Kas Yapan Yiyecekler (Vücut Geliştirme Beslenme)

Vücut geliştirme sporunun %50’si beslenme, %25 uyku, %25 fitnesstan oluştuğunu biliyor muydunuz? Tabiki bunlar tahmini değerler, bir nevi ortalama. Ne kadar ağırlık kaldırırsanız, vücunuzu ne kadar zorlarsanız doğru beslenme ve düzgün uyumadığınız sürece gelişemezsiniz. Hatta bir adım ileriye gidip kas erimesi dediğimiz durumla karşılaşırsınız. Spor salonunda çalışıyorsanız veya spor yapan arkadaşlarınız varsa birazdan yazacağım besinleri çoktan duymuş veya zaten biliyor olabilirsiniz.

Tahmin edebileceğiniz üzere kas yapmak istiyorsanız cips, kola ve diğer aburcuburlardan uzak durmalıyız. Fastfood gıdalar içlerinde yapay şeker, yağ bulundurur. Yoğun karbonhidrat içerir ancak bu ögeler yapay olduğundan kas yapınıza katılmaz vücut gelişimini sekteye uğratır. Peki kas yapan sağlıklı yiyeceklerin özellikleri nelerdir?

Protein = Kas!

Kaslarımızı geliştirirken aslında onları önce öldürürüz. Daha sonrasında kaslarımızın yeniden oluşmasını sağlarız. İşte burada devreye proteinler giriyor. Kaslarımız proteinlerin temel yapısı olan amino asitler ile kendini yeniler. Sürekli yeniden oluşan kaslar artık daha hacimli daha güçlü üretildiğinden daha çok proteine ihtiyaç duyar. İşte aradığımız şey protein!

Protein zengini kas yapan gıdalar

Yumurta: En ucuz ve erişilebilir, sağlıklı, protein değeri yüksek ve fitness ile uğraşan sporcuların ilahi besini olan yumurtanın sarısı karbonhidrat deposu iken beyazı kas yapısına direkt olarak katılan protein içerir. Yumurtanın içinde karbonhidrat sağlıklı olduğundan spor yaparken kondisyonunuzun düşmesini engeller.

Tavuk eti: Yine yumurta gibi ucuz, sağlıklı ve hazırlaması kolay diğer bir gıda beyaz et. Her gün 2 porsiyon tavuk eti yemek mide bulandırıcı ve can sıkıcı olabilir. Bu yüzden bir öğünde sebze salatası ile karıştırıp diğerinde bulgur pilavı ile yemenizi veya sürekli farklı kombinasyonlar ile tiksinmenizi engellemenizi tavsiye ediyorum.

Balık: Sürekli tavuk eti sizi sıkacağından kas yapan diğer bir besin olan balığa yönelebilirsiniz. Ton balığı ve somon balığı protein ve omega 3 açısından zengindir. Yine kas yapınıza doğrudan katılan besinlerdendir. Kırmızı ete göre daha ucuz olması balığı çok çekici bir alternatif yapabiliyor.

Sağlıklı Bilgi:  Kas Ağrısı Neden Olur?

Kırmızı Et: Kırmızı et pahalı ancak yine zengin protein içeren gıdalardandır. Ancak kırmızı etin içindeki proteini sindirmek biraz uzun sürdüğünden dinlenme günlerinde yemenizi tavsiye ediyorum.

Lor veya yağsız süzme peynir: Çok ucuz ve protein zengini başka bir gıda ise lor. Lor peynirini çeşitli kombinasyonlar ile daha tatlı hale getirebilirsiniz. Diğer peynirlerdeki gibi yüksek yağ oranı olmadığı için kas gelişiminde daha doğru bir tercih olacaktır.

Kuruyemiş, sebze, meyve ve diğer besinler: Unutmayın, illa kas geliştiriyorsunuz diye dietinizde diğer besinleri kesmek zorunda değilsiniz. Kuruyemişler yağ içerdiği için yememeliyim gibi yanlış bir yanılgı var. Kuruyemişlerin içerdiği yağlar doğaldır. Yani vücut kolayca sindirir ve sadece ihtiyacı kadarını yapısına alır. O yüzden rahatça yiyebilirsiniz.

Yine meyve ve sebzelerin faydalarını saymaya gerek duymuyorum. Sebzeleri buharda haşlayarak yediğinizde en az et kadar vücuda ve kas gelişimine faydalı olduğunu göreceksiniz.

Tabiki spor sadece beslenme, uyku ve ağırlık kaldırmak ile olmaz. Sporcular da kas yapmak için motivasyona ihtiyaç duyar. Buyrun sizler için listelediğimiz gym, fitness müzikleri yazımıza alalım: Spor Yaparken Dinlenebilecek Müzikler

Kas Yapan Yiyecekler (Vücut Geliştirme Beslenme) 2

Yazıyı yazarken faydalandığım kaynaklar:

https://www.muscleandstrength.com/expert-guides/protein-supplements
https://www.livestrong.com/article/249378-bodybuilding-without-protein-shakes/

Yorum yapın