Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

En sık karşılaştığımız hastalıklardan biri de baş ağrısıdır. Bu baş ağrısı bazen öyle bir hal alıyor ki, bırakın çalışmayı düşünmek bile zorlaşıyor. Bu yazıya geldiğinize göre şiddetli bir baş ağrısı çekiyorsunuz ve bu baş ağrısının nasıl geçeceğini öğrenmek istiyorsunuz.

Öncelikle şunu belirteyim, her ağrıda olduğu gibi bunun da ağrı kesiciler gibi bitkisel çözümleri de var. Ancak her şeyden önemlisi başın neden ağrıdını bulmak. Bunu öğrenmenin çok kolay bir yolu var, beynimiz bize zaten gereken belirtileri gösteriyor tek yapmamız doğru yorumlamak.

Gözün arkasının ağrıması: Bu erkeklerde kadınlara göre daha sık ve daha acılı bir şekilde görülen ağrıdan çok sancı şeklinde olan baş ağrısı türüdür. Bu ağrının sebebi bilinmemekle birlikte genetik yollarla aktarıldığı düşünülmektedir. Özel bir tedavisi yoktur, ağrı kesiciler yardımcı olabilir.

Sinüzal baş ağrısı: Sinüslerimizin iltihaplandıktan sonra basınçla çalışma güçlüğü çekmesi yüzünden oluşan baş ağrılarıdır. Antibiyotik ile tedavi önerilir ancak migren gibi ağrılar ile çok karıştırıldığından önce bir doktora görünmelisiniz.

Aşırı ilaç kullanımı sonucu oluşan baş ağrısı: İronik bir şekilde sürekli ağrı kesici kullanmak bir süre sonra baş ağrılarına sebebiyet verebiliyor. Bunun tek çözümü ağrı kesicileri bırakıp bol bol su içerek vücudun arınmasını sağlamak.

Migren ağrıları: Migrene dayalı oluşan baş ağrılarının sebebi kesin olarak bilinmez. Bu ağrılar kronik olduğundan hastalar genel olarak güçlü ağrı kesiciler kullanmaktadır.

Bu bilgileri aldıktan sonra gelelim asıl konumuza: Baş ağrısını geçirmek için neler yapabiliriz, hangi ağrı kesicileri kullanmalıyız?

Başınızın ön ve üst bölümü ağrıyorsa susuz kalmışsınızdır veya uzun süredir bir şey yememişsinizdir. Genel olarak baş ağrılarının sebebi de budur. Geçirmek için, su ve yiyecek tüketin. Suyunuza ekleyeceğiniz bir yarım limon bu süreci hızlandıracaktır.

Eğer bunu yaptığınızda ağrı geçmiyorsa bir aspirin içmeyi deneyin. Aspirin kanı incelterek hücrelere daha fazla oksijen gitmesini sağlar ve rahatlamanıza yardımcı olur. Aspirin dokunuyorsa Tylenol adlı alternatifini kullanabilirsiniz.

Sağlıklı Bilgi:  Ganlion Kisti nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir?

Başın alın hizasında çevresinde oluşan ağrılar da olabilir. Bunlar genelde tansiyona dayalı olduğundan ilaç kullanmak yerine bir ayran veya soda içip vücudunuzun kendine gelmesini bekleyebilirsiniz.

Bazı baş ağrıları ise duruş bozukluğundan oluşabiliyor. Örneğin başın arkası ve arka üst bölgesi sırf bu sebep ile kan akışı yavaşladığından ve omurga başa yeterince destek olamadığından ağrıyabiliyor. Fizik tedavi hareketleri uygulayıp ardından duruşunuzu düzeltmeye çalışmalısınız.

Bir arkadaşınızdan, eşinizden veya annenizden başınıza masaj yapmasını isteyebilirsiniz. İster strese dayalı ister nörolojik bir sebepten olsun bir başkasının başınıza yapacağı masaj sizi rahatlatacak ve hatta bir süre uyumanızı sağlayacaktır.

Baş ağrısı için ağrı kesici ilaçlar

Tüm bunları yaptınız, hatta ılık bir duş aldınız ancak yine de baş ağrınız geçmediyse geriye önerebileceğim yalnızca ağrı kesiciler kalıyor. Hastadoktor.com olarak baş ağrısı için ağrı kesicileri ve medikal ilaçları her zaman son çare olarak görüyoruz çünkü hem alerjik bir reaksiyon olabilir, hem vücudunuz beklemediğiniz bir tepki verebilir hem de bir süre sonra bağımlılık yaratabilir. Sorumluluktan feragat edip son çare olarak sizlere baş ağrısını kesin olarak çözen şu ağrı kesicileri öneriyorum:

  • Apranax Forte / Apranax Plus
  • Majezik
  • A-ferin
  • Zomig (Direkt olarak migren atakları için kullanılan bir ilaçtır.)

En son önerdiğim migren tedavisinde kullanılan baş ağrısını kesin olarak geçirecek Zomig’den sonra başka bir ilaç yazmamaya karar verdim. Umarım baş ağrınız en kısa sürede geçer.

Her ağrı kesici baş ağrısına iyi gelmez!

Bazı ağrı kesiciler vücudun belirli bölgeleri için geliştirilmiştir. Örneğin Buscopan adet ağrıları için ağrı kesicidir, sindirim sistemi ve boşaltım sistemindeki spazmları geçirir. Ancak baş ağrısında aspirin kadar etki etmeyebilir.

Bu sebeple eczacınıza ya da doktorunuza başınızın ağrıdığını söyleyip ona göre ilaç yazdırmalısınız.

“Baş Ağrısı Nasıl Geçer?” üzerine bir yorum

  1. Baş ağrısı, günlük yaşantımızı etkileyen, sıradan işlerimizi yapmamızı bile zorlaştıran, sağlıklı düşünme yeteneğimize olumsuz tesir eden ve bazen de çok ciddi sorunların habercisi olarak maalesef çok sık rastlanılan bir rahatsızlık.
    Baş ağrısı ile ilgili vermiş olduğunuz faydalı bilgiler için teşekkür ederiz.

    Yanıtla

Yorum yapın