Grip en çabuk nasıl geçer, en hızlı tedavisi nedir?

Hayatımızda en çok karşılaştığımız hastalıkların başında grip, nezle, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi küçük hastalıklar geliyor. Örneğin normalde bir haftada kolayca atlatılabilen bir grip hastalığı o hafta işimize, arkadaşlarımıza veya ilgilenmemiz gereken ne varsa ona olan ilgimizi kaybetmemize sebep oluyor. Peki grip bu kadar basit bir hastalıkken grip olduğumuzda nasıl daha çabuk iyileşir ve çalışma hayatımıza geri dönebiliriz?

Grip siz ne yaparsanız yapın yaklaşık bir hafta süren bir hastalıktır. Siz sadece gribin semptomlarını yani burun akması, baş ağırısı, boğaz ağrısı gibi etkilerini ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için de tek yapmanız gereken eczaneden forza, katarin, minoset gibi gribe karşı semptomatik tedavi sunan ilaçlardan almak ve günde üç defa kullanmak. Ayrıca bu süre zarfında normalden daha iyi beslendiğinizde daha sağlıklı düşünebilir ve ilginizi toplayabilirsiniz.

İlaç kullanmadan gribi tedavi etmek mümkün müdür?

Bu sorunun cevabı elbette evet. Sıcak bir bitki çayı ile hem metobolizmanızı hızlandırabilir hem de boğaz ağrınızı geçirebilirsiniz. Bir de sıcak bir ortamda dinlenmelisiniz. Vücudumuz sıcakken metabolizmamız normalden daha hızlı çalışır. Bu da hastalığın daha çabuk tedavi edileceğini anlamına geliyor.

Tekrar grip olamak ve gribe karşı daha güçlü direnmek için C vitamini içeren meyveler yemelisiniz.

Grip tedavi edilmesi gereken bir hastalık mı, Aşı olmak şart mıdır?

Grip ilk paragrafta dediğim gibi maksimum bir hafta süren ve doğal yollar ile tedavi olunan bir hastalıktır. Hatta gribe karşı hiçbir tedavi uygulamasanız bile bir haftada kendiliğinden geçecektir. Buradaki öneriler semptomların etkilerinin azaltılmasına ve işlerinizin sosyal hayatınızın aksamamasını sağlamaya yöneliktir.

Sağlıklı Bilgi:  Öksürüğü ne keser, ne iyi gelir?

Aşı olmak şart değildir. Çünkü binlerce grip mikrobu vardır ve grip sürekli evrim geçiren bir mikroptur. Aşı yaptırdığınızda sadece bir kısmına karşı bağışıklığınız olur ve yaptırsanız dahi gribe yakalanabilirsiniz. Yani grip aşıları tamamen gribi engellemez.

Grip ilacı içersem daha mı hastalık uzun sürer?

Grip ilaçları semptomatik olarak tedavi ettiğinden hastalıkların olağan zamandan daha uzun sürmesine yol açabilir. Bu grip ilaçlarının etkisiz olduğunu göstermez.

Grip ilacı kullanırken burnunuz daha az akar ve ateşiniz kontrol altında olur. Yani normal hayatınıza devam edip işe gidebilirsiniz. Bu sebeple grip ilaçları yararlıdır.

Yorum yapın