Uyumaya Yardımcı Yiyecekler!

Eğer iyi bir uyku çekmek için uyku haplarına bel bağladıysanız şunu aklınızda bulundurun: yakın zamanda yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre güçlü uyku hapları, Ambien veya Lunesta gibi ölme yaşını büyük oranda düşürme riski taşıyor ve kanser olma ihtimalini arttırıyor.

Bu bilgiyle birlikte uzun, dinlendirici bir uyku çekmek, kanser olmak ya da uyku ilacı kullanmayıp akıl sağlığınızı kaybetme riski ile karşı karşıya geldiğinizi biliyorum. Neden güvenli ve doğal bir yol ile uyku düzenini sağlanamıyor? diyebilirsiniz. Eğer uykusuz bir gece kuşuysanız aşağıdaki listedeki besinlerden birkaçını uyku saatinizden birkaç saat önce yiyerek sağlıklı bir şekilde uykunuzu getirebilirsiniz.

Yemek yemeyi uyumadan en az 1 saat önce bırakırsanız daha derin ve dinlendirici bir uyku uyuyabilirsiniz. Ayrıca stresliyken uyumak zor olabilir. Onun için de meditasyon veya kitap okumak yardımcı olabilir.

Bal

Uyumaya Yardımcı Yiyecekler! 2

Ilık sütünüze veya bitkisel çayınıza bir yemek kaşığı kadar süt ekleyin. Uyumayı planladığınız saatten sadece birkaç saat önce için. Biraz glikoz, öreksin seviyenizi düşürürken diğer bileşen nörotransmitter ise uyanıklığınızı, dikkatinizi azaltacaktır.

Tam tahıl gıdalar

Uyumaya Yardımcı Yiyecekler! 3

Eğer uyumanız gereken saatte hiç uyuyamayacak gibi hissediyorsanız bir dilim tam tahıl ekmeği size bu konuda yardımcı olacaktır. Tam tahıl besinler insülin üretimini teşvik eder ki bu da doğal bir sakinleştirici görevi gören amino asit triptofanın beyinde oluşmasını sağlar. (triptofan kaynağı pek çok besin var hatta yumurta da triptofan üretimine yardımcı olur.)

Muz

Uyumaya Yardımcı Yiyecekler! 4

Ambien yerine muz kullanabilirsiniz. Muzun yapısında bulunan yüksek potasyum ve minareller derin bir uyku uyumanızı sağlar. Ayrıca muzun içinde triptofan ve magnezyum da bulunur. Ki bu da muz meyvesini doğal bir yatıştırcıya dönüştürüyor.

Sağlıklı Bilgi:  Yudum Kızartma Ustası Yağ Sağlıklı mı?

Fasulyeler

Uyumaya Yardımcı Yiyecekler! 5

B vitaminleri uzun yıllardır insomnia ve anksiyeti bozukluğu tedavisinde kullanılıyor. Eğer b vitaminin doğal olarak bulunduğu bir besin arıyorsanız fasulyelere bakmalısınız. (Fasulye sevmiyoranız nohutun içinde de yüksek oranda B ve B6 vitaminleri bulunmaktadır.)

Süt ürünleri

Uyumaya Yardımcı Yiyecekler! 6

Tam bir klasik ama doğru. Bir kase yoğurt veya bir bardak süt tıpkı çocuklara söylendiği gibi uyumanıza yardımcı olur. Daha önce bahsettiğimiz uyutucu amino asidimiz triptofan ve kalsiyum içeren süt ürünleri size derin bir uyku sağlar.

Eğer vegan bireyseniz buraya tıklayarak hayvansal süt alternatifi vegan sütlere bakabilirsiniz

Kuruyemişler

Uyumaya Yardımcı Yiyecekler! 7

Badem, ay çiceği çekirdeği, kabak çekirdeği, ceviz, fındık gibi kuruyemişler seratonin seviyenizi yükseltecek ve içerdiği magnezyum ve triptofan ile uykunuzu getirecektir.

Yulaf

Uyumaya Yardımcı Yiyecekler! 8

Melatonin hormonu vücudun uyku ve uyanıklık döngüsünü kontrol eder. Yulaflı gıdalar melatonin kaynağıdır. Yulafın dışında kiraz da yüksek oranda melatonin barındırır.

Yorum yapın