Kola kilo aldırır mı?

Kola şeker içerir ve şeker içeren her besin fazla tüketildiğinde kilo yapar. Çünkü şekerli gıdaların fazlası vücut tarafından depolanır ve yağa dönüştürülür. Yeni oluşan yağlar yatkınlığınıza göre bel, kalça veya göbek bölgesine yerleşebilir.

Hangi kola markasını içtiğinizin çok da bir önemi yok. Örneğin Coco Cola veya Pepsi tüketiyor olabilirsiniz hatta kola yerine ice tea bile içiyor olabilirsiniz. Daha “sağlıklı” zannettiğiniz alternatif markalı hızlı tüketim malları da aslında içerdiği yüksek şeker oranı yüzünden vücutta kilo yapar.

Hem kola içip hem kilo almamak mümkün müdür?

Kola kilo aldırır dedik ancak alınan kiloyu minimuma indirebilirsiniz. Kola içerek kilo almanın temel sebebi insülin direncinin kırılarak giderek daha çok şeker istenmesi ve vücudun bu fazla şekeri yağa dönüştürmesi. Bu aşamada kola içtikten sonra bolca su içerek vücudunuzun şekeri sindirmesine ve vücuttan atmasına yardımcı olabilirsiniz.

Spor yapmak veya gün içerisinde otobüsten bir durak önce inmek, akşam yemeğinden sonra kısa bir yürüyüş, köpeğinizle daha çok zaman geçirmek hiç olmazsa evde ağırlık çalışarak ya da plates yaparak fazla şekeri enerjiye dönüştürerek yakabilirsiniz. Hem bu sayede var olan kilolarınızı da verebilirsiniz. Film izlerken kola içip pizza yemek ve ardından uyumak kilo almanıza sebep olur.

Kola ve gizli şeker

Önemli bir nokta da kolanın ve diğer şekerli gıdaların sürekli tüketilmesi ile oluşan insülin direncinin zamanla gizli şeker hastalığına dönüşmesidir. Bu aşamada sürekli açlık hissetme, ekmek yemeden doyma hissinin gelmemesi, sürekli şekerli gıda yeme isteği şeker hastalığının habercisi sayılır.

Kola içerek kilo almak istiyorum!

Bu yazıya kola içerek kilo alma amacıyla da girmiş olabilirsiniz. Bazı insanlar yiyip yiyip kilo alamıyor olabilir. Bunun temel sebebi metabolizmalarının ve buna bağlı olarak sindirim sisteminin hızlı çalışması gösterilir. Kola içmek şeker oranını yükseltir ve kilo almanıza sebep olur ancak her insanda bu şekilde işlemeyebilir. Günde 1 litre kola içip incecik insanlar görüyor, tanıyor olabilirsiniz. Onların insülin direnci daha güçlü olabilir veya farklı bir yapısal bozukluk sebebiyle normalde kilo aldırması gereken besinler kilo aldırmıyor olabilir.

Sağlıklı Bilgi:  Diyette Dondurma Yenir mi?

Eğer çok zayıfsanız ve kilo almak istiyorsanız vücut geliştirme sporuna başlamanızı öneririm. Vücut geliştirme sporunu kadınlar da estetik açıdan güzelliklerini kaybetmeden aksine kalça ve karın kaslarını güçlendirerek daha fit ve estetik bir görünüme sahip olmak için yapabilir.

Fitness yaparken her koşuda ve ağırlık kaldırma hareketinde kaslar yorulur ve izleyen birkaç gün içerisinde daha güçlü bir şekilde yeniden üretilir. Kaslar bu süreçte değişime uğrar, yeni başladıysanız ağrı yapabilir buna et kesiği de denir. Ancak kasların yeniden üretimi kas hacminizi geliştireceğinden kilo alırsınız. Bu kilo bira göbeğinden çok güzel, düz bir karın ve sıkı kalçalar anlamına gelir.

Vücut geliştirme yaparken kilo almanızın temel sebebi metabolizmanızın daha çok enerjiye ihtiyaç duyması ve bu enerjiyi gün içerisinde kullanmanızdır. Daha zorlu şartlarda yaşayan kuzey ülkelerinde insanların kemiklerinin ve kaslarının daha güçlü olduğunu fark etmişsinizdir. Spor yapmak da beyninize sanki zorlu bir yaşam sürüyormuşsunuz gibi sinyaller gönderir ve vücut buna uyum sağlar.

Yorum yapın