Sakal nasıl yumuşar?

Son birkaç yıldır ortalığı sakal modası kasıp kavuruyor. Özellikle lumberseksual akımının giderek yaygınlaşması ile sakal bırakma trendi erkekler arasında yaygınlaştı. Görünen o ki, kadınların büyük kısmı da sakallı erkekleri daha çok beğeniyor. Ancak her güzelliğin bir kusuru olduğu gibi sakal ve bıyık bırakmanın da kusuru sertlik! Sert sakallar bazen rahatsızlık verici olabilir. Sert sakalları yumuşatmanın çeşitli yolları var, bütün yolları yazımızda açıklıyoruz ancak temelinde sakal bakımının yattığını söylemeliyim. Sert sakalların temel sebebi iyi durulanmamak, bakımı ve serumu ihmal etmek veya yanlış kesim teknikleri sebebiyle açıklanabilir. Aşağıda çeşitli şekillerde “sakalım çok sert” diyenlere sakalı yumuşatmanın yollarını anlatıyoruz.

Sakalınızı yumuşatacak bitkisel yağlar kullanın, düzenli olarak tekrar edin.

Sakal nasıl yumuşar? 2

Sakal gerçekten uğraştırıcıdır. Saç gibi taramak gerekir, gözünüz gibi bakım ister. Ancak ilgilenmediğinizde sertleşip batar ve can yakar. Sakalınızda kullanabileceğiniz hindistan cevizi yağı, okaliptus yağı veya badem yağı gibi çeşitli sakala iyi gelen bitkisel yağlar bulunmakta. Bu yağları kolayca aktarlardan alabilirsiniz. Bu bitkisel yağları her gün düzenli olarak kullandığınızda sakallarınızı besleyecek ve sakalların daha hızlı uzamasını sağlayacaktır. Hafif ve güzel koktuğu için sakal için hindistan cevizi yağını gündüzleri dışarı çıkarken de kullanabilirsiniz.

Sakal Balmı ile tanıştınız mı?

Sakal nasıl yumuşar? 3

Bu yağlar sıvı olduğu için kullanmak istemeyebilirsiniz. Amerika’da ve çeşitli avrupa ülkelerinde daha çok sakal balmı olarak kullanılan bir tür bakım kremi mevcut. Krem dediğime bakmayın yapısı daha çok saç şekillendirmede kullanılan waxlara benziyor. Ancak çok hoş kokusu ve besleyici özelliğiyle yurtdışında bi çok berber tıraş sonrası bu balmı sürerek müşterilerini uğurluyor. Erkekler günlük hayatta da bu sakal balmını sürerek dışarıya çıkıyor. Balmın en güzel özelliği ise bu yazının konusu olan sakalı yumuşatması ve güzel kokması. Sakal balmlarını amazon üzerinden sipariş edebilirsiniz. Ortalama 10 dolar olduğundan gümrük veya vergi sıkıntısı yaşamazsınız. Türkiye’de de muadilleri satılıyor ancak henüz buradakileri deneme fırsatı bulamadım.

Sağlıklı Bilgi:  Sakala Badem Yağı Sürmek

Duşta sakalı ihmal etmeyin! Sakallarınızı da tıpkı saçlarınız gibi şampuanlamalı ve saç kremi ile beslemelisiniz.

Sakal nasıl yumuşar? 4
Duş alırken tıpkı saçlarınıza baktığınız gibi sert sakallarınıza da bakım yapmalısınız. Örneğin saçınız için kullandığınız şampuan ve saç kremini sakallarınızda da kullanıp iyice durulamalısınız. Dikkat edin, cilt yapınıza uygun şampuan tercih etmelisiniz. Ayrıca iyi durulanmayan sakallarda artıklar kepek ve yağlanma yapacağından giderek sakalınızı sertleştirecektir. Sakal için saç kremi önerisi isterseniz ben Pantene marka saç kremi kullanıyorum.

Sakalı sık ve gür olan erkekler sadece duşta değil, günlük hayatta yüzü yıkarken dahi sakalı derinlemesine durulamalıdır. Çünkü iş, güç, koşuşturma derken tüm o toz, kir sakalların içinde sıkışır ve kirletir. Bu kir sakalı zamanla sertleştirir hatta sivilce oluşumuna da sebep olur. Bu yüzden her gün sakalları derinlemesine temizlemeli ve en az haftada bir kere sakal diplerine yüz temizleme jeli ile peeling uygulamasınız.

Son olarak mümkünse domuz kılından yapılma tarak kullanın!

Sakal nasıl yumuşar? 5

Domuz kılından yapılmış taraklar sakalları yumuşatmanın kolay bir yoludur. Plastik taraklar gibi sertleşmiş sakallarınıza zarar vermez ve sakalların birbirinden daha kolay ayrılmasını sağlar. Avrupa’da çok sık kullanılan domuz kılından taraklar Türkiye’de maalesef çok zor bulunuyor. Ancak ben yine de bu konuda detaylı bir incelemeyi yakın dönemde yazıp paylaşacağım.

“Sakal nasıl yumuşar?” üzerine 3 yorum

 1. Sevgili yazar !
  Güzel bi yazı olmuş, eline sağlık da…
  Sonu biraz tuhaf bağlanmış gibi ! Zira demografik yapısı, “%99 müslüman” olarak zikredilen bir ülkede yayınladığın makaleni, “domuz kılından mamül fırçayı” tavsiye ederek sonlandırıyorsun. Bir okuyucun bu durumu, “müslüman mahallesinde salyangoz satmak” diye yorumlasa, tenkit etse, sence de haklı bulunmaz mı !? Elbette bir yaradılış hikmeti olan bu hayvanın resmine bile bakmaktan kaçınan insanlara bunu övmek, biraz tuhaf geldi bana.
  Saygılarımla…

  Yanıtla
  • Evet tepki çekeceğini yazarken tahmin etmiştim ancak domuzun etini yemek günah sayılıyor İslam’da. Bu web sitesinde elimden geldiğince doğru ve işe yarar bilgiler vermeye çalışıyorum. “sakal yumuşatma” konusunda yazılmış hiçbir Türkçe yazıda gerçekten faydası kanıtlanmış domuz kılı taraklarının sözü edilmemiş, farklı ve işe yarar bir bilgiyi paylaştım ben de.

   Sonuçta insanlar hangi ürünü ve ne şekilde kullanacağına kendisi karar veriyor. Domuza karşı önyargısı olan kişiler sakal için bitkisel yağlar veya diğer sağlık ipuçlarını kullanabilir.

   Yanıtla

Yorum yapın