Bel ağrısı olanlar spor yapabilir mi?

Kronik bel ağrısı olanlar için spor tartışmalı bir konudur. Vücut geliştirme, yüzme, tenis veya futbol, bu sporlardan herhangi birini yapabilir mi, sağlığına zarar verir mi? Sitemize çok gelen sorulardandır. Şunu söylemek gerekir, sporun her türlüsü kişiye göre düzenlenebilir ve ağrıyı arttırmak şöyle dursun hastalıklarınızı, kronik bel ağrılarınızı tedavi edebilir.

Bel ağrısı olanlar vücut geliştirme sporu yapabilir mi?

İlk alacağınız cevap hayırdır! Ancak bu asla yapamazsınız anlamına gelmez. Bel ağrısı için uygulayabileceğiniz güçlendirme hareketleri ile önce belinizi güçlendirip ardından fitness ve platesi bir arada götürebileceğiniz bir spor programı oluşturabilirsiniz. Bu sayede, hem belinizi güçlendirirsiniz hem de vücut geliştirme yapmış olursunuz. Unutmayın iskelet sistemini bir arada tutan güç kaslardan gelir ve belinizdeki ağrının temel sebebi bel kaslarınızın zayıf olmasından kaynaklanmaktadır. Ters mekik, düz mekik, plank hareketleri ile evde de belinizi güçlendirebilirsiniz. Ancak fıtık seviyesinde bir bel ağrınız varsa her şeyden önce doktorunuzun size önereceği fizik tedavi hareketleri ile bir süre bel kaslarınızı güçlendirmelisiniz.

Artık günümüzde fıtık tedavisinde dinlenme ve sabit durma yerine doktorlar daha çok hareket ve fizik tedavi uyguluyor. Aşama aşama ilerlediğinizde bu sorundan tamamen kurtulabilirsiniz.

Yüzmek bel ağrısına iyi gelir mi?

Yüzmek bel ağrısının en etkili ilacıdır. Yüzdüğünüzde tüm kaslarınız güçlenir özellikle de bel kaslarınız. Ancak yüzerken teknik yüzmelisiniz. Türk usulü dediğimiz kafa yukarıda düzensiz yüzme bel ağrınızı daha da kötüleştirebilir. Youtube’da yüzme dersleri veren çok güzel sağlık kanalları mevcut, buradan doğru yüzmeyi öğrenebilirsiniz.

Önemli uyarı: Eğer bel ağrınız ile birlikte omuzlarınızda da bir problem mevcut ise yüzmek size iyi gelmez. Önce omuzlarınızdaki problemi çözmek için doktorunuza danışmalısınız.

Sağlıklı Bilgi:  Spor Yaparken Dinlenecek Müzikler

Bel ağrım var futbol oynayabilir miyim?

Bel ağrısı olanlar spor yapabilir mi? 2

Bel ağrısı çekerken futbol oynamak tehlikeli bir durumdur. Çünkü futbol yüzmek veya vücut geliştirme gibi düzenli ve teknik bir spor değildir. Özellikle halı saha maçlarını düşündüğümüzde. Ani hızlanmalar veya alacağınız darbeler (vücudun farklı bölgelerine de olsa) belinizin kaymasına ve daha çok bel ağrısı çekmenize sebep olacaktır. Ancak illa bel ağrım varken futbol oynayacağım diyorsanız maçtan önce ısınma hareketleri uygulayın, koşmanızı ve terlemenizi iyi kontrol edin, maç sırasında bel korsesi kullanın.

Bel ağrısı yeterli önem vermediğinizde hayatınızın işleyişini baltalayabilecek bir hastalıktır. Eğer sürekli bel ağrınız varsa, her ay düzenli aralıklar ile bel ağrısı çekiyorsanız bir ortopedi doktoruna mutlaka muayene olup uygun fizik tedavi hareketlerini yapmaya başlayın. Aksi durumda çok geç olabilir ve fıtığa dönüşebilir.

Yorum yapın