Hayvansal süt alternatifi sütler (Vegan Sütleri)

Bu yazıda inek, keçi, at gibi hayvanların sütü yerine içebileceğiniz alternatif sütleri listelemeye çalıştık. Araştırmalarımız sonucunda piyasada tek alternatif sütün soya sütü olmadığını pirinç sütü, yulaf sütü, kaşu sütü ve badem sütü çeşitlerinin de olduğunu öğrendik. Tek tek tadlarının neye benzediğini nasıl içileceklerini anlatmaya çalıştım.

Soya Sütü

Hayvansal süt alternatifi sütler (Vegan Sütleri) 2

Protein oranı göz önüne alındığında sizin de alternatifleri ararken fark etmiş olacağınız üzere en yüksek proteine (%36) sahip süttür. Besleyiciliği de diğer sütlere göre daha fazla olduğundan ilk akla gelen alternatif bu olmalı. Soğuk şekilde sıcak kahveye konulduğunda topaklanma yapabiliyor. Bu yüzden latte, cappucicino ve flat white gibi köpüren kahvelerde kullanılması öneriliyor.

Pirinç Sütü

Pirinci kaynatıp püre haline getirildikten sonra suyla karıştırılması ile elde ediliyor. Bu elde edilen sıvı süzülüp fermantasyona uğratılıyor ve süt halinde konsantre ediliyor. Hafif, lezzetli ve tatlı bir süt olan pirinç sütü köpürmediği ve ince yapısı yüzünden kahvelerde tavsiye edilmiyor.

Yulaf Sütü

Fermante edilmiş tahıllardan ve ya bu tahılların unundan elde ediliyor. Lezzeti tatlı ve doğal olarak tahılımsı olan bu süt iyi köpürdüğü ve ve şaşırtıcı bir şekilde farklı ve güzel bir tad bıraktığı için kahvelerde şiddetle öneriliyor.

Kaşu veya Brezilya Yer Fıstığı Sütü

Hayvansal süt alternatifi sütler (Vegan Sütleri) 3

Kuruyemiş olarak tükettiğimiz kaşu ile yapılan bir süt çeşidi daha var. Bu sütü diğerlerinden ayıran özelliği ise kendiniz evde yapabileceğiniz kolaylıkta bir süt olması. (How to make homemade cashew milk) İçeriğinde yağ oranı yüksek, karbonhidrat oranı çok düşük yapıda bir süt. Kahve yapımında önerilmiyor.

Badem Sütü

Bunu daha önce duymamış olabilirsiniz ancak yoğun olmasa da tüketilen bir süt çeşidi. Bademlerin su içinde dinlendirilerek öğütülme işlemi yapıldığı sık karşılaşmadığımız, bir önceki kaşu sütü ile aynı değerlere sahip ancak yapısı daha kremsi ve yoğun. Badem sevenlerin bayılacağı bir süt olarak bahsediliyor.

Hayvansal süt alternatifi sütler (Vegan Sütleri) 4

Kaynak: eksisozluk.com/entry/65827518 ze.tt/die-besten-alternativen-zu-kuhmilch/

Yorum yapın