Kirazın ve Kiraz Sapının Şaşıracağınız 6 Faydası!

Meyvesindeki eşsiz tadı tatlısından, salatasına, soslardan konservelere kadar bir dizi ürünlerde kullandığımız kiraz, kendi küçük faydası çok olan meyvelerden. Turtasından reçeline kadar enfes tatlar bırakan kirazın faydaları da merak edilen konulardan oluyor.

Kiraz Besin Değerleri Tablosu

150 Gr kirazın besin değeleri tablosu, kalori miktarı, lif değeri ve içerisindeki vitaminler:

Kalori:97
Karbonhidrat:25 gram
Protein:2 gram
Lif:3 gram
C Vitamini:Günlük İhtiyacın %18’i
Potasyum:Günlük İhtiyacın %10’u
Bakır:Günlük İhtiyacın %5’i
Manganez:Günlük İhtiyacın %5’i
Kirazın besin değeleri tablosu (Kaynak: healthline)

Antioksidan Özellikleri Vardır

C vitaminine sahip kirazın beta-karoten salgılar. Bu anlamda iyi bir C vitamini ve karoten kaynağı olarak görülmektedir. Sağlık açısından önem arz eden antioksidan özellikleriyle kendisi, sapı ve çekirdeğinden faydalanma yoluna gidilmektedir.

Kirazlar sahip olduğu lif ve potasyum bakımından da zengindir. Bu özelliği sorunu olan kişilerde idrar söktürücü işlevsellik verir. Tüketilen gıdaların bağırsak geçişini iyileştirir. Yapılan bazı çalışmalarda da kirazın yüksek konsantrasyon ile uyku hormonu içerdiğini de gösterir.

Kirazda A ve C Vitamini Bulunuyor

Çocukların en sevdiği meyvelerden biri olan kirazın şeker tadı yüksek seviyelerdedir. Bu yüzden fazla tüketimi sağlık açısından uygun olmayabilir. Tadına göre farklı vitamin kaynağı olan kirazın ekşi olanları A vitamini, tatlı olanlar ise C vitamini içerir. Her türlü bakır kaynağına sahip olan bu meyve demir eksikliği yaşayanlar için de önemli bir kaynaktır. Aynı zamanda ekşi ve tatlı kirazların hepsinde manganez kaynağı da bulunur.

Yapılan çalışmalarda kirazın, kansere, kardiyovasküler hastalıklara ve kronik rahatsızlıklara iyi geldiği yönünde açıklamalar bulunmaktadır. Nedeni ise bitkilerde yaşandığı gibi vücutta radikalleri nötralize ederek çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasının önleme kabiliyetine sahip olmasıdır.

Sağlıklı Bilgi:  Hayıt Tohumu ile Göğüs Büyütme ve Gebelik

İlaç sektöründe de kullanılan kirazın ağrı kesici ve kas gevşetici özelliğinden bahsetmek mümkündür. İltihaplara karşı iyi geldiği bilinir. Henüz test aşamasında olmasına rağmen ödemi attığı üzerinde çalışmalar da yapılmaktadır.

Kirazın ve Kiraz Sapının Şaşıracağınız 6 Faydası! 1

Kiraz Sapının Faydaları

Kendisi kadar kurutulmuş olan kiraz sapının faydalarından da bahsetmek gerekir. Geleneksel olarak tıpta halen kullanılmakta olan saplar şifa kaynağıdır. Saplardan yapılan çayların tüketilmesi ile idrar ve adet söktürücü niteliği kazanır. Aynı zamanda böbrek taşı oluşumunu ve idrar yolu enfeksiyonlarını engelleyen kiraz sapı çayları vücuttaki toksinin idrar yolu ile atılmasında öncüdür.

Özellikle hanımların çayını demleyerek tükettiği kiraz sapı, kabızlığa çare olarak görülmektedir. Zayıflama aracı olarak da obezite tedavilerinde tercih edenler söz konusudur.  Bünyesinde barındırdığı uçucu yağlar ile anti-flamatuar özelliği ek tedavi olarak gut ve romatizma gibi hastalıklarda kullanılıyor.

  • Doğal bir idrar ve adet söktürücüdür.
  • Gut ve romatizmaya iyi gelir.
  • İdrar yolu enfeksiyonu riskini azaltır.
  • Vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.
  • Kabızlığa iyi gelir.
  • Yağ yakımını ve kilo vermeyi hızlandırıcı etkisi vardır.

Yorum yapın