşetici ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora gidin. Uzman doktora görünmek için zamanınız yoksa sağlık ocaklarında da kas gevşetici ilaç yazılabiliyor.

Diş sıkma yani bruksizm genelde psikolojik sebepler ile uyurken veya gün içinde dişlerin istemsiz sıkılması, çenenin kasılması hastalığıdır. Şiddetli ağrılar, diş kayıplarına neden olabilir. Ciddi sonuçları olan bir hastalıktır. Sürekli dişlerinizi sıkıyorsanız mutlaka diş plağı kullanmalı ve bir ortodontiste, diş hekimine görünmelisiniz.

Sürekli diş sıkmanın tedavi yollarından biri de kas gevşetici ilaç ve kremler kullanmaktır. Kas gevşeticiler kısa süreli rahatlama sağlar, kalıcı bir tedavi olarak kullanılmaz. Yazının devamında eczaneden alabileceğiniz diş sıkma için reçetesiz kas gevşeticiler önerilmektedir. Doktor tavsiyesi değildir.

Majezik

Diş sıkma için kas gevşetici ilaçlar 2

Hap şeklindedir, oral yoldan alınır.

Bengay

Diş sıkma için kas gevşetici ilaçlar 3

Bengay kremdir, çeneye uygulanmalı.

Muscoflex

Diş sıkma için kas gevşetici ilaçlar 4

hem jel hem de hap olarak bulunmaktadır.

Voltaren

Diş sıkma için kas gevşetici ilaçlar 5

Voltaren de hem jel hem de tablet olarak satılmaktadır.

Arvales

Diş sıkma için kas gevşetici ilaçlar 6

Tablet olarak satılmaktadır.

Sağlıklı Bilgi:  Rakı diş ağrısına iyi gelir mi?

“Diş sıkma için kas gevşetici ilaçlar” üzerine bir yorum

Yorum yapın